Skąd wziął się karnawał
Karnawał to okres zabaw i bali noworocznych. Ma miejsce od święta Trzech Króli (6 stycznia) aż do Środy Popielcowej. Słowo karnawał pochodzi od łacińskiego słowa "carrus navalis", co oznacza wóz w kształcie okrętu. Taki wóz zwykle prowadził parady w czasie rzymskich bachanalii, czyli uroczystości na cześć Bachusa, boga płodów i wina. Może także pochodzić od łacińskiego słowa, "carnavale" czyli pożegnanie mięsa. Samo "caro" oznacza mięso, a "vale" – żegnaj lub bywaj. Łączy się to z tradycją przygotowania do okresu Wielkiego Postu.
Dziś tradycja karnawału jest w różnych miejscach świata różnie podtrzymywana. Wszędzie jednak łączy się ze wspaniałą zabawą. Najbardziej znane zabawy i parady karnawałowe odbywają się w Wenecji oraz Rio de Janeiro. Ale jest także słynne Binche w Belgii, czy Viareggio we Włoszech.
Karnawał niemiecki
Dużą część Niemczech już od 11 listopada, od godziny 11:11, staje się miejscem zabawy i niebywałej rozrywki. Wtedy właśnie rozpoczyna się „piąta pora roku”, czyli wszechobecny karnawał. Ten wyjątkowo radosny czas kończy się wielką paradą karnawałową.
Niemiecki karnawał ma swoje źródło w średniowieczu. W wielu klasztorach i kościołach organizowano dla niższego duchowieństwa tzw. "Święto Głupców". Podczas którego wybierano "biskupa głupców".
W dzisiejszych czasach niemieckie zabawy karnawałowe łączą się raczej ze wspaniałymi paradami i zabawami. W różnych miastach są różne pomysły na ten wyjątkowy czas. Na południu Niemczech jest to swoista błazeńska impreza z maskami, natomiast Kolonia słynie z zabawy bardziej upolitycznionej. Wszędzie jednak jest to bardzo wesoła impreza, do której zaangażowani są nie tylko przechodni, ale także specjalne organizacje (stowarzyszenia) karnawałowe – jest ich w całych Niemczech około 1 700.
"Piąta pora roku"
Ostatni czwartek karnawału to tzw. Weiberfastnacht. Wtedy to kobiety obejmują władzę i uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty. Mają wówczas miejsce swoiste szturmy na miejscowe ratusze, gdzie kobiety w barwnych przebraniach dokonują tego niebywałego wyczynu na urzędnikach, dzięki czemu otrzymują symboliczny klucz do bram miasta i na ten dzień władza przechodzi w ich ręce.
Ostatni poniedziałek karnawału to tzw. Rosenmontag. Odbywają się wtedy karnawałowe parady, którym towarzyszy muzyka, wspaniałe wozy pełne przebierańców, którzy obrzucają przechodniów słodyczami. W samej Kolonii rozdaje się w ten sposób około 140 ton słodyczy i 700 000 tabliczek czekolady, a w paradzie uczestniczy około 170 grup karnawałowych! Tego dnia wybiera się także królową oraz króla karnawału.
Na południu Niemczech w Tłusty Czwartek, kiedy to ma miejsce początek wielkiego karnawału, słychać strzały z bicza – to znak o rozpoczęciu zabawy. Prócz tego można zobaczyć przemarsz „śpiochów” w nocnych koszulach. Ustawienie błazeńskiego słupa w centrum miasta to symboliczne wyznaczenie centrum karnawałowej "rebelii".
Jeśli jeszcze ktokolwiek wątpi w rozrywkowość i uwielbienie zabawy przez Niemców, koniecznie powinien pojechać i wziąć udział w jednej z tych wspaniałych imprez. Na pewno nie pożałuje!
Źródło: informacja własna