Egipt: Bojkot plebiscytu na 7 nowych cudów świata
|
|
|
Rząd Egiptu poczuł się urażony plebiscytem mającym na celu wyłonienie nowej listy siedmiu cudów świata, gdyż uznał to za bezczeszczenie piramidy Cheopsa z Gizy - jedynej istniejącej do dzisiaj budowli z tradycyjnej listy siedmiu starożytnych wspaniałości stworzonych przez człowieka - poinformowała w poniedziałek agencja MENA.
Organizatorem plebiscytu zamierzonego na wyłonienie siedmiu istniejących cudów świata jest szwajcarski poszukiwacz przygód Bernard Weber. Przedsięwzięcie rozpoczął w 1999 r. umieszczając na wstępnej liście 200 budowli. Grupa ekspertów z dziedziny architektury zawęziła ten wykaz do 21 konstrukcji, spośród których w ogólnoświatowym plebiscycie wyłonionych ma zostać siedem cudów.
|
Weź udział w plebiscycie! |
Na liście nominacji znalazły się tak różnorodne budowle jak Akropol ateński, Hagia Sofia, gmach opery w Sydney, wieża Eiffla, Machu Picchu, Mur Chiński, Statua Wolności, Stonehange, Koloseum czy Tadż Mahal. Jest wśród nich również piramida Cheopsa, która figuruje także na najstarszej znanej liście siedmiu cudów starożytnego świata z II w. p.n.e.
W ramach promocji swojego projektu Weber odwiedza każdy kraj, w którym znajduje się któraś z 21 konstrukcji aspirujących do miana cudu świata. Egipscy urzędnicy odmówili mu jednak spotkania, co jest zdarzeniem bezprecedensowym. Rzeczniczka konkursu ujawniła, że do konferencji prasowej, którą Weber usiłował zorganizować w pobliżu piramid, nie dopuściła egipska policja.
Według doniesień agencji MENA, minister kultury Egiptu Faruk Hosni nazwał przedsięwzięcie "nonsensem" i zapewnił, że nie zamierza dodawać mu splendoru spotykając się z organizatorami.
Przedstawiciele Egiptu poczuli się dotknięci faktem, że jedyny prawowity cud świata musi stawać w szranki z innymi budowlami, które nie mogą się wiekiem ani świetnością równać z egipskimi grobowcami faraonów. Piramidy "są żywe w sercach ludzi na całym świecie i nie potrzebują głosowania, żeby znaleźć się wśród cudów świata" - powiedział Zahi Hawass z egipskiej Najwyższej Rady Zabytków (SCA).
Oryginalna lista siedmiu cudów świata starożytnego powstała w II w. p.n.e. Była jednak wielokrotnie modyfikowana przez późniejszych autorów na podstawie zapisków antycznych pisarzy. Najbardziej znany wykaz wymienia jednak Wiszące Ogrody Babilonu, Artemizjon w Efezie, Kolosa Rodyjskiego, latarnię morską na Faros, Mauzoleum w Halikarnasie, posąg Zeusa Olimpijskiego, oraz piramidę Cheopsa w Egipcie - jedyny z tych klejnotów architektury, który dotrwał do naszych czasów.
Plebiscyt potrwa do 6 lipca br., natomiast 7 lipca ogłoszony zostanie werdykt.
Źródło: PAP
|