Andrzej Kulka » Globtroterzy » Bajkał - podróż w nieznane
Bajkał - podróż w nieznane

Aneta Łojek


"Bajkał jest zadziwiający - nie przypadkowo więc Sybiracy zwą go nie jeziorem, lecz morzem. Woda jest niezwykle przezroczysta, kolor zaś ma turkusowy. Brzegi górzyste, pokryte lasami". Słowa, które napisał Antoni Czechow wyrażają to, co od dłuższego czasu wiele ludzi pragnie zobaczyć i przeżyć. Uczestnicy wyprawy Studenckiego Koła Geografów Pomorskiej Akademii Pedagogicznej ze Słupska w rejon południowej Syberii mieli okazję potwierdzić te słowa, jakimi przed ponad stu laty posłużył się pisarz.

Zobacz  powiększenie!
Termalne wody w Chakusach
Przygotowania do wyprawy pod hasłem "Bajkał 2004" trwały zaledwie kilka tygodni. Uzyskanie zaproszenia, wizy i wreszcie biletów do Moskwy udało się na 2 tygodnie przed rzeczywistym wyjazdem. Nadszedł dzień 10 sierpnia. Studenci ze Słupska wraz z dwójką opiekunów naukowych wyruszyli z Warszawy w miesięczną trasę nad Bajkał. Trzydniowy przystanek nastąpił w Moskwie celem zwiedzenia "ponoć" najdroższej stolicy Europy. Ekipa następnie wyruszyła BAM - em (kolejową magistralą Bajkalsko - Amurską), by po 6 - dniowej podróży dotrzeć do miasta położonego w północnej części Bajkału - Niżnego Angarska. Po przesiadce na kuter uczestnicy udali się na przeciwległy brzeg jeziora do Chakus. Miejsce to, uroczo położone, słynie ze źródeł termalnych, które to zostały opisane po raz pierwszy w 1775 r. przez I.G. Gieorgi. Słoneczna pogoda zachęcała do wędrówek po najbliższej okolicy i zapoznania się ze typową szatą roślinną obszaru wschodniego Bajkału.

Zobacz  powiększenie!
Wyspa Olchon - Przylądek Burchan (Skała Szamana)
Kolejny etap podróży to prawie 24 - godzinna podróż statkiem po Bajkale na wyspę Olchon, położoną w środkowej części Bajkału. Tu po raz pierwszy podczas naszej wędrówki widać wpływy buddyzmu tybetańskiego w postaci licznych czortenów (kamiennych kopczyków), obo (drzew obwiązanych kolorowymi wstążkami), serge (pali) czy chorągiewek modlitewnych. Charakterystycznym elementem wyspy Olchon jest Skała Szamana, która wita każdego turystę zbliżającego się do osady Chużyr od strony Małego Morza. Nasz pobyt w osadzie Chużyr trwał 3 dni, w trakcie którego część grupy poznawała tajemnicze miejsca Buriatów, atrakcje krajobrazowe i przyrodnicze. Chużyr to osada wiejska, nazywana „stolicą” Olchonu, którą zamieszkuje 1200 ludności, co stanowi 80 % wszystkich mieszkańców wyspy. Następna część trasy związana już była z częścią południową obszaru nadbajkalskiego. W trakcie 3 - dniowego, deszczowego pobytu w Irkucku – kulturalnej i naukowej stolicy Syberii Wschodniej zapoznaliśmy się z kilkoma najciekawszymi miejscami, wśród których należy wymienić obelisk upamiętniający budowę Kolei Transsyberyjskiej, cerkiew Zbawiciela z Muzeum Krajoznawczym, Muzeum Geologiczne. Następnym celem naszej wyprawy był Arszan.

Zobacz  powiększenie!
Młynki modlitewne w kompleksie dacanów w Iwołgińsku
Do tej miejscowości, otoczonej od północnej strony Tunkijskimi Golcami, pojechaliśmy na zaproszenie pracowników Uniwersytetu Irkuckiego. Przyprószone białym puchem góry stały się celem wędrówki już pierwszego dnia naszego pobytu. Część grupy miała okazję zakosztować prawdziwej górskiej przygody w Sajanach Wschodnich. Kierownictwo zaś udało się do zupełnie nowej, egzotycznej krainy, stolicy republiki Buriacji Ułan Ude. Nie sposób było pominąć największego kompleksu lamajskigo w Iwołgińsku, odległego zaledwie niecałe 30 km od Irkucka. Iwołgińsk jest obecnie największym centrum buddyzmu lamajskiego w Rosji. Znajduje się w nim siedziba zwierzchnika lamaizmu Chamko - lamy oraz buddyjski instytut Daszi – Czain - horlin. W drodze powrotnej do Irkucka, w Listwiance, odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Przybajkala ze słynnym fokarium /nerparium/.

Czas wracać... Może za rok znów odwiedzimy komercyjny już obszar Nadbajkala. Nie da się ukryć, ale i tutaj Rosjanie docenili wspaniałe korzyści finansowe płynące z turystyki. Turystyki dopiero raczkującej, ale mimo to niezwykłej.

Źródło: informacja własna
1
Globtroterzy
WARTO ZOBACZYĆ

Izrael: Na trasie Gwiazdy Dawida
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl