Andrzej Kulka » Parki narodowe » Parki Narodowe Kenii
Parki Narodowe Kenii

Łukasz Kwaśniewski


Park Narodowy Ruma

Do tego samego zachodniego okręgu zalicza się także Park Narodowy Ruma. Stworzony w 1966 roku jako rezerwat ochronny dla antylop deszerowatych, park ten leży w dolinie Lambwe w Północnej Nyanza, 140 km od miasta Kisumu. Zajmuję on powierzchnię120 km2 i jest on połączeniem falistej sawanny, lasów, rzek i wzgórz. Jego główną atrakcją jest obserwowanie zwierzyny i ptaków, piesze wycieczki oraz łowienie ryb w rzekach.

Zwierzyna jaką można tam obserwować to: antylopa Bohora, żyrafa Rothchilda, antylopa Jacksona, antylopa deszerowa, bawół, lampart, hiena a także rozmaite ptaki. W parku tym nie ma hotelu czy też chaty myśliwskiej lecz są dwa obozowiska.

Park Narodowy Wyspy Ndere i Rezerwat Kisumu Impala

Park Narodowy Wyspy Ndere i Rezerwat Kisumu Impala zaliczające się do tego samego okręgu.

Park Narodowy Wyspy Ndere został otwarty w 1986 roku i zajmuje powierzchnię zaledwie 4,2 km2. Jest on wyspą leżącą tuż przy północnym brzegu jeziora Victoria. Ndere w języku lokalnego plemienia Luo znaczy „Miejsce Spotkań”. Według folkloru Luo, Kit Mikayi, matka plemienia odpoczywała niedaleko Ndere po długiej podróży na południe, w dół doliny Nilu i tak jej się spodobał bujny brzeg wyspy, że postanowiła zamieszkać tutaj wraz ze swoimi ludźmi.

Park jest domem dla różnorodnych ptaków, takich jak orły polujące na ryby czy też Jerzyki. Hipopotamy i krokodyle plamiste są znajomym widokiem w tych terenach. Do atrakcji w parku zalicza się piesze wycieczki, łowienie ryb, safari w łódkach oraz pikniki. W parku nie ma żadnego zakwaterowania.

Niedaleko Parku Narodowego Wyspy Ndere leży Rezerwat Przyrody Kisumu Impala, który został otwarty w październiku 1992 roku, aby chronić stada impal i aby zapewnić bezpieczne pastwiska dla hipopotamów. Rezerwat ten jest używany jako miejsce do trzymania "problemowych" zwierząt, takich jak: lampart, hiena i pawian. Leży on niedaleko miasta Kisumu i zajmuje nie więcej niż 1 km2.

Park Narodowy Meru

Park Narodowy Meru jest dziki i piękny. Ten szczególnie przepiękny rejon Kenii rozciąga się wzdłuż równika i jest podzielony 13 rzekami oraz licznymi górskimi strumieniami. Park ten ma różnorodny krajobraz, począwszy od lasów leżących na brzegach łańcucha górskiego Nyambeni na wysokości 3000 stóp, na północ od góry Kenia, skończywszy na otwartych równinach z krętymi brzegami rzek, nad którymi rosną palmy doum.

Zwierzyna, jaką można zaobserwować, to: lew, słoń, gepard, lampart a także niektóre z rzadkich antylop: Mniejsze Kudu, dujker i dikdik– jedna z najmniejszych antylop w Afryce. Park jest domem dla wielkich stad lwów i bawołów. Rzeki obfitują w hipopotamy i krokodyle. Łowienie zębaczy jest dozwolone jedynie w obozowiskach oraz wzdłuż rzeki Tana. W połowie lat 80 park cierpiał z powodu kłusownictwa, którego pozbyto się po tym jak Kenijski Serwis Przyrody uzbroił patrole ochrony w broń. Teraz populacja słoni ustabilizowała się, a osiedlone w tym parku stada wciąż się powiększają.

Zanotowano ponad 300 gatunków ptaków, takich jak sowy Pela żywiące się rybami, zimorodki, szpaki oraz liczne tkacze.

Park słynie jako miejsce akcji książki Joya Adamsona pt. "Born Free"– historia życia Adamsona oraz jego badań nad lwami i gepardami. Lwica "Elsa" była najbardziej znaną a jej grób znajduje się w parku.

Zakwaterowanie
Na terenie parku zaplanowano budowę 1 chaty myśliwskiej oraz 2 obozowisk namiotowych. Znajduje się tam 8 specjalnych pól kempingowych (rezerwacja z wyprzedzeniem), 1 publiczne pole kempingowe, 1 banda samopomocy Kenijskich Służb Leśnych i bandy Lamparciej Skały (ogółem 120 łóżek).

Rezerwat Narodowy Bisanadi

Granica dzieląca Park narodowy Meru z Rezerwatem Narodowym Bisanadi jest znana jako "Kinna". Jest ona tradycyjną granicą pomiędzy plemionami Meru i Boran. Rezerwat otwarto we wrześniu 1979 roku i obejmuje obszar 606 km2. Prawdziwe pustynne obszary, pozbawione kwater mieszkalnych, są dostępne jedynie dla pojazdów o napędzie czterokołowym. Rezerwat posiada również prowizoryczny pas startowy.

Rezerwat Narodowy Kora

Kolejny obszar, który zasłyną dzięki Adamsonom, to Narodowy Park Kora, otwarty w październiku 1989 roku, położony 280 km na północny wschód od Najrobi. Łatwo do niego dotrzeć od strony Parku Narodowego Neru. Park Kora, ogrodzony rzeką Tana, zajmuje obszar 1787 km2- to właśnie tam znajdował się obuz Georgea Adamsona. Cechą charakterystyczną tych terenów są nagle pojawiające się "oazy" bujnej zieleni, utworzone przez rzędy palm "doum", które umacniają rzeki Tana. Duże wrażenie robią tzw. "Inselbergs" tj. odizolowane skupiska nagich skał pokrytych roślinnością, które tworzą przypadkowe wysepki wyłaniające się z równin. Kora posiada zróżnicowaną dziką przyrodę. Odnotowano tam 21 gatunków ryb, 500 gatunków owadów, 33 gatunki mięczaków oraz 40 gatunków gadów. Gatunki, które można obserwować to: słoń, mniejszy kudu, pręgowana i cętkowana hiena, lampart i gepard.

Rezerwat Narodowy Rahole i Mwingi

Pozostałe parki regionalne obejmują między innymi Narodowy Rezerwat Rahole, który oferuje różnorodność równin, dzikiej zwierzyny: hipopotamy, krokodyle. Są tam również wspaniałe warunki do obserwowania ptactwa. Kolejnym takim rezerwatem jest "Mwingi", dawniej Narodowy Rezerwat Północnej Kitui. Zwierzęta zamieszkujące ten teren to: hipopotamy, krokodyle, bawoły i inne.

Rezerwaty Narodowe Źródeł Samburu i Buffalo, Rezerwat Narodowy Shaba, Rezerwaty dla Zwierząt Maralal

Wszystkie trzy rezerwaty oferują unikalne widoki na zaokrąglone i poszarpane sylwetki wzgórz oraz na faliste równiny. Mieszanina drzew i stepów w połączeniu z nadrzecznym lasem i bagnem jest domem dla szerokiej gamy zwierząt i ptaków. Na obszarze Źródła Buffalo zanotowano ponad 365 gatunków ptaków. Doskonała widoczność pozwala na zaobserwowanie takich zwierząt jak: żyrafa, zebra Grevya, słoń, oryks, struś somalijski, hipopotam, krokodyl, gerenuk, bawół, lew, lampart, gepard oraz hiena.

W Rezerwacie Narodowym Shaba znajduje się monument Joya Adamsona. Rezerwat jest godny uwagi ze względu na swe gorące źródła. Po terenach Źródeł Buffalo i Samburu biegną szczególnie popularne szlaki turystyczne. W Samburu są 3 chaty myśliwskie a w Shaba 1 chata myśliwska oraz 1 pole namiotowe. W każdym parku jest kilka obozowisk (wymagających wcześniejszej rezerwacji), preferowanych przez mobilnych operatorów safari. Shaba posiada także prowizoryczny pas startowy.

Rezerwaty Zwierząt Maralal i Laikipia należą także do tego samego terenu i mogą być zwiedzane po uprzednim zaaranżowaniu wizyty. Rezerwat Płaskowyżu Laikipia został otwarty w październiku 1991 roku. Rozciąga się na północno- wschodniej części Dystryktu Laikipia i graniczy z Dystryktem Isiolo. Na zachód leży Leśny Rezerwat Mkogodo, który jest pasmem nadrzecznego lasu ciągnącego się wzdłuż rzeki Ngare Ndare. Rezerwat ten jest domem dla jedynego w swoim rodzaju nielicznego plemienia znanego jako plemię Lakipia Maasai.

Krajobraz w tych rezerwatach jest bogaty i zróżnicowany. Zwierzęta jakie można tam zobaczyć to zwierzyna równinna oraz: słoń, eland, bawół, zebra, gerenuk, gepard, lampart oraz lew. Rezerwaty te są dobrym miejscem do obserwowania ptaków. Jest to również doskonała, chociaż mało znana, okolica na piesze wakacje i safari na wielbłądach, dla nieustraszonych podróżników.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2 3 dalej >>
Parki narodowe
WARTO ZOBACZYĆ

Dzieci świata - małe i duże
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl