Himalaje: Polacy pod Dhaulagiri
|
|
|
Polacy szturmują Himalaje! Na codzień relacjonujemy na łamach SwiatPodrozy.pl trekking Artura Lorenca i Sylwestra Banasika. W tym samym czasie dwa polskie zespoły oblegają Dhaulagiri (8167 m.n.p.m.). Ryszard Pawłowski - lider pierwszej ekspedycji zmierza po swój jedenasty ośmiotysięcznik. Góra pokonała go w 2006 roku, kiedy atakował ją z Sylwią Bukowicką. Kinga Baranowska z Katarzyną Skłodowską mają z kolei szanse zdobyć "Białą Górę" jako pierwsze Polki.
Polki pod Białą Górą
|
Kinga i Kasia |
11.04 <b>Kinga Baranowska</b> pisała:
"Dziś powstał obóz I. Założyłam go sama, bo Kasia miała rano wysoką temperaturę i została w bazie. Bardzo chciała wyjść, ale była zbyt słaba. Bierze antybiotyk. Do jedynki doszłam po około 6 godzinach, niestety z bardzo ciężkim plecakiem. Postawiłam namiot w innym miejscu niż zeszłej jesieni, by być razem z innymi ekipami - m.in. z dwiema grupami z Hiszpanii. Wysokość obozu jest jednak taka sama jak rok temu czyli ok. 5850 m. Również Radek i Zdenek [Czescy alpiniści dzielący pozwolenie i bazę z polską dwójką - przyp. TM] wyszli do C1 (camp 1), by postawić swój namiot i przyjrzeć się wschodniej ścianie, którą chcieliby pokonać. Na początku chcieliśmy nasze namioty postawić 200 m wyżej, ale dopadła nas sroga śnieżyca i nie zdołaliśmy już znaleźć dogodnej platformy pod nasze namioty. Okazało się też, że Zdenek i Radek zabrali ze sobą przez przypadek namiot 1-osobowy i przyszli do mnie z prośbą o przenocowanie (ja miałam dwójkę). Była z tym kupa śmiechu i po "negocjacjach" wkupili się dwoma kartuszami gazu. Cieszę się, że atmosfera w ekipie fajna..."
W ciągu kilku następnych dni partnerka Kingi poczuła się lepiej. 14 kwietnia podczas uroczystości pudży wspinacze prosili górę o przychylność. Najnowsza wiadomość od Kingi i Kasi (zamieszczona na <a href="http://www.kingabaranowska.com" target="out"> blogu Kingi </a> pochodzi z 17.04 - himalaistki z Alpinus Expedition Team donoszą, że wychodzą w góry na kilka dni bez telefonu.
Ryszard Pawłowski - drugie starcie
|
Ryszard Pawłowski |
Relacje z wyprawy <b>Ryszarda Pawłowskiego - HiMalayan Expedition - Dhaulagiri 2008</b> zamieszczane na <a href="http://www.patagonia.com.pl" target="out">stronie</a> są bardzo lakoniczne, lecz wiemy, że zespół osiągnął już drugi obóz. Wczoraj jednak (20.04) z powodu choroby wysokościowej musiał zejść niżej Artur Hajzer. Pozostali członkowie ekspedycji, to Bogdan Kaszycki, Piotr Snopczyński i lekarz - Robert Szymczak.
<br>
<br>
<b>03. 04. 2008</b>
Wszyscy uczestnicy są już w Marpha 2670m n.p.m. Za dzień lub dwa wyruszymy z całą karawaną w kierunku bazy. Pozdrawiamy!
<b>07. 04. 2008</b>
Powiało optymizmem :-) wyszło słońce! Dotychczas ani portersi ani helikopter nie byli w stanie nam pomóc, bo pogoda była fatalna i czekaliśmy w Marpha. Może jutro się uda wyruszyć.
<b>10. 04. 2008</b>
Nareszcie! Dzisiaj wyrusza z nami w kierunku bazy 26 portersów. Przed nami dwie przełęcze powyżej 5000m. Wciąż jeszcze szukamy więcej portersów. Trzymajcie kciuki!
<b>15. 04. 2008</b>
Jest wciąż dla nas szansa bo śpimy powyżej bazy i mamy kucharza. Pogoda dobra. Poza tym 5 portersów zaczęło wahadłowo nosić ładunki.
<b>19. 04. 2008</b>
Wczoraj 18.04 cała czwórka Artur Hajzer, Rysiek Pawłowski, Robert Szymczak i Piotr Snopczyński założyli obóz I. Dzisiaj podeszli do obozu II gdzie noc spędzą Artur z Robertem. Jutro dołączą do nich Rysiek z Piotrem.
<b>20. 04. 2008</b>
Akcja ratunkowa na Dhaulagiri. W nocy sprowadzili z 2ki Artura Hajzera (choroba wysokościowa), na szczęście jest już w bazie z lekarzem. Rysiek z Piotrem idą do 2ki, spędzają noc i jutro schodzą do bazy. Pozdrawiam.
Dhaulagiri
|
Dhaulagiri I |
"Biała Góra" - szczyt w Himalajach o wysokości 8167 m n.p.m. oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem świata. Szczyt został zdobyty w 1960 roku przez wyprawę szwajcarską m.in. przez Kurta Diembergera, zaś pierwszego i jak do tej pory jedynego zimowego wejścia na Dhaulagiri dokonali Polacy: Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok w 1985 roku. Na szczycie do tej pory stanęło 10 polskich wspinaczy. Nie było jednak wśród nich żadnej kobiety. Obok Dhaulagiri do ośmiotysięczników, na których jeszcze nie było żadnej polskiej himalaistki, należą Kangchenjunga i Manaslu.
(Opis z materiałów wyprawy Kingi Baranowskiej i Katarzyny Skłodowskiej)
Piotr Pustelnik - burza na drodze do Korony
Niedaleko Dhaulagiri - na zboczach Annapurny wyprawa Piotra Pustelnika założyła bazę wysuniętą na 4800 m.n.p.m. Polski himalaista ma szanse zdobyć podczas tej ekspedycji ostatni szczyt brakujący mu do Korony Himalajów. Na razie jednak burza śnieżna powoduje przestój w szturmowaniu szczytu. O postępach Polaków na Annapurnie jeszcze napiszemy!
Źródło: informacja własna
|