Andrzej Kulka » Wieści » Australia: Niewidomy Polak na szczycie Góry Kościuszki
Australia: Niewidomy Polak na szczycie Góry Kościuszki



Niewidomy Paweł Urbański, który od kilku dni przebywa w Australii, 30 stycznia, w piątek, o godz. 01.10 naszego czasu, zdobył szczyt Góry Kościuszki. Jest to już czwarta górska wyprawa niezwykłego 26-latka w ramach jego autorskiego projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej… Planowany czas powrotu do Polski przewidziany jest na dzień 3 lutego 2009 roku.

Góra Kościuszki leży w sercu Alp Australijskich. Jej wysokość jest oceniana
na 2228 m. n. p. m., co czyni ją najwyższym szczytem Australii, dzięki czemu weszła w skład Korony Ziemi – siedmiu najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Uznawana jest za najłatwiejszy do pokonania szczyt Korony Ziemi, gdyż niemal całą trasę pokonuje się drogą – jedynie ostatnie siedem kilometrów to wąska ścieżka. Paweł Urbański odniósł sukces i podobnie jak Erik Wihenmayer – pierwszy niewidomy, który w 2002 r. zdobył Koronę Ziemi – udowodnił, że niezależnie od trudności warto sięgać najwyżej.

W wyprawie towarzyszą Pawłowi oddani przyjaciele: Czesław Kuba Jakubczyk, znany z telewizyjnego programu Zdobywcy, który z racji doświadczenia (ma za sobą zdobycie już sześciu z siedmiu szczytów Korony Ziemi) jako przewodnik oraz Wojciech Ostrowski, filmowiec i podróżnik.

W ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej… odbyły się jak dotąd trzy wyprawy:
1. Aconcagua (2007)
2. Kilimanjaro (2008)
3. Elbrus (2008)

INFORMACJE I KONTAKT:
Paweł Urbański – organizator wypraw
Tel. 0048 503 110 243
e-mail pawel@e-urbanski.com
http://e-urbanski.pl

PLAN WYPRAWY

W RAMACH PROJEKTU KORONA ZIEMI – JA TO WIDZĘ INACZEJ
GÓRA KOSCIUSZKI 26.01. - 3.02.2009 r.

26 stycznia – wylot z Gdańska do Londynu
27 stycznia – lądowanie w Sydney
28 stycznia – spotkania z Polakami mieszkającymi w Sydney
29 stycznia – początek wyprawy na Górę Kosciuszki
30-31 stycznia – zdobywanie szczytu
1 lutego – powrót do Sydney, spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów (w tym z jedną z dwóch największych agencji informacyjnych w Australii –
(Australian Broadcasting Corporation) http://www.abc.net.au/
Wizyta w Instytucie dla Osób Niepełnosprawnych w Sydney - Royal Society for the Blind Spotkanie z Australijczykami z United World Colleges )
3 lutego – wylot do Polski

Paweł Urbański - sylwetka

Paweł Urbański urodził się 15 kwietnia 1982 roku. W lipcu 1995 roku stracił wzrok, co zdeterminowało jego dalsze życie.

Jest pierwszą osobą niewidomą z Polski i trzecią na świecie, która otrzymała pełne stypendium w jednej z 9 wówczas na świecie United World College (Szkół Zjednoczonego Świata) w Norwegii. Tam narodziła się jego wielka pasja – sporty ekstremalne.

Podczas nauki w college’u zrealizował program matury międzynarodowej, jako pierwsza i jak dotąd jedyna osoba niewidoma w Polsce. W czasie I roku w college’u wspólnie z 3 kolegami zorganizował i brał udział w Interrail po Skandynawii – Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Po ukończeniu college’u rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie był pierwszym niewidomym studentem. Przez kilka lat uczestniczył w pracach Rektorskiej Komisji Uniwersytet bez Barier. Podczas IV roku studiów wrócił do wspinaczki sportowej, a potem do judo, które aktywnie uprawia do dziś.

Paweł Urbański od III roku studiów realizował program w trybie indywidualnym, który jest przyznawany tylko nielicznym osobom, na podstawie bardzo dobrych wyników w nauce. Brał wówczas udział w wysokiej rangi konferencjach technologicznych, gdzie prezentował własne opracowania naukowe.

Informatyk, ekonomista zajmujący się modelowaniem i optymalizacją procesów biznesowych, projektowaniem systemów zarządzania treścią, obiegu i archiwizacji dokumentów oraz integracją i analizą danych.
Od lipca do września 2008 r. pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Departamencie Informatyzacji przy projektach informatycznych systemów rządowych klasy e-government. Brał również aktywny udział przy tworzeniu pierwszej zintegrowanej platformy takich usług w Polsce.

Do tej pory uczestniczył i współorganizował trzy wyprawy w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej:

- Aconcagua (2007)
- Kilimanjaro (2008)
- Elbrus (2008)

Pozostali uczestnicy wyprawy na Górę Kościuszki:

<b>Czesław Kuba Jakubczyk - przewodnik</b>
Pracownik SWFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Trener judo, instruktor, żeglarstwa, pływania, narciarstwa, specjalista odnowy biologicznej. Zajmuje się sportami ekstremalnymi; żeglarstwo morskie &#8211; kpt. jachtowy, nurkowanie, skoki spadochronowe, wspinaczka górska&#8230; Pod szyldem Adventure Club zorganizował ponad 40 wyjazdów pozaeuropejskich, w tym: wielokrotnie wyprawy na najwyższe góry 7 kontynentów. Zaliczył 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, (podczas wyprawy na Mount Everest dotarł na wysokość 8100 m n. p. m.) oraz rejsy żeglarskie po morzach i oceanach. Pomysłodawca i współorganizator telewizyjnego programu Zdobywcy.

<b>WOJCIECH OSTROWSKI &#8211; filmowiec </b>
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego - oceanograf.
W latach 1986-1990 brał udział w rejestracji wydarzeń społeczno-politycznych, współtworząc archiwum Video Studio Gdańsk wykorzystane później do realizacji wielu filmów dokumentalnych dotyczących tego okresu.
Uczestniczył z kamerą w wyprawach na Spitsbergen, Ziemię Franciszka Józefa oraz Wyspy Sołowieckie, gdzie powstały filmy Ślad na lodzie, Ziemia Franciszka Józefa, Sołowki Ziemia Obiecana, Ziemia Przeklęta, Polonica Arktyczne (reż. Iwona Bartólewska). Towarzyszył z kamerą polskim zdobywcom Bieguna Północnego i trzykrotnie Markowi Kamińskiemu w wyprawach na Antarktydę. Wówczas powstały takie filmy dokumentalne jak Dwa bieguny w jednym roku, Transantarctica- przerwana wyprawa w reż. Jerzego Surdela oraz własny Dlaczego? &#8211; wyprawa na Mt.Vinson. Jako uczestnik i filmowiec brał udział w wyprawie Razem na biegun z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą i Markiem Kamińskim. W 2007 roku, wspólnie z Pawłem Urbańskim uczestniczył w próbie zdobycia szczytu Aconcagua gdzie powstał film dokumentalny Smak wielkiej góry.

Źródło: informacja własna
1
Wieści
WARTO ZOBACZYĆ

Australia: Blue Mtns NP
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl