Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Chorwacja: Wyspa Pag
Chorwacja: Wyspa Pag



Wyspa Pag to jedna z największych wysp Adriatyku. Krystaliczne morze, źródła wody pitnej, 269 km wybrzeża żwirowego i piaszczystych plaż, piękne zatoki i cyple, ogrody, urocze miasteczka tworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca.

Na tej wyspie, która długa jest na 63 kilometry a szeroka na 5 kilometrów, można korzystać z licznych ścieżek rowerowych i spacerowych, których łączna długość to 115 km. Najbardziej stroma ścieżka prowadzi na wysokość 263 metrów ponad miasto Pag, skąd można cieszyć się wspaniałym widokiem na Kanał Velebicki. Są tu dogodne warunki dla pływania, nurkowania, żeglugi, wycieczek górskich oraz spacerów.

Pag jest wyspą typowo rekreacyjną. Jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek nie tylko ze względu na piękno przyrody, ale również z powodu długiej tradycji i kultury.

O wyspie...

Pag tradycyjnie i ekonomicznie ukierunkowany jest na morze. Znane jest przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości naturalnej soli morskiej. Powstaje ona podczas wysuszania wody morskiej w płytkich, gliniastych basenach, do których wpuszczana jest woda morska – solanka.

Czerpie się także korzyści z rybołówstwa, turystyki żeglarskiej i z możliwego tu nurkowania. Zatopione statki, liczne morskie skały, żyjące tu gatunki ryb, cały świat podwodny z bogatą fauną i florą morską na czele (głównie w Kanale Velebickim i Maunskim) przyciągają turystów, co daje możliwości dla rozwoju wyspy. Inną zachętą dla podróżnych są tu niepowtarzalne nigdzie indziej kąpiele morskie w pobliżu dzikich, osamotnionych plaż.

Roślinność wyspy wyróżnia się przede wszystkim bardzo rzadko występującymi drzewami. Są tu jednak aromatyczne zioła, szałwia oraz nieśmiertelnik, które są wykorzystywane w tutejszej kuchni.

Najbardziej znane potrawy wyspy Pag to: "paski sir" – owczy ser, pieczeń jagnięca z ogniska, "paska zutica" – domowe białe wino, wędzona szynka z oliwą z oliwek oraz różnie przygotowywane owoce morza.

Szałwia jest wykorzystywana do produkcji leczniczego miodu oraz herbaty – niepowtarzalnych specjałów wyspy.

W klasztorze sióstr Benedyktynek, prócz relikwii i obrazów, można spróbować tradycyjnie przyrządzanego aromatycznego suchara "baskotin". Otrzymuje się go zaraz przy wejściu do klasztoru. Najlepiej smakuje namoczony w białej kawie.

Najciekawsze miejsca wyspy Pag

Pag jest średniowiecznym miastem zaprojektowanym przez znanego budowniczego i rzeźbiarza Jurija Dalmatinca. Jest niewątpliwie centrum turystycznym i kulturalnym wyspy. Położone jest w malowniczym zalewie. Jest tu około 20 kilometrów żwirowych plaż. Miasto otoczone jest murami i jest bogate w dziedzictwo kulturowe.
Jest tu wiele zabytków historycznych. Między innymi: pałac książęcy, klasztor, twierdza, barokowe balkony, kamienne herby szlacheckich rodzin. Główny kościół Pagu zachwyca zwiedzających swoją architekturą i licznym eksponatom.
Pag ma bogatą tradycję i obyczaje. Warto w tym miejscu wspomnieć o słynnych koronkach robionych ręcznie według lokalnej tradycji, dzięki czemu każda jest unikatowa i niepowtarzalna. Tutejszy folklor wyraża się również w pieśniach i tańcach, najbardziej widoczny w czasie karnawału oraz sezonu, kiedy to organizowane są tu różne rozrywki.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Węgry: architektura Budapesztu
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl