W dniach 27.10 - 29.10.2006 w Teatrze Akademia (Warszawa, Praga ul. 11 listopada 20) odbędą się warsztaty opowiadania "TWORZENIE SŁOWEM".
Program warsztatów jest oparty na technikach przekazu ustnego praktykowanych przez tradycyjnych opowiadaczy z Afryki oraz współczesnych opowiadaczy z USA, Kanady, Hiszpanii, Francji, krajów arabskich oraz Indii.
Adepci na artystów Słowa Mówionego będą uczeni, w jaki sposób konstruować historię (opowieść), w jaki sposób opowiadać, jakich elementów używać, jak umiejętnie wplatać gesty, taniec czy dźwięk. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, przejdziemy do działań praktycznych polegających na rozwijaniu warsztatu opowiadacza. Uczestnicząc w zajęciach odkryjesz, jak tekst pisany różni się od opowieści mówionej oraz nauczysz się kilku technik opowiadania.
Warsztaty są na poziomie początkowym, dostosowanym dla osób nie mających wiedzy w temacie. Może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany opowiadaniem. Istnieje również możliwość prowadzenia kursu dla zaawansowanych.
Plan warsztatów opowieści w dniach 27.10 - 29.10.2006
(maksymalna liczba uczestników 12)
Miejsce Teatr Akademia – Warszawa Praga ul. 11 listopada 20
Piątek 27.10 (4 godz.) godz.18:00 – 21:15
– Na wstępie następuje krótka prezentacja opowieści polskich i obcych a następnie odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. W tym dniu uwaga skupiona jest na różnicach pomiędzy tekstem pisanym a mówionym. Odbywają się ćwiczenia wprowadzające w świat opowiadania. Poprawne opowiadanie historii związane jest z tym jak opowiadacz korzysta ze środków wyrazu przekazu mówionego. Zajęcia wstępne mają zaznajomić z wieloma formami ekspresji ustnej. Dokonywana jest analiza wybranych rodzajów opowieści – od bajek, baśni do opowieści inspirowanych historią osobistą. Opracowana jest definicja opowieśći i wyłonienie jej podstawowych elementów. Niezbędnym jest zrozumienie co odróżnia opowieść od innych form narracyjnych. Ponadto zapoznajemy ze sposobami zapamiętywania opowiadania.
– Praca domowa stworzenie opowieści indiwidualnej.
Sobota 28.10 ( 8 godz.) godz. 10:00-17:45
Ćwiczenia praktyczne doskonalące użycie naturalnych narzędzi komunikacji ( głos, mimika twarzy, gesty, układ ciała ) oraz poznawanie tego co sprawia, że historia opowiadana staje się interesująca. Na konkretnych ćwiczeniach dokonujemy analizy pytań: Dlaczego jednej historii słuchamy uważniej niż drugiej? Co powoduje że zapamiętujemy określoną historię łatwiej niż inne? Co sprawia, że historia wydaje się prawdziwa?
Bohater - Refleksja nad tym jak naczelne postacie tworzą historię. Dokonujemy analizy głównych bohaterów i ich wpływu na strukturę opowieści.
Scena - Zrozumienie tego co sprawia że opowiadacz wygląda naturalnie i przekonywująco. Proponujemy pracę nad opisem sceny a nie postaci. Ważnym elementem opowiadania jest przeniesienie słuchających w dane wyimaginowane miejsce i stworzenie wrażenia, że tam naprawdę jesteśmy
Akcja - Zrozumienie i praktyka sekwencji danej historii. Proponujemy ćwiczenia na budowanie akcji w przekazie ustnym. Akcja nie może się odbywać bez udziału publiczności i interakcji z nią.
Emocje - Zrozumienie tego jak ważne jest użycie emocji w przekazie ustnym. Opowiadacz powinien umieć kontrolować własne emocje i przekazywać zróżnicowane stany emocjonalne na słuchających. Proponujemy pracę nad zmianą stanów emocjonalnych w opowiadanej historii i sprawienie, że opowiadacz wydaje się naturalny.
Uczestnicy będą mogli skorzystać z nagrania w momencie opowiadania na kamerze wideo i obejrzenia zapisu na projektorze multimedialnym.
Niedziela 29.10 (6 godz.) 14-19:30
Ciąg dalszy ćwiczeń praktycznych doskonalących użycie naturalnych narzędzi komunikacji ( głos, mimika twarzy, gesty, układ ciała )
Przygotowanie do zaprezentowania publicznie nauczonego materiału w postaci przedstawienia opowieści przez wszystkich kursantów.
18:00 – 19:30 Przedstawienie Opowieści przygotowane przez uczestników warsztatów
Sztuka opowiadania - słowa mówionego istnieje w wielu formach, począwszy od mitów, legend i eposów, poprzez baśnie, bajki, aż do takich krótkich form, jak zagadki czy przysłowia. Integralną częścią opowiadania są (w zależności od gatunku opowieści i uwarunkowań kulturowych) gesty, mimika, taniec i śpiew. Rolą opowiadającego jest wywołanie w słuchaczach emocji związanych z daną historią, a co za tym idzie, spowodowanie, by słuchacz „przeżywając” opowieść lepiej zrozumiał przekazywane treści i często wypływający z nich morał. Emocje wyzwolone w wyniku opowieści mogą sprowokować słuchaczy do nowych działań, zmienić ich nastawienie do świata oraz pobudzić ich wyobraźnię. Dodatkowo opowieści służą pogłębianiu wiedzy historycznej, geograficznej, kulturowej i tak zwanej mądrości życiowej.
Wszechświat oprócz atomów składa się również z Opowieści
"Istniały wspaniałe społeczeństwa które nigdy nie używały koła
nie było jednak społeczeństw, które by nie opowiadały historii"
Urszula Leguin
Specjaliści od dawna zdają sobie sprawę, że sztuka ma olbrzymi wpływ na rozwój osobowy i emocjonalny człowieka. Opowiadanie Historii - Sztuka Słowa Mówionego jest niezwykle łatwo dostępną dla odboirców wszelkich kategorii wiekowych. Opowieść przekazywana drogą ustną głęboko zapada w pamięć. Wykorzystana jako narzędzie edukacyjne daje możliwość komunikowania myśli, uczuć i wartości.
Zdając sobie sprawę z możliwości użycia technik opowiadania historii „storytellingu” w celu stworzenia przedstawień, reformatorzy ruchu odnowy opowiadania przygotowują niezwykle ciekawe i fascynujące spektakle. Zapotrzebowanie na tego typu formy artysyczne ciągle wzrasta. W Polsce sztuka opowiadania praktycznie jest czymś jeszcze nie odkrytym lecz potencjalnie może dać zatrudnienie kilkuset aktorom.
Do wytworzenia dzieła artystycznego nie potrzeba specjalnych urządzeń czy dekoracji lecz wystarczy jedynie trochę wyobraźni oraz zdolności słuchania i mówienia. Przedstawienie opowieści może zostać stworzone przy użyciu bardzo ograniczonych środków i być prezentowane w najróżniejszych przestrzeniach miejskich lub innych. (np.ostatnio dużym powodzeniem cieszy się we Francji festiwal „Contes en bus” prezentujący opowieści w autobusach miejskich)
Dla ludzi związanych z teatrem którzy próbują poszerzyć ofertę sceniczną warsztaty opowiadania „Tworzenie Słowem” mogą być okazja do odkrycia nowej drogi zawodowej.
Warsztaty inicjacji ze SŁOWEM MÓWIONYM obejmują:
- Pracę nad strukturą , treścią i przekazem historii
- Pracę nad gestem i głosem
- Pracę nad przestrzenią w której się opowiada
Informacje o autorze:
Michał Malinowski, pomysłodawca i założyciel Storyteller Museum – Muzeum Opowiadaczy Historii, pierwszego w świecie muzeum całkowicie poświęconego tradycjom ustnym i nieuchwytnemu dziedzictwu kulturowemu (intangible cultural heritage). Obok Grupy Studnia O., jest jednym z współtwórców ruchu odnowy opowiadania w Polsce. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie pracy jako nauczyciel języków obcych (angielskiego, francuskiego i rosyjskiego) w różnych strefach kulturowych (Szwajcaria, Japonia, USA i Polska). W swej pracy pedagogicznej skutecznie praktykuje metody opowiadania przy rozwijaniu zdolności językowych studentów. Od kilku lat prowadzi warsztaty opowieści dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy jego warsztatów występowali między innymi na renomowanych festiwalach w Kanadzie i Hiszpanii. Ponadto występuje z kilkoma autorskimi programami opowieści, które są prezentowane w muzeum oraz innych placówkach, np. w szkołach, bibliotekach, domach kultury. Autor występował m.in. na Festiwalu opowieści w Vitrolles we Francji.
Warsztaty TWORZENIE SŁOWEM są zainspirowane wzrastającą światową tendencją używania „storytellingu” przy opracowywaniu nowych form expresji scenicznej i przygotowywaniu przedstawień opowieści. Przedstawienia opowieści prezentowane są w teatrach jak również wielu miejscach wykraczających po za tradycyjną scenę. W USA, Francji, Wielkiej Brytanii czy Hispanii ruch odnowy opowiadania przybiera znaczne rozmiary. Zapotrzebowanie na przedstawienia opowieści płyną od organizatorów licznych festiwali, dyrektorów teatrów, bibliotek, szkół, domów opieki czy też zakładów karnych. np. We Francji zawodowo działa ponad 800 opowiadaczy którzy prezentują swoje spektakle w oparciu o tradycyjne przekazy folklorystycne, badania historyczne lub tworzone dzieła autorskie.
Muzeum Opowiadaczy Historii pragnie wdrożyć te tendencje na gruncie polskim i wypracować nowe metodologie nauczania opowiadania jako narzędzia do kreowania współczesnych form teatralnych.
Opowiadanie historii jest źródłem i początkiem teatru jednakże techniki budowania historii i opowiadania jej na scenie różnią się od typowej pracy aktorskiej która polega na recytacji i odegraniu zapamiętanego tekstu.
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z głównymi arkanami tworzenia, wyboru i opowiadania historii oraz z możliwościami wykorzystania ich do stworzenia spektaklu opowieści.
W trakcie warsztatowych wypraw w świat sztuki słowa mówionego uda się uczestnikom zanurzyć w magii żywego przekazu praktykowanego od pokoleń a dziś już prawie zapomnianego. Zajęcia adresowane są do aktorów, studentów szkół teatralnych lub kółek zainteresowań teatralnych oraz wszystkich zainteresowanych rozwijaniem umiejętności przekazu ustnego.
Źródło: informacja własna