Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Hvar - wyspa słońca
Hvar - wyspa słońca



Wyspa Hvar znana jest z łagodnych warunków klimatycznych, tak więc jeszcze w 1868 roku zapoczątkowano tutaj turystykę uzdrowiskową. Sto trzydzieści lat później (w 1997 roku) znany magazyn "The Traveller" ogłosił wyspę Hvar jednym z najpiękniejszych miejsc turystycznych. Zapraszamy do zwiedzenia wyspy i miasta Hvar. Prezentujemy 6 powodów, dla których warto to zrobić!

Korzystajcie z pięknej pogody

Zobacz  powiększenie!
Przeciętna temperatura powietrza na Hvarze od wiosny do jesieni wynosi 14,8 C, natomiast latem temperatura wynosi 23,2 C. Gdy do tego dodamy fakt, że średnia temperatura morza w lecie to 22,3 C i że Hvar posiada rekordową liczbę aż 2.724 słonecznych godzin rocznie, jasne stanie się, dlaczego "The Traveller" nadał tej wyspie, nie tylko dobry, ale i zasłużony, tytuł jednego z najbardziej pożądanych miejsc turystycznych.

Zimy na Hvarze są wyjątkowo łagodne, a śnieg jest taką rzadkością, że właściciele hoteli oferują swoim gościom bezpłatną usługę w przypadku, gdy płatki śniegu, mimo wszystko, pokryją wyspę. Średnia temperatura w zimie wynosi łagodnych 10,1 C. Wtedy iglaste lasy krzepią swoją świeżością, podobnie jak latem dają przyjemny chłód i cień.

Wdychajcie zdrowie

Zobacz  powiększenie!
To nie wszystko: liliowe pola lawendy i innych pachnących ziół wypełniają powietrze swoim zapachem, tak więc Hvar jest idealnym miejscem zimowej turystyki uzdrowiskowej, kiedy macie problemy z grypą czy astmą.

Lawendowe pola to widok i zapach, którego się nie zapomina. Miód z wrzosów i lawendy, olej z oliwek oraz owoce cytrusowe z chorwackich plantacji dodadzą wam siły i zdrowia. Sprzedawane na ryneczkach, stanowią idealną pamiątkę.

Zwiedźcie miasto

Zobacz  powiększenie!
Najciekawszymi miejscami na wyspie są miasta Hvar, Jelsa, Stari Grad. Stari Grad na przykład, zwany w czasach kolonii greckiej Pharos, ciągle urzeka starymi murami, grobowcami, kapliczkami, nadającymi miejscu niesamowitą, antyczną atmosferę. To właśnie od nazwy Pharos wyspa Hvar nosi swoje imię.

Miasto Hvar oprócz pięknej natury może również zaoferować wyjątkowe dziedzictwo kulturowo-historyczne. W mieście, które otaczają mury o historii siedmiu wieków, dominuje miejski rynek, największy w Dalmacji, bo o powierzchni aż 4500 m2. Jest on otoczony renesansowymi i barokowymi pałacami. Z twierdzy Fortica, będącej częścią starych murów, roztacza się niezwykły widok na miasto zbudowane z białego kamienia. Natomiast w twierdzy Napoleon znajduje się miejskie planetarium.

Uwagę na pewno przyciągnie imponujący Arsenał - miejsce budowy statków wojennych z XVI w., które dzięki średnicy aż 10 m, mogło przyjąć największe wojenne statki, natomiast na pierwszym piętrze tej renesansowej budowli otwarty został pierwszy miejski teatr w Europie!

Poznajcie ceramikę neolitu

Zobacz  powiększenie!
Dla amatorów archeologii Hvar oferuje prawdziwy "deser". W pobliżu miasta znajduje się neolickie znalezisko Grapčeva špilja, gdzie znaleziona zostały specyficzne naczynia ceramiczne udekorowane spiralnymi ornamentami w kolorze czerwonym, żółtym, brązowym i białym. Ponieważ tego typu dekoracje oraz specyficzną technikę rzeźbienia dekoracji w ceramice można znaleźć jedynie tutaj, archeolodzy neolicką sztukę tego typu nazwali "kulturą hvarską".

Podążajcie winnymi drogami

Zobacz  powiększenie!
Jadąc z miasta Hvar, w kierunku miejscowości Brusje, przejeżdża się przez drogi zwane "winnymi", gdyż prowadzą do największych winnic na wyspie. Winnice i produkcja wina są jeszcze jedną atrakcją Chorwacji. Tradycja ta, sięgająca czasów rzymskich i greckich, w średniowieczu była głównym źródłem dochodów, tak więc produkcja wina regulowana była miejskim statutem.

Spróbujcie czarnego wina i frituli

Hvar to dalmatyńska wyspa oferująca największą liczbę różnych gatunków winogron, z których wiele rośnie także na dziko. Wszyscy amatorzy dobrych trunków będą zachwyceni różnorodnością rodzajów win, bogactwem ich smaku i zapachu.

Jedynie na Hvarze udają się takie rodzaje win jak: bogdanuša, drnekuša, prč i mekuja, natomiast na południu wyspy króluje plavac. Tym, którzy lubią czarne wina, polecamy Faros, Ivan Kolad lub Zlatni plavac. Wysokiej jakości czarne wina to Bogdanuša, hvarski Pelegrin, Zlatan otok, Dobrogost i Parč. Jednak specjalną pozycję zajmuje wyjątkowe, znane wśród światowych ekspertów, czarne wino - Drnekuša , które na pewno będzie pasowało do frituli, chorwackiej specjalności.

Jeśli chcecie wiedzieć jak smakują fritule - skosztujcie sami - przyjedźcie na Hvar i poznajcie słoneczną wyspę!

Źródło: Adriatica.net

Adriatica.net Materiały dostarczyło
biuro adriatica.net

 warto kliknąć

1
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Włochy: Toskania
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl