Himalayak 2003 - o wyprawie
|
|
|
Celem głównym wyprawy jest spłynięcie po raz pierwszy przez polskich kajakarzy rzeki Dudh Kosi, nazywanej "Bezlitosną rzeką Everestu". Jej szczególność, obok skrajnej trudności (WW od IV stopnia w górę w sześciostopniowej skali trudności rzek górskich), polega również na tym, że wypływa ona spod najwyższej góry świata Mt Everestu. Wzdłuż rzeki biegnie główny szlak do bazy wspinaczkowej pod Everestem.
Interesują nas również inne rzeki, wypływające spod "króla gór", takie jak Sun Kosi i jej dopływy Bhote Kosi, Balephi Kola oraz Tamur. Są to rzeki o trudności od IV-VI. Wszystkie biorą swój początek w śniegach i lodach, nad którymi góruje Everest. Polscy wspinacze odnoszą w Himalajach wielkie sukcesy, czas więc, aby kajakarze ruszyli na podbój nepalskich rzek.
Uczestnicy wyprawy
|
Uczestnikami wyprawy są doświadczeni kajakarze górscy mający w swoim dorobku spłynięcie po raz pierwszy między innymi górnego odcinka Tany River w Kenii, źródłowego odcinka rzeki Rukarary uważanej za początek Nilu, w Rwandzie. Swoje doświadczenie i umiejętności pozwalające mierzyć się z ekstremalnie trudnymi rzekami zdobywaliśmy przez wiele lat pływając w niemalże całej Europie, w Stanach Zjednoczonych na Colorado, w Australii, Korsyce, oraz pokonując najgłębszy kanion świata Colca w Peru.
Wysokie umiejętności i doświadczenie kajakowe uczestników wyprawy - oprócz codziennej pracy jako przewodnicy pontonowi i instruktorzy kajakowi w firmie "Retendo" lub klubie "Bystrze", doskonalimy również podczas żmudnych przygotowań i startów w wymagających perfekcyjnej techniki zawodach w rodeo kajakowym. Jest to młoda odmiana kajakarstwa górskiego polegająca na wykonywaniu bardzo widowiskowych akrobacji na specjalnie do tego przygotowanych kajakach. Niektórzy z członków wyprawy plasują się w czołówce polskich rodeo kajakarzy.
Piotr Sikora "Sikor"
kierownik wyprawy. Absolwent AWF Kraków. Właściciel firmy "Retendo" specjalizującej się w organizacji spływów pontonowych i szkolenia z zakresu kajakarstwa górskiego. Swoją wiedzę kajakową zdobywał w "Bystrzu" miedzy innymi jako Szkoleniowiec i Prezes. Mistrz Polski w Rodeo w 2203, v-ce Mistrz Polski w latach 2001 i 2002. Drużynowy Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim 2002 w zawodach rozgrywanych na jednej z najtrudniejszych polskich rzek górskich Kamiennej k. Szklarskiej Poręby. Na co dzień chudy jak wiór, uparty jak osioł.
Łukasz Pajak "Łuki"
student AR. Uczestnik wyjazdów na rzeki górskie w Alpy od 1998, oraz wyprawy "Canion Colca 2002". Karierę kajakową rozpoczął jeżdżąc już jako dziecko z rodzicami na spływy na Mazury. Kajakarstwa górskiego nauczył się w Bystrzu gdzie pełnił miedzy innymi funkcje Szkoleniowca i Prezesa. Ciągle szuka swojej "drugiej połowy".
Tomasz Jakubiec "Tomanek"
absolwent AWF Kraków, kierownik wypraw "Do źródeł Nilu 93", "Colorado 94", kierownik przygotowań do wyprawy "Colca Canion 02". Kajakami para się już 20 lat. Do Bystrza trafił w 1988 gdzie był m.in. Szkoleniowcem i Prezesem. Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim w 1994. Obecnie łatwiej go przeskoczyć niż obejść.
Michał Drwota "Arbuz"
absolwent AE. Uczestnik wyjazdów kajakowych do Czech, w Alpy, do Norwegii. Kajakami zajmuje się od trzech lat. W Mistrzostwach Polski Rodeo 5 msc. Wcześniej był organizatorem wielokrotnych przejść ski-tourowych w górach Rumunii i Ukrainy (miedzy innymi - Alpy Rodniańnskie, Marmarosz, Gorgany), oraz uczestnikiem trzymiesięcznej wyprawy trekkingowej Indochiny 99(Laos, Kambodża, Birma). Ambitny, niezależny.
Dariusz Szewczyk "Ryba"
mieszkaniec Gliwic, kajakarz górski od 1994. Wcześniej miedzy innymi - mistrz śląska w boksie (waga lekkopółśrednia), instruktor sekcji Kick Boxingu w AZS Gliwice. Uczestnik wyjazdów na Korsykę, do Norwegii. Ambitny uczestnik Mistrzostw Polski w Triathlonie Górskim (96 - 3 msc, 97 - 2 msc indywidualnie i 1 msc drużynowo, 2001 - I msc drużynowo). Miłośnik sportów extremalnych - paralotnie (kompresyjne złamanie kręgosłupa), rowery górskie, wspinaczka, street fighting, kobiety. W ankiecie napisał - potrafię też czytać i pisać, ale słabo.
Michał Radek "Fido"
młody, ambitny człowiek z Warszawy, wychowanek klubu "Ważka", później Habaziów, gdzie obecnie jest Szkoleniowcem. Pływa od 1995, był w Norwegii, Alpach, na Wełtawie i w Słowenii. "Pływam dla piękna gór i dzikości rzek. Bliskość natury daje mi spokój i radość, dzięki którym zapominam o życiu w wielkim mieście".
Tomasz Młot "Kiki"
politologia UŚ Katowice, Public Relation UW Warszawa. Ślązak, teraz mieszkaniec Bielska-Białej. Zwolennik raftingu - uczestnik wyjazdu w Tatry Słowackie i wyprawy za Krąg Północny, na półwysep Kolski. Ulubione sporty extremalne: kick-boxing (AZS Gliwice), paralotniarstwo (rekonstrukcja stopy), rowery górskie, wiece wyborcze Samoobrony. Obecnie uczy Rybę lepiej czytać i pisać. Na wyprawie przewidziany jako "wsparcie z lądu".
Realizacja wyprawy
2.1 Termin - Rozpoczęcie wyprawy planowane jest na koniec października. Wtedy to poziom wód w Nepalskich rzekach osiąga stan "bezpieczny", umożliwiający ich pokonywanie.
2.2 Trasa - Po przylocie do stolicy Nepalu Katmandu planujemy krótką aklimatyzację połączoną z rozpływaniem na pobliskich rzekach. Pozwoli to nam oswoić się z ogromną masą wody płynącą w himalajskich rzekach (do 400 m3/s, kiedy dla porównania znany każdemu Dunajec niesie 20 m3/s). Musimy również przyzwyczaić się do pływania w kajakach obciążonych sprzętem biwakowym i żywnością po rzekach o maksymalnej trudności (co najmniej WW IV).
Źródło: informacja własna
|