Wiadomo, że cresko - loszińska okolica wysp słynie z wyjątkowo łagodnego klimatu, ale oto jeszcze jeden powód, by jak najprędzej zwiedzić Kvarner. W czystych wodach loszińskiego akwatorium swój dom znaleźli piękni mieszkańcy morza - dobre delfiny!
Delfiny - symbol czystego morza
Cresko-loszińskie akwatorium słynie z łagodnego klimatu, a miejscowość Mali Lošinj na wyspie Lošinj jest znanym na całym świecie uzdrowiskiem klimatycznym. Jeżeli od zimna chcecie uciec właśnie tam, czeka Was niezapomniane spotkanie. W czystych wodach loszińskiego akwatorium swój dom znalazły piękni mieszkańcy morza - dobre delfiny!
Dobre delfiny
Dobre delfiny (Tursiops truncatus) zamieszkują morza całego świata. Można je znaleźć na wybrzeżach kontynentu lub wysp, ale również na otwartym morzu tysiące kilometrów od najbliższego lądu. Na północnym Adriatyku, gdzie morze jest relatywnie płytkie, dobry delfin jest najczęstszym gatunkiem morskich ssaków. Łatwo go zidentyfikować, gdyż na grzbietowej płetwie, widocznej kiedy wypłyną na powierzchnię wody, widać charakterystyczne znaki - wcięcia i blizny.
Loszińskie Towarzystwo Dobrych Delfinów
Specjalnością loszińskiego akwatorium jest kolonia dobrych delfinów, zamieszkująca jego wody, co najwyraźniej świadczy o czystości morza. Kolonia delfinów liczy 150 jednostek, a co roku, 5 sierpnia świętuje się Dzień Delfina,. Jest to impreza poświęcona ochronie delfinów. Wtedy właśnie wraz z edukacyjnymi programami o tych wspaniałych zwierzętach, przygotowywana jest wystawa prac artystycznych o tej tematyce, oraz organizowane są atrakcyjne pokazy filmów video przedstawiających świat delfinów.
Adriatycki Projekt Delfin
Aby lepiej poznać życie delfinów, a jednocześnie ochronić same delfiny, Tethys Research Institute w 1987 roku rozpoczął wieloroczne badania biologii, ekologii i społecznej struktury grup dobrych delfinów, zamieszkujących morze wokół Cresu i Lošinja. W ten sposób powstał Adriatycki Projekt Delfin, a grupa delfinów wokół Lošinja jest dzisiaj jedną z najlepiej zbadanych na całym Adriatyku.
Zaadoptuj delfina
|
Myślicie że niemożliwe jest posiadanie swojego delfina? Wierzcie lub nie, ale swoje pragnienie możecie zrealizować biorąc udział w akcji "Zaadoptuj delfina" , którą prowadzi grupa "Plavi svijet" (Błękitny Świat) z miejscowości Veli Lošinj, jako część projektu ochrony dobrych delfinów na terenie wód Lošinja i Cresa. Wspomniane delfiny wybrane są do adopcji spośród 140 zidentyfikowanych jednostek zamieszkujących akwatrium Lošinja i Cresa.
O sposobie adopcji któregoś z dobrych delfinów można się dowiedzieć pod numerem telefonu + 385/ 51 23 62 56, a by jeden z nich stał się wasz, należy wpłacić roczną kwotę 200 kun na numer rachunku bieżącego 33870-678-46946 -podając numer rerferencyjny - 12 wpisując swój pesel. W ten sposób wspieracie projekt, a w zamian za to otrzymacie T-shirt, certyfikat adopcji, zdjęcie wybranego delfina i jego życiorys, oraz informacyjny magazyn grupy "Plavi svijet" - "Akvamarin". Wtedy każdy Wasz przyjazd do Chorwacji będzie idealną okazją "odwiedzenia" swojego delfina w jego naturalnym otoczeniu!
Zasady spotkania z delfinami
Wreszcie, jeżeli będziecie mieli szczęście by je zobaczyć, posłuchajcie porad specjalistów:
- zbliżajcie się do nich paralelnie, zgodnie z kierunkiem w którym płyną
- unikacjcie nagłych ruchów i nie zmieniajcie prędkości z jaką płyniecie
- pozwólcie im się do was zbliżyć: zgaście motor swojej łodzi i nie hałasujcie
- nie zbliżajcie się do delfinów, które mają młode
- zostańcie z delfinami najdłużej 30 minut
- ze względu na osobiste bezpieczeństwo unikajcie pływania z delfinami, karmienia i dotykania delfinów
Tradycje Lošinju
Więcej o delfinach i innych chorwackich atrakcjach: adriatica.net
Źródło: Adriatica.net
Materiały dostarczyło
biuro adriatica.net
warto kliknąć
|