Akadia obejmuje 142 km2 (35,000 akrów) dwóch wysp (Mount Desert Island i Isle au Haut) oraz półwyspu Schoodic, pozostających w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Temperatury latem sięgają 20-27oC (70-80oF), na wiosnę 10-15oC (50-60oF), zimą do minus 15oC. Mgła jest częstym zjawiskiem, co poza niedogodnościami w prowadzeniu samochodu dostarcza wyjątkowych efektów wizualnych. Zima, trwająca od listopada do kwietnia, przynosi średnio 1500 mm opadów śniegu.
Komunikacja
Akadia znajduje się w odległości 2050 km (1274 mil) od Chicago i 782 km (486 mil) od Nowego Jorku. Najlepszy dojazd z Wietrznego Miasta oferuje międzystanowa autostrada I-94 do Bostonu, a stamtąd I-95 do Bangor, skąd tylko 70 km (45 mil) drogą Alt 1 i Rt 3 dzieli nas od Parku. Z Nowego Jorku przejazd jest łatwy, non stop autostradą I-95 do Bangor. Do półwyspu Schoodic prowadzi szosa nr 186, na wyspę Isle au Haut kursuje prom z Stonington. Najdogodniej położonym portem lotniczym jest Bangor.
Ponieważ Mount Desert to niewielka, zatłoczona latem wyspa, duże znaczenie odgrywa system połączeń promowych (Island Explorer Shuttle) pomiędzy poszczególnymi fragmentami Akadii.
Zarys geologiczno-historyczny
Należąca do Akadii część wybrzeża Atlantyku zbudowana jest z wulkanicznych i przeobrażonych skał. Najstarszymi utworami regionu są łupki metamorficzne powstałe w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury wnętrza Ziemi na mułowce osadzone 500 mln lat temu na dnie morza. Dominujące w Akadii granity to magma, która powoli zastygając głęboko pod powierzchnią wykrystalizowała poszczególne składniki: kwarc, skalenie i mikę. Granitowe intruzje wdzierały się na ten teren co najmniej czterokrotnie na przestrzeni geologicznych dziejów, co wyraźnie widać po zróżnicowaniu granitów na drobno-, średnio- i grubokrystaliczne. W szczeliny powstałe w wyniku potrzaskania skał wciskała się na wulkaniczna lawa, tworząc po zastygnięciu diabazowe dajki (diabaz to rodzaj skały, a dajka to jej kształt). Gnejs jest granitem “zmielonym” pod wpływem ogromnych sił tektonicznych, z widoczną gołym okiem “pasiastą” teksturą.
Wymienione skały były erodowane podczas licznych epok lodowych. Stojąc na górze Cadillac obserwujemy wygładzone powierzchnie szczytów i grzbietów wzgórz. Wiele z akwenów posiada polodowcowy charakter, na przykład wypełniające typowo U-kształtną dolinę jezioro Bubble Pond, a także Eagle i Echo Lake. Maksymalny rozwój lodowca przypadł 18 tysięcy lat temu, z południową granicą zasięgu około 250 km na południe od Akadii. Od tamtej pory lądolód ulegał systematycznemu wytapianiu, aby 14 tysięcy lat wstecz opuścić Akadię. Wraz z uwolnieniem niewyobrażalnie wielkich mas wody zaznaczyło się globalne podnoszenie poziomu morza. W rezultacie, wyszlifowane pod pokrywą lodowca górskie doliny i grzbiety stały się podziwianymi dzisiaj zatokami i malowniczymi cyplami. Pomimo znacznej stabilizacji 10 tys. lat temu, podnoszenie oceanów trwa do dzisiaj w tempie ok. 5 cm na stulecie.
Pierwszymi ludźmi mieszkającymi na terenie Akadii byli oczywiście Indianie. Pozostawione przez nich kawałki zwierzęcych kości, narzędzi i muszli liczą co najmniej 7000 lat. Znacznie więcej wiemy o indianach Wabanaki (Abnaki), którzy zamieszkiwali Mount Desert w czasach przybycia pierwszych Białych. Trudne warunki naturalne sprawiały, że Wabanaki nigdy nie byli liczni, ich populację ocenia się na 10-15 tysięcy ludzi. Zamieszkiwali niewielkie wioski na wybrzeżu, polowali na łosie, jelenie, zające i dzikie indyki. Ocean zapewniał obfite połowy ryb i homarów. Las dostarczał również jagód i brzozowej kory, z której - oprócz koszyków i wigwamów - Indianie potrafili budować wyjątkowo wytrzymałe łodzie kanoe.
Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli w okolice dzisiejszej Akadii byli prawdopodobnie Wikingowie, tysiąc lat temu. Natomiast z całą pewnością dotarł tutaj francuski kapitan Samuel de Champlain we wrześniu 1604 roku. Obserwując zerodowane przez lodowce, pozbawione roślinności szczyty, nazwał stosownie całą wyspę L’Isle des Monts-deserts - Wyspą Nagich Gór. Wabanaki zwali ją Pemetic. Doszło do pierwszych kontaktów z przybyszami. Nie zawsze korzystnych, bowiem przywleczona przez żeglarzy epidemia prawie w całości wyniszczyła Indian w latach 1616-1620.
Francuzi przybyli tutaj zanim Pielgrzymi lądując w Plymouth Rock koło Bostonu stworzyli podwaliny Nowej Anglii. Francuzi pod wodzą Pierre Duque de Mons zamierzali skolonizować wybrzeże, jednak 150-letnie walki z Albionem uniemożliwiały osadnictwo. Pierwsze, założone przez Anglików miasto powstało na tym terenie dopiero w 1761 roku. Zwycięstwo Anglików w wojnie o kontrolę na wybrzeżami Maine doprowadziło przy okazji do ucieczki w głąb lądu Indian tradycyjnie sprzyjających Francuzom, co umożliwiło kolonistom objęcie ogromnych areałów ziemi nad oceanem. Na wyspie Mount Desert osiedliły się rodziny Somesów i Richardson’ów, powstała pierwsza stała osada - Somesville.
Gdy zwyciężyła Amerykańska Rewolucja, Wyspa Nagich Wzgórz dostała się w ręce syna kolonialnego gubernatora Massachusetts - Johna Bernarda (zachodnia część) i wnuczki Cadillaca - Marie Therese de Gregoire (wschodnia część wyspy). Oboje rozsprzedali z czasem swoje posiadłości doprowadzając do mozaikowej struktury własności ziemi. Od 1820 roku nastąpiła intensyfikacja osadnictwa, z rybołóstwem i połowem homarów jako głównym zajęciem, uprawą jęczmienia, żyta i ziemniaków na dalszym planie. Z czasem mieszkańcy zaczęli wykorzystywać bogate zasoby leśne, specjalizując się w budowie łodzi i kutrów rybackich. Szersze zainteresowanie pięknem Akadii zaczęło się ćwierć wieku później, gdy grupa artystów malarzy uwieczniła na płótnach pejzaże wyspy Mount Desert. Miejsce stało się modne wśród intelektualnych i finansowych elit.
Ochrona przyrody Akadii wiąże się nierozerwalnie z “summer people”, czyli z “letnikami”. Byli to bogaci mieszkańcy metropolii Wschodniego Wybrzeża, jak Nowy Jork, Boston czy Filadelfia, którzy w Maine znaleźli wytchnienie przed letnimi upałami. Nawiasem mówiąc ci sami ludzie szukając ulgi przed chłodami i szarzyzną zimy rozbudowali na przełomie XIX i XX wieku najsłynniejsze z dzisiejszych resortów Florydy! Chwała więc za to rodzinom o powszechnie znanych nazwiskach: Rockefeller, Ford, Morgan, Vanderbilt, Carnegie czy Astor. Zbudowali oni ponad dwieście posiadłości oszałamiających przepychem. Z tej społecznej klasy pochodzą ludzie, którzy zatroskani o przyszłość Mount Desert wykupili działki i przekazali rządowi jako rezerwat przyrody. Dopięli celu; w lutym 1919 roku powstał park narodowy Akadia.
Źródło: Exotica Travel