2 czerwca
Godz. 16:00 - 17:00 - namiot Baju, Baju, program rodzinny
Występuje Michał Malinowski, Katarzyna Surma
Godz. 20:00 – 4:00 - tężnia - NOC OPOWIEŚCI
Alassan Baguian, czarodziej słowa z Burkina Faso
Michał Malinowski
Grupa Opowiadacze IMANGA
Paweł Łaszczyk, Apolonia Nowak,
Zespół Kurpianka, Maria Bienias – opowiadacze tradycyjni
Dlaczego tężnia?
To wyjatkowe miejsce ukryte w konstancińskim parku. Można tu znaleźć chwile wytchnienia, złapać oddech od codziennej krzątniny, w przenośni i dosłownie! Noc opowieści to świetny pretekst by wykorzystać magię tego miejsca i klimat wieczornej pory. W tę jedyne noce usłyszysz mnóstwo pasjonujących i niezapomnianych opowieści.
Taka jest idea. Pokazać różne trendy ustnych przekazów. Te tradycyjne prezentowane przez zawodowych opowiadaczy i te współczesne, które ukształtowały się zupełnie niedawno. Opowieści prawie tak stare jak świat i te najmłodsze. Baśnie, bajki, przysłowia, opowieści śpiewane, niesamowite i fascynujące...Będziesz mógł przesiąknać ich atmosferą, tak jak przesiąka się solnymi oparami w konstancińskiej tężni...
Program Rodzinny
Wszystkich zafascynowanych światem opowieści zapraszamy do naszego nowego namiotu Baju, Baju, ustawionego w parku w pobliżu tężni. Odnajdziesz tu niepowtarzalną atmosferę, wystrój i klimat, a zróżnicowany repertuar opowieści przeniesie Cię w najodleglejsze zakątki świata. Będziesz miał możliwość zagrać na bębnach afrykańskich i innych egzotycznych instrumentach.
Zapraszamy rodziców z dziećmi. Popołudnie przy fascynujących opowieściach to najlepszy sposób na twórcze spędzenie wolnego czasu.
Jeśli sztuka opowiadania wciągnie Cię na dobre zapraszamy na nasze warsztaty. Będziesz mógł spróbować własnych sił i talentów w tworzeniu i opowiadaniu historii dzieciom. Wierzymy, że każdy może stać się opowiadaczem historii, bez względu na to ile ma lat. Daj się ponieść opowieści i przygodzie!
Konstancin - Jeziorna po raz kolejny udowadnia, że jest prawdziwą stolicą wszystkich miłośników sztuki opowiadania. Tutaj znajduje się Muzeum Opowiadaczy Historii, które organizuje wiele imprez związanych z tradycjami ustnymi, m. in.: po raz trzeci organizuje Festiwal Tężnia Marzeń. To dowód na to, że sztuka opowiadania odradza się w Polsce, czerpiąc z najlepszych światowych przykładów. W Konstancinie występowali najwięksi i najznakomitsi opowiadacze z całego świata. W tym roku gwiazdą będzie Allasan Baguian z Burkina Faso. Potwierdzeniem rangi imprezy jest nie tylko udział międzynarodowych sław, ale grupy polskich opowiadaczy zainspirowanych przez muzeum.
Alassan Baguian
Alassan Baguian, czarodziej słowa z Burkina Faso- to jeden z njabardziej utalentowanych młodych opowiadaczy na kontynencie afrykańskim. W jego historiach sa zakodowane wielopokoleniowe mądości ludów Afryki zachodniej. Sam pochodzi z plemienia More, jednego z najliczniejszych w tamtym regionie.
Jego opowieści to nie tylko słowa, ale barwny, głośny, dynamiczny spektakl, pełen gestów, muzyki i tańca. Allasan podczas swoich wystąpień gra na tradycyjnych instrumentach: bębnach, ksylofonie czy korze. Tańczy. Śpiewa w trzech rdzennych afrykańskich językach, a publiczność jak zachipnotyzowana powtarza wraz z nim kilka słów refrenu. Jego żywa interpretacja tradycyjnych, ale i uniwersalnych motywów nadaje im zupelnie nowy wymiar. Porywa słuchaczy nawiązując z nimi od pierwszych wypowiedzianych słów niesamowitą więź. Nawet prosta opowieść o trzech kózkach jest w stanie wywołać silne emocje i sprowokować publiczność do żywej reakcji i włączenia się w nurt opowieści...
Opowiadacze IMANGA
Grupa Opowiadacze IMANGA- to nowa grupa czternastu opowiadaczy skupiona wokół Muzeum Opowiadaczy Historii. Wszyscy byli uczestnikami warsztatów Tworzenie Słowem. Działają od września 2006 roku.
Grupa przedstawi:
- Opowieści autorskie
Zaprezentują bardzo różnorodny program, każdy wystąpi z autorska opowieścią. Historie, które opowiedzą są najczęściej inspirowane tradycyjnymi motywami, osadzonymi we współczesnym nam świecie. Historie o miłości, przyjaźni, odwadze, poświęceniu, przeszłości i przyszłości. Bawią, wzruszają, pouczają, zapadają w pamięć...
- Opowieści o przysłowiach polskich
Mówi się o nich, że są mądrością narodu. Nie bez powodu. Gdyby nie ich siła przekazu, ale i prostota nie zakorzeniłyby się tak bardzo w kulturze tylu narodów.
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że wiele ze znanych nam przysłów powstało na kanwie ciekawych historii, opowieści ludowych czy historycznych. Postaramy się przybliżyć i opowiedzieć słuchaczom niektóre z nich.
Poznawanie i docieranie do ich prawdziwego, często zaskakującego sensu jest przeżyciem i fascynującą przygodą, językową i intelektualną.
- Kiedy wybije północ...
Słuchacze usłyszą kilka mrożących krew w żyłach i zapierających dech opowieści. Niejednemu przejdzie dreszcz po plecach pod warunkiem, że pozwoli ożyć swojej wyobraźni i da się ponieść słowom opowiadacza. Przydadzą się pasy bezpieczeństwa aby nie uciec przed pojawiającymi się wyimaginowanymi stworami. To ulubiona część programu dzieci i młodzieży, ale nie uznajemy żadnych ograniczeń wiekowych...
Michał Malinowski
Michał Malinowski- opowieści fascynowały go od czasów dzieciństwa. Przez wiele lat słuchał, od 2002 sam postanowił opowiadać. Uważa, że opowieści ukrywają wiele uniwersalnych prawd i mądrości. Fascynują go głównie te z najodleglejszych, egzotycznych stref kulturowych. Chociaż z czasem przekonał się, że to “zwyczajne życie” tu i teraz kryje mnóstwo zagadek, niesamowitości i przygód. Jego ulubione opowieści, to te z dreszczykiem.
Dokona również przekładu i aranżacji opowieści Allasana.
Teresa Mirga
Teresa Mirga – to ucieleśnienie prawdziwej romskiej duszy. Ci, którzy ją znają, mówią o niej: wielki talent, wielki duch, wielka wiara, ogromna dobroć i łagodność. Ta niezwykła Cyganka z Czarnej Góry, niedaleko Zakopanego jest liderką zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Siedmioosobowa grupa wykonuje tradycyjne utwory cygańskie, ale repertuar często wzbogacają pieśni religijne, pieśni Cyganów węgierskich i słowackich. Zespół już od dziewięciu lat koncertuje w całej Polsce, bierze również udział w międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Pierwszego maja konstancińska publiczność będzie miała niepowtarzalna okazję posłuchać tej przejmującej muzyki i zgłębić tajniki cygańskiej duszy.
Witek Dąbrowski
Witek Dąbrowski z Teatru NN z Lublina - To jeden ze współzałożycieli lubelskiego Teatru, który istnieje już od 17 lat. Początkowo jego działalność skupiała się na realizacji przedstawień autorskich. Z czasem jego twórcy zaczęli realizować inne, poza teatralne przedsięwzięcia o charakterze społecznym i edukacyjnym, daleko wykraczające poza sztukę.
W 1998 roku powołali Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Ośrodek działa głównie w kierunku przywracania pamięci o nieistniejącym już świecie lubelskich Żydów. Prowadzi działania artystyczne, organizuje wystawy, spotkania, sesje, koncerty, projekcje filmów, przedstawienia teatralne odwołujące się do folkloru żydowskiego. Publikuje i promuje książki. Trzeciego maja publiczność zostanie uraczona niezapomnianymi opowieściami żydowskimi w jego wykonaniu.