Cypr: wyspa bogini miłości
| Agata Jurek
|
|
Cypr to niewielkie państwo, położone na trzeciej co do wielkości wyspie basenu Morza Śródziemnego. Mieszkańcy tego przepięknego kraju to ludzie życzliwi i otwarci. Goście przybywający na Cypr są przyjaźnie przyjmowani i niezwykle traktowani. Klimat na wyspie jest ciepły i słoneczny. Słońce świeci tu aż przez 330 dni w roku a temperatura w ciepłym morzu wnosi 20-25 stopni C.
Cypr to magiczna kraina, którą upodobali sobie bogowie, święci i bohaterowie. Tutaj z morskiej piany narodziła się bogini piękna i miłości- Afrodyta. Na słonecznych plażach opalał swe boskie ciało jej kochanek- Apollo. Tutaj biskupem był Łazarz wskrzeszony przez Chrystusa a święty Łukasz ewangelista malował ikony z Madonną. Na Cyprze spędził miesiąc miodowy sławny król Anglii Ryszard Lwie Serce. Cypr urzeka łagodnym klimatem, pięknymi krajobrazami oraz ciekawą historią i kulturą.
Ta niezwykła wyspa pełna jest zaskakujących kontrastów. Złote, nasycone gorącym słońcem nadmorskie plaże stanowią klimatyczne i kolorystyczne przeciwieństwo dla chłodnych, porośniętych sosnowymi lasami, gór. Ciche, pokonujące wielowiekową próbę czasu, wioski przenoszą nas w lata odległych dziejów i są jakby przeciwwagą dla nowoczesnych, głośnych miast, pełnych luksusowych hoteli i domów wypoczynkowych. Cypr jest jednym z tych niewielu państw, które mogą śledzić własną historię od ponad 10 tysięcy lat. Historia mówi, że pierwsi mieszkańcy osiedlili się tutaj już około 8 tys. lat przed naszą erą. Przełomowym wydarzeniem w dziejach tej pięknej krainy było odkrycie złóż miedzi. To odkrycie dało wyspie ogromne korzyści. Pierwszych Greków przyciągnęły na wyspę właśnie złoża miedzi, drewno oraz strategiczne położenie wyspy. Przybyli tu niemal równo z zakończeniem wojen trojańskich czyli ponad 3 tys. lat temu. Osiedlając się tutaj przynieśli ze sobą grecką tożsamość, język i cywilizację. Zanim Cypr stał się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, był rządzony przez różnych władców: Egipcjan, Asyryjczyków, Persów, następców Aleksandra Wielkiego oraz Rzymian. Później na wyspę przyjechali Krzyżowcy, Wenecjanie, Turcy oraz Brytyjczycy. Cypr odzyskał niepodległość w 1960 roku, pierwszy raz po 3500 latach. Jednakże grecka tożsamość, język i kultura zostały zachowane. W lipcu 1974 roku Turcy zaatakowali Cypr i od tego czasu 37% wyspy na północy znalazło się pod okupacją wojsk tureckich, które stacjonują tam, rażąco naruszając prawo międzynarodowe.
Będąc na Cyprze, koniecznie trzeba odwiedzić stolicę tego niezwykłego kraju. Nikozja to piękne, stare miasto, liczące ponad 1000 lat. Leży praktycznie w centrum wyspy. Stanowi więc doskonały węzeł komunikacyjny. Jest to zabytkowe, marmurowe i bardzo interesujące miasto, otoczone murami fortecy zbudowanej przez Wenecjana w XVI wieku. Urocza starówka skupia zabytki, ciekawostki historyczne oraz małe sklepiki, kawiarenki i tawerny.
Będąc tu warto odwiedzić Muzeum Biżuterii, Muzeum Mennictwa Cypryjskiego oraz Miejskie Muzeum Sztuki. Natomiast Miejskie Muzeum "Leventis" zostało nagrodzone tytułem "Europejskiego Muzeum roku 1991" za bardzo ciekawą i pomysłową prezentację historii stolicy.
Przekraczając mury miasta, odnosimy wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Wąskie uliczki i stare domy z cudnymi balkonami pełnymi kwiatów oraz handlujący niezmiennie od stuleci rzemieślnicy w malutkich warsztatach- wszystko to sprawia wrażenie, jakby czas się tutaj zatrzymał. Laiki Geitonia- Folk Neighbourhood jest starannie odnowioną dzielnicą spacerową, w której na dwóch głównych ulicach- Lidra i Onasagone, właściciele sklepów zachęcają nas do zakupu prezentowanego przez nich towaru.
Warte odwiedzenia jest również Cypryjskie Muzeum Archeologiczne, które szczyci się zbiorami bezcennej kolekcji cypryjskich antyków. Najstarsze eksponaty pochodzą z okresu neolitu, najnowsze zaś z wczesnego okresu rzymskiego.
Aby poznać najnowsze trendy w sztuce trzeba koniecznie odwiedzić Państwowy Ośrodek Sztuki Współczesnej, a przy drodze głównej do Lemesos- Cypryjski Ośrodek Rzemiosła. Brama Famagusta to jedno z zabytkowych wejść na stare miasto. Za jego odrestaurowanie miasto uhonorowane zostało nagrodą Europa Nostra. W tej okolicy znajduje się wiele starych kościołów a także Muzeum Sztuki Ludowej, Muzeum Bizantyjskie, Arcybiskupstwo, Katedra Agios Ioannis z przepięknymi freskami, Narodowe Muzeum Walki i intrygujący, znajdujący się w Muzeum Etnograficznym dom Chatzigeorgakis Kornesios, będący świetnym przykładem XVIII- wiecznej architektury.
Nie opodal, przypominająca najnowsze dzieje Cypru, dzieląca kraj na dwie części, "Zielona Lina" (linia demarkacyjna). W 1974 roku, w wyniku konfliktu z Turcją na północy Cypru, powstało uznawane jedynie przez Turków, pseudo państwo.
Najnowocześniejsza część Nikozji, która powstała za murami tej zabytkowej, uznawana jest za centrum biznesu i kultury a także centrum restauracji, dyskotek i barów. Nikozja jest uważana za handlowe serce Cypru.
Stolica zapewnia łatwość dostępu do historycznych skarbów takich jak: dwunastowieczny kościół z pięknymi malowidłami w Asionu i Agioi Apostoloi w Pera Corio Nisou, królewskie grobowce w Tamassos, starożytne królestwo Idalion i urocze miejscowości Fikardou i Kakopetria.
Na Cyprze każdy turysta może czuć się bezpiecznie. Poziom przestępczości jest tutaj tak niski, że w zasadzie tu nie istnieje. By ten stan utrzymać, dyskretnie czuwają świetnie przygotowane i wyspecjalizowane służby.
Źródło: informacja własna
|