Poniżej wymieniamy projekty, za które uczestnicy wyprawy „przekroczyć granice” byli bezpośrednio odpowiedzialni. Każdy z tych projektów miał na celu nie tylko poznanie innych kultur oraz praktykowanie języka, ale przede wszystkim łamanie stereotypów i nawiązywanie szczerych, otwartych relacji między mieszkańcami z różnych krajów. W tym roku chcielibyśmy przekroczyć horyzont naszych marzeń. Wraz z kilkoma instruktorami organizujemy wyprawę do Afryki. Mając możliwość przebywania z jej mieszkańcami, poznania ich kultury, obyczajów, jak również zwykłego, codziennego życia, możemy nie tylko przełamać nasze stereotypowe podejście, poznać świat, który dotąd znaliśmy tylko z książek. Będziemy mieli również możliwość znalezienia obszaru wieloletniej służby na rzecz potrzebujących z Afryki.
Projekty, które do tej pory współprowadziliśmy
lub koordynowaliśmy w ramach działalności harcerskiej:
1 Obóz międzynarodowy w Bawarii, sierpień 2008 – 30 harcerzy z naszego hufca uczestniczyło w obozie organizowanym przez skautów z Niemiec. Poznawali kulturę i społeczeństwo naszych sąsiadów
Udział w Światowym Jamboree w Anglii – było to największe spotkanie młodych ludzi, zorganizowane w 2007 roku, podczas setnej rocznicy powstania ruchu skautowego. Na Jamboree nie było przedstawicieli tylko dwóch krajów na świecie
Konferencje skautowe w ramach projektu „Eurotransit” – od kilku lat uczestniczymy w tym projekcie spotykając się ze skautami z europejskich państw zarówno podczas akcji letniej, jak i konferencji organizowanych w czasie roku szkolnego, między innymi w Berlinie, Marburgu czy Łodzi
Współorganizacja międzynarodowych projektów na terenie Polski, np. „Green Wave” w 2006 roku, „Four elements” w 2007, „ETNA” w 2008,
Praca z grupami partnerskimi podczas obozów organizowanych przez nasz hufiec (grupy partnerskie z Rosji, Rumunii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Białorusi, Mongolii) oraz podczas ogólnopolskiego zlotu ZHP w Kielcach w 2007 roku (grupy partnerskie z Białorusi i Majorki)
Udział w światowych i europejskich zlotach skautowych jako IST (kadra pomocnicza), między innymi podczas zlotu w Czechach – Orbis 2006, czy Niemczech – InterCamp 2008
Cel wyprawy
Jednym z najważniejszych punktów naszej wyprawy jest zdobycie Kilimandżaro – najwyższego szczytu Afryki. Tu przyświeca nam przede wszystkim idea pracy nad sobą, rozwoju zarówno fizycznego, jak i społeczno-organizacyjnego. Jako młodzi ludzie, organizatorzy projektu, będziemy musieli zmierzyć się nie tylko z problemem pozyskania pieniędzy na wyjazd, ale i zdobycia potrzebnych informacji, zorganizowania noclegu, odpowiedniego sprzętu oraz transportu, nawiązania współpracy z afrykańskimi skautami. Wszystko to niewątpliwie przyczyni się do naszego usamodzielnienia, pomoże nam zdobyć ważne w dzisiejszym świecie umiejętności i doświadczenia.
Oprócz zdobycia szczytu, chcielibyśmy odkryć Kenię oraz Tanzanię, okoliczne parki narodowe i rezerwaty, spotkać się z afrykańskimi skautami (z którymi utrzymujemy kontakt już od kilku miesięcy), na kilka dni zamieszkać wśród afrykańskich rodzin, poznając tym samym ich codzienne, zwykłe życie. Mamy nadzieję zobaczyć nie tylko to, co przewidziane zostało dla turystów, ale także odwiedzić prawdziwą masajską wioskę, posmakować afrykańskiego jedzenia, przeżyć kilka dni zapominając o europejskim stylu życia.
Misja i perspektywy
Nasza wyprawa do Afryki będzie jedynie początkiem większego programu, który chcemy zrealizować wraz z harcerzami i instruktorami hufca Łódź Widzew. Program ten, ma na celu pokazanie ludziom, że realizacja marzeń leży w granicach naszych możliwości. W dzisiejszym świecie wiele mówi się o tym, że trzeba marzyć. Chcemy pokazać, że nie wolno nam poprzestawać na samym tylko marzeniu. Istotą jest realizacja marzeń, która niejednokrotnie wydaje się czymś nieosiągalnym, na tyle nierealnym, że ludzie nawet nie próbują. Ten sposób myślenia ogranicza nas samych. Przez najbliższy rok harcerski chcemy wraz z uczestnikami programu realizować ich własne marzenia. Jak również marzenia tych, którzy są wokół. Zdobycie Kilimandżaro będzie oficjalnym rozpoczęciem programu, który pozwoli nam już na wstępie pokazać jego uczestnikom, że realizacja marzeń jest możliwa. Z pewnością czyny przekonają ich bardziej niż słowa, a tym samym przystąpią do realizacji własnych marzeń z większym zaangażowaniem i wiarą.
Nazwa naszego projektu to „przekroczyć granice”. Nie jedną, ale wiele granic. Pod hasłem tym rozumiemy zarówno fizyczne przekroczenie granicy między krajami, kontynentami, ale również przekroczenie granicy wysokości, a przede wszystkim granic międzyludzkich oraz granic tkwiących w nas samych. Wychodząc naprzeciw afrykańskim skautom i innym mieszkańcom Kenii i Tanzanii, chcielibyśmy wzorem Ryszarda Kapuścińskiego, od którego ideę przekraczania granic zaczerpnęliśmy, spróbować spojrzeć na tych ludzi z innej perspektywy. Nie z dystansem, niczym światowi Europejczycy, ale z otwartością, ciepłem, gotowością do wymiany poglądów, zwyczajów, podejścia do świata. Poprzez przekraczanie granic tkwiących w nas samych rozumiemy przede wszystkim złamanie wewnętrznych barier i ograniczeń, które z jednej strony przeszkadzają nam w nawiązaniu pełni satysfakcjonującej, głębokiej relację z drugim człowiekiem, ale i blokującą nasze możliwości realizowania marzeń. Chcemy wyrwać się codzienności i rutynie, pokazać, że człowiek jest w stanie zrobić wiele dla realizacji tego, co dla niego ważne. A jedyne faktyczne granice tkwią w nim samym. Od początku przyświeca nam to samo marzenie, które stało się przyczyną pierwszej podróży Kapuścińskiego:
My dziś to pragnienie mamy już zrealizowane. Każdy z nas przekroczył już jakąś granicę. Ale podobnie jak Kapuściński odnaleźliśmy w tym radość, pasję i sens. Dziś chcemy przekraczać nie jedną, nie najprostszą granicę. Dziś chcemy iść dalej, wyżej i głębiej, przekraczając granice zostawiać świat odrobinę lepszym, tak jak nakazał nam naczelny skaut świata – Robert Baden Powell.
Uczestnicy projektu
Anna Książek
Katarzyna Subko
Magdalena Bartosiak
Zbigniew Supeł
Marcin John
Jesteśmy instruktorami harcerskimi, w większości działającymi przy hufcu Łódź Widzew. Od kilku lat pracujemy bezpośrednio z harcerzami, szkolimy liderów tej organizacji oraz przygotowujemy wyjazdy, w tym wyjazdy zagraniczne, dla dzieci i młodzieży należącej do Związku Harcerstwa Polskiego.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją wychowawczą w Polsce. Od wielu lat prowadzimy współpracę międzynarodową. Dzięki tej współpracy wychowujemy młodych ludzi na otwartych i świadomych obywateli. Harcerze i wędrownicy mogą poznać swoich rówieśników z innych krajów i ich sposób widzenia świata oraz przeżyć wspólną przygodę.
Hufiec Łódź Widzew skupia 600 młodych ludzi. Nasze drużyny działają we wszystkich widzewskich szkołach. Mamy 4 bazy obozowe, na których każdego roku przeżywa letnią przygodę ok. 1500 osób.
Nasz hufiec wspierają
Bank PKO BP, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszłakowski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Narodowe Centrum Kultury, Dziennik Łódzki, TVP3, Radio Łódź