Andrzej Kulka » Leksykon miast » Chengdu i Sichuan
Chengdu i Sichuan

Krzysztof Kaczorowski


Prowincja Sichuan jest zlokalizowana w środku Chin, między Tybetem, prowincją Yunnan i Xian. Rzeka Yangtze płynie prosto przez serce prowincji. Wycieczka łodzią z Chonqing po rzece jest warta polecenia. Sceneria jest niewiarygodna: strome klify wznoszą się na wysokość 1000 metrów po obu stronach.

Stolica Chengdu i Chongqing

Oba miasta są równie warte odwiedzenia. Do zwiedzenia samego Chengdu potrzebne są co najmniej trzy dni i jeszcze dwa więcej aby wybrać się do Baoxing, Emei Shan Jiuzhaigou lub Leshan. Chonqing jest zlokalizowany między rzekami Yangtze i Jialing. Jest to zatłoczone, przemysłowe miasto ale posiada dość zabytków, które przypominają, że to miasto o historii przekraczającej 3000 lat. Stąd można wybrać się na wycieczkę do Dazu, gdzie znajdują się wspaniałe rzeźby Buddy oraz do Fengdu, 7- wiecznego, odrestaurowanego miasta.

W Hechuan, około 100 km na północ od Chongqing, znajduje się zamek Diaoyu. Mongolski król Mongke został zabity tutaj w 1259 r. Jego śmierć spowodowała odwrót mongolskich oddziałów, które były już niemal w Europie, a musiały zawrócić aby wybrać nowego króla- tym oto sposobem Europa uniknęła niszczycielskiego najazdu.

Chengdu

Z historią ponad 2000 lat, jest pełne kulturalnych i historycznych reliktów. Jedne z nich, które są absolutną koniecznością dla turystów to: chałupa pod strzechą, gdzie sławny poeta Du Fu zwykł żyć i pisać swoje wiersze; kaplica Wuhou; grobowiec Wang Jian; wieża Wangjiang. Będąc miastem stołecznym najbardziej głośnej prowincji Chin, Sichuan, Chengdu jest interesującym miastem z ciekawymi ludźmi. Jest tam wiele rzeczy do zbadania dla turystów. Pierwszą z nich powinna być światowej sławy kuchnia, w której nigdy nie brakuje pieprzu i przypraw.

Aby poprzebywać w cichszym miejscu, centrum religii taoistycznej "Wzgórze Zielonego Miasta" lub Góra Emei są idealnymi celami na zewnątrz miasta. Dużo dalej, od 800 do 900 km na zachód od miasta, znajduje się Jiuzhaigou. Jest to sławny, 60 000-hektarowy, pierwotny las wypełniony kwiatami, jeziorami, wodospadami oraz egzotycznymi zwierzętami, takimi jak olbrzymie pandy!

Chata ze Strzechą Du Fu

Blisko Qingyang Gong stoi domek Du Fu sławnego poety z dynastji Tang, urodzonego w Henan, żyjącego tam przez cztery lata po 10- letniej służbie urzędniczej w chińskiej stolicy Changan (obecnie Xian). Dom jest otoczony 20 hektarami pięknego ogrodu. Wstęp: 15 jenów, godziny otwarcia: codziennie od 7.00 do 23.00.

Chongqing

Położone w widłach rzek Jialing i Yangtze, Chongqing jest znane jako "Miasto Mgieł", "Górzyste Miasto" i "Rzeczne Miasto". Otoczone przez góry miasto jest gorące i deszczowe w lecie więc czasem mówi się na nie "Piec". 3000 lat temu, Chongqing było pierwotnie stolicą prowincji Ba. Miejsce to wiele razy zmieniało nazwę ale ostatecznie pozostało Chongqing (co oznacza "Podwójne Świętowanie"). W 1997 roku Chongqing stało się jednym z czterech miast zarządzanych bezpośrednio przez centralny rząd, razem z Pekinem, Szanghajem i Tianjin.

Jako największe miasto Chin, Chongqing pokrywa obszar 82.400 km2 z populacją 30 mln ludzi. Znajduje się tam dużo sławnych miejsc, m.in.: Beiwenquan, Nanwenquan, Jezioro Długowieczność i inne. Podczas antyjapońskiej wojny, Kuomintang przeniósł z Nanjing do Chongqing stolicę na czas wojny, co zaskutkowało powstaniem wielu sławnych miejsc, takich jak np.: Wieś Czerwonej Grani, Chongqing- Biuro Ośmiu Tras Armii itd. Większą atrakcją jest natomiast podziwianie przyćmionych cieni łodzi i parowców. Tymczasem, Chongqing jest również punktem startowym rejsu po rzece Yangtze z wieloma historycznymi miejscami na jego brzegach.

Warto zobaczyć

Wieś Czerwonej Grani:
Podczas Kuomintangu- komunistycznego przymierza przeciwko japończykom podczas drugiej wojny światowej, Wieś Czerwonej Grani, leżąca na zewnątrz Chongqing była używana jako biura i ruchome kwatery dla komunistycznych reprezentantów Kuomintangu. Wielu sławnych liderów, takich jak Zhou Enlai, Wy Jianying, Deng Yingchao zatrzymało się tutaj.

Luohan Świątynia:
Świątynia Luohan została wybudowany za czasów dynastji Song. Została zniszczona dwa razy i ponownie odbudowana, raz w 1752 r. i znów w roku 1945. Kiedyś mieszkało tutaj 70 mnichów, dzisiaj jest ich mniej niż 20.

Port:
Port Chongqing jest jednym z głównych centrów przemysłu i transportu. Chociaż znacznie mniej ruchliwy niż 60 lat temu, Chaotianmen, jest interesującym miejscem na obserwowanie zakotwiczonych statków podczas załadunku i rozładunku towarów.

Gorące źródła:
Leżące 55 km na północny- wschód od miasta, północne gorące źródła znajdują się w dużym parku, który jest częścią 5- wiecznej buddyjskiej świątyni. Źródła posiadają olimpijskiej wielkości pływalnię, gdzie można odetchnąć od publiki. Są tam też prywatne pokoje z gorącymi łaźniami, gdzie można cieszyć się wodą o temperaturze 32C sięgającą szyi lub talii.

Jak się tam dostać

Samolot:
Latają stąd samoloty do Hong Kongu, Tajwanu i Nagory w Japonii. Kursują również codzienne loty do największych miast w kraju.

Łódź:
Jest tam 107 krążowników operujących po rzece Yangtze, jak również łodzie pływające z Chongqing do Leshan.

Pociąg:
Chongqing jest połączony z Chengdu (11 godzin jazdy pociągiem). Są również bezpośrednie połączenia do: Kunming, Guangzhou, Xian, Pekinu i Szanghaju (dwa dni jazdy pociągiem), Guiyang, Nanjing i Kunming.

Autobus:
Są bezpośrednie kursy autobusowe pomiędzy Chongqing i Chengdu, Yibin, Zigong i Dazu. Kilka firm udostępnia obecnie również klimatyzowane autobusy.

Poruszanie się po okolicy:

Rower:
Chongqing jest bardzo pagórkowaty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wynajem rowerów.

Autobus:
Chongqing ma dobrą sieć autobusów ale są dość powolne. Rozkład jazdy może być trochę zaskakujący dla przybyszów.

Taksówka:
Dostępna wszędzie i po rozsądnej cenie.

Samochody do wynajęcia:
Nie można prowadzić samemu wynajętego samochodu w Chongqing. Zarówno samochody jak i kierowcy są organizowani przez lokalne biura CITS.

Źródło: informacja własna
1
Leksykon miast
WARTO ZOBACZYĆ

Mongołowie - ludzie dzikich stepów
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl