TravelBit - w świecie globtroterów
| Andrzej Urbanik
|
|
W 1990 mniej doświadczeni uczestnicy OSOTT, zaproponowali stworzenie imprezy o charakterze kursu dla globtroterów. Tak powstał OPG (Obóz Początkującego Globtrotera). Zasada tej imprezy jest następująca - doświadczeni podróżnicy dzielą się swoją wiedzą z tymi, którzy pragną wyruszyć na globtroterski szlak. Kilkakrotnie organizowany, OPG ułatwił realizację podróżniczych marzeń wielu ludziom, którzy uwierzyli we własne siły i wyruszyli na globtroterski szlak. Obecnie OPG nazywa się "Świat dla każdego" - mityng globtroterski.
BIT i Travelland
|
Ważna rolę od początku istnienia ruchu globtroterskiego w Polsce odgrywały wydawnictwa. W latach 1987-91 na łamach Ilustrowanego Magazynu Turystycznego Światowid ukazywały się rubryki Vademecum Globtrotera i Klub Globtroterów, redagowane przez Liliannę Olchowik i Andrzeja Urbanika, które były głównym forum wymiany informacji podróżniczej. Od roku 1989 BIT wydawał własne pisma - najpierw Globtroter, potem Travel. Uczestnicy OSOTT-ów stali się autorami pierwszych globtroterskich przewodników w Polsce. Najpopularniejszy, będący już klasycznym przykładem, to wydany w 1987 roku Przewodnik Trampingowy: Birma, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja autorstwa Andrzeja Urbanika, z którym powędrowało w ten piękny rejon świata już kilka pokoleń podróżników (podobno szykuje się uaktualnione wznowienie, a ciekawostką jest wydanie plagiatu). Chyba najwięcej zamieszania (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) w podróżniczym światku, wywołała książka Ediego Pyrka pod znamiennym tytułem Niech cały świat myśli, że jestem szalony, czyli do Indii za 30 dolarów. Po jej przeczytaniu wielu dotąd niezdecydowanych marzycieli wyruszyło na globtroterski szlak.
Przez Świat
Książki będące znakomitym uzupełnieniem przewodników turystycznych, przeznaczone są zarówno dla doświadczonych podróżników, jak i dla tych, którzy marzą o dalekich eskapadach a co więcej okazują się niezwykle pomocne w kształceniu kadr związanych z turystyką. W kolejnych tomach można także znaleźć informacje o globtroterskich spotkaniach, zarówno ogólnopolskich jak i lokalnych. W sumie wydawnictwo ma funkcje informacyjne ale także integracyjne dla środowiska podróżników. Kolejne tomy okazały się wydawniczymi hitami.
Kontakt z TraveliBit
To tyle historii, a teraz podstawowe informacje, jak trafić do świata globtroterów:
OSOTT - dla doświadczonych podróżników
OPG - dla początkujących czyli kurs globtroterski
Nasz adres:
TRAVELBIT
CENTRUM PODRÓŻNICZE
skr. poczt. 58
30-965 Kraków 69
www.travelbit.pl
e-mail: travelbit@travelbit.pl
Źródło: TravelBit
Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit
warto kliknąć
|