Andrzej Kulka » Leksykon miast » Bangkok
Bangkok



W żadnym innym mieście Tajlandii szacunek dla kultury i religii oraz otwartość na postępowe trendy nie przejawia się tak bardzo jak w Bangkoku. To stosunkowo młode miasto, liczące sobie trochę ponad 200 lat, jest niewątpliwie katalizatorem procesów zachodzących w całym kraju. A co ważniejsze – łączy tradycję i nowoczesność w wyjątkowy, warty doświadczenia, sposób.

Bangkok leży na płaskich terenach nad brzegiem rzeki Chao Praya, parę kilometrów powyżej jej ujścia do Zatoki Tajlandzkiej (Syjamskiej). Na powierzchni około 1 600 km2 mieszka ponad 10% wszystkich Tajów. Tu właśnie rezyduje rodzina królewska, tu znajduje się siedziba rządu i administracji, najważniejszy port kraju... tu krzyżują się ścieżki przemysłu, handlu i świata finansów. Dziś Bangkok stanowi największą aglomerację Tajlandii i ma najwyższy na świecie wskaźnik wzrostu gospodarczego.

Określany "miastem aniołów", Bangkok, jest kwintesencją dalekowschodniej egzotyki. Bez wątpienia można tu zaobserwować skrzyżowanie tradycji i historii z nowoczesnością- na dachach wielopiętrowych budynków są kapliczki dla duchów opiekuńczych a podczas otwierania najnowszych butików odprawiane są obrzędy religijne. Na ulicach miasta da się zauważyć wyraźna krzątanina i pracowitość mieszkańców, co sprawia niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Historyczny Bangkok

Bangkok jest miastem, w którym nie ma jednego, wydzielonego centrum. Tu każda dzielnica ma swoje osobne centrum. Jednak najwięcej atrakcji znajduje się w otoczonym przez wodę Starym Mieście. Główna część tej dzielnicy to Rattanakosin.

Idąc ulicami, ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał, choć wiele z nich ma coraz bardziej nowoczesny charakter. Znajdują się tu liczne rodzinne warsztaty rzemieślnicze. Ich właściciele do dziś wykonują tradycyjne przedmioty (miseczki na jałmużnę dla buddyjskich mnichów czy statuetki Buddy). Wąskie uliczki zachęcają do pieszych wycieczek, tym bardziej, że jest tu wiele ciekawych miejsc, do którym na pewno nie dotrze autokar. Dodatkową atrakcję stanowią liczne jarmarki, garkuchnie i miejscowe restauracje.

Hinduska część Pahurat tętni atmosferą bazarów. Znajduje się tu świątynia Sikhów, druga, co do wielkości na świecie, zaraz po indyjskiej. Chińskie Chinatown kusi wyglądem przypominającym stary Szanghaj- to właśnie tu zamieszkują kulisi, wróżbici i złotnicy.

Wycieczki po Bangkoku

Bangkok można odwiedzać przez cały rok, chociaż mniej polecana jest pora deszczowa między czerwcem a październikiem. Temperatura sięga tu 30 stopni Celsjusza nawet wtedy, kiedy jest dość wilgotno.

Wybór miejsc, do których warto pojechać w pierwszej kolejności jest bardzo trudny ze względu na ilość atrakcji a także trudność dostępu do wielu z nich. Dlatego warto korzystać ze zorganizowanych wycieczek, które znacznie zaoszczędzają czas i doskonale zapoznają z osobliwością Bangkoku.

Najciekawsze trasy wycieczkowe

"Wielki Pałac i Wat Phra Keo" oraz "Centrum miasta i świątynie" ukazują piękno pałacu królewskiego, czterech świątyń: Wat Phra Keo (Świątynia Szmaragdowego Buddy), Wat Po (Świątynia Leżącego Buddy), Wat Benchamahopit (Marmurowa Świątynia) i Wat Trai Mitr (Świątynia Złotego Buddy).
Będąc w Wat Trai Mitr, znajdującej się chińskiej dzielnicy, warto zwrócić uwagę na wyjątkową, trzymetrową statuę Buddy. Niegdyś wierzono, że jest ona zbudowana z gipsu. Jednak okazało się (po jej pęknięciu), że wykonana jest z 5,5 tony masywnego złota.
Pałac Vinanmek wykonany jest w całości z pozłacanego drzewa tekowego. Zbudowany był na początku XX wieku z okazji 200 rocznicy Bangkoku. Posiada on liczne zbiory dzieł sztuki i fotografie króla Ramy V i jego rodziny.

"Przejażdżka po rzekach i klongach" pozwala podziwiać świątynie, łodzie mieszkalne i domy na palach. Taka podróż odbywa się długimi łodziami i barkami po rzekach i klongach, czyli kanałach. Bangkok nazywany był kiedyś "Wenecją Wschodu" a do roku 1862 cały transport odbywał się właśnie droga wodną, co jest nie lada atrakcja dla współczesnego turysty.

"Podróż do Wat Arun" jest obowiązkowa dla zwiedzającego. Wat Arun (Świątynia Jutrzenki) jest symbolem Bangkoku. Jej wieża, środkowy Prag, przypomina figurkę z porcelany. Unosi się na wysokość 74 metrów nad brzegiem rzeki Chao Praya.

"Świątynia Chedi Phu Kao Thong" (Świątynia Złotej Góry) została odnowiona na polecenie króla Ramy I. Mieści się na sztucznie usypanym wzgórzu o wysokości 78 metrów i stanowiła, do czasu wybudowania pierwszego drapacza chmur, najwyższy obiekt w mieście.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
Leksykon miast
WARTO ZOBACZYĆ

Japonia: Kraj Kwitnącej Wiśni
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl