Andrzej Kulka » Wydarzenia » III Wyrypa Beskidzka
III Wyrypa Beskidzka

Marek Bytom


"Prawdziwe chodzenie zaczyna się po setce"... 16 - 18 lipca 2010 w Beskidach rusza impreza towarzyska... ekstremalna impreza towarzyska. Celem imprezy jest przejście w miarę jak najszybszym czasie trasy, której długość wynosi 100 kilometrów. Ważną sprawą jest to, że podczas marszu nie nocujemy oraz nie robimy długich przerw. Szacowany czas pokonania szlaku około 35 - 40 godzin. Pierwszy taki maraton górski odbył się w SKPB jedenaście lat temu. Wtedy trasa rajdu prowadziła z Ustronia głównym szlakiem beskidzkim na przełęcz Głuchaczki. Wówczas trasę ukończyły cztery osoby.

Ubiegłoroczna trasa wyrypy prowadziła ze Zwardonia do Węgierskiej Górki. Na starcie zjawiło się 64 uczestników( między in. z Gdyni, Nowego Sącza, Jeleniej Góry, Wrocławia, Skarżyska Kamiennej). Trasę ukończyło 29 osób. W tym roku trasa jest o wiele trudniejsza i liczy 112,2 km.

Regulamin III Wyrypy Beskidzkiej

1. III Wyrypa Beskidzka jest imprezą towarzyską – nie ma głównego organizatora. Jest to nieformalny zlot ludzi chcących się spotkać i spróbować w większym gronie przejść długą górską trasę. Ja , jako jeden z pomysłodawców tego przejścia ograniczam się tylko do zebrania chętnych osób oraz przedstawienia planu trasy przejścia. Jako studencki przewodnik beskidzki jedynie mogę służyć radą oraz opisem trasy.

2. Uczestnictwo - każdy uczestnik podejmuje się przejścia trasy na własną odpowiedzialność. Startujemy wszyscy razem , ale każdy maszeruje swoim tempem. Spotykamy się jedynie na miejscach przerw. Na trasie nie ma przewodnika , który opiekuje się grupą. ( nie jest to przejście wycieczkowe z przewodnikiem , a wiec nie obowiązują zasady prowadzenia wycieczek , metodyki przewodnictwa itp.)

3. III Wyrypa Beskidzka nie jest imprezą o charakterze sportowym , wyczynowym ani wyścigowym. Na trasie nie ma żadnych punktów kontrolnych. Każdy uczestnik zobowiązuje sie do pokonania wytyczonej trasy przez organizatorów. Po zakończeniu imprezy nie bedą przyznawane nagrody oraz miejsca na podium . Każdy kto ukończy trasę jest zwycięzcą. Aby ukończyć trasę należy dojść na metę wyrypy w niedzielę 18 lipca do godziny 17

4. Udział w imprezie - wyrypie jest bezpłatny.

5. Każdy uczestnik ubezpiecza się we własnym zakresie. Moja osoba oraz Skpb Katowice nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zaistniałe wypadki na trasie.

6. Każdy w dowolnej chwili może zrezygnować z trasy schodząc w doliny lub nocując w schronisku. O rezygnacji z trasy należy powiadomić sms - em koordynatora imprezy ( Marek Bytom - tel 503 451 704 ) Natomiast fakt ukończenia trasy należy zgłosić na mecie - bazie namiotowej na Hali Górowej

7. Każda osoba na własną rękę zaopatruje się w pożywienie oraz wodę lub inne napoje. Każda osoba we własnym zakresie zaopatruje się w mapę terenu oraz latarkę na nocne przejście.Każdy sam kupuje sobie bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego.

8. Wymagane indywidualne zgłoszenie na @ - markoblondi@poczta.onet.pl

9. Aby uczestniczyć w III Wyrypie Beskidzkiej należy zaakceptowac powyższy regulamin. Akceptacja regulaminu polega na wysłaniu e-meila zwrotnego - podajac nastepujące informacje ( tekst - zapoznałem się z regulaminem III Wyrypy Beskidzkiej i w całości go akceptuje , imie i nazwisko , adres e-meilowy oraz numer telefonu komórkowego ). Osoby , które nie zaakceptują regulaminu nie będa mogły uczestniczyć w imprezie.

10. Każda osoba wyraża zgodę na publikacje swojej osoby na zdjęciach w relacjach z imprezy w mediach i internecie

Trasa maratonu - wersja szczegółowa

Start 16 lipca 2010 - godzina 20 - Baza namiotowa na Hali Górowej

Baza Namiotowa Hala Górowa - Hala Miziowa ( szlak zielony ... dochodzimy do szlaku czerwonego )

Hala Miziowa - Schronisko Rysianka - Przełęcz Pawlusia ( szlak czerwony )

Przełęcz Pawlusia - Romanka ( szlak żółty )

Romanka - Kotarnica ( szlak niebieski - dochodzimy do miejsca połączenia z szlakiem czarnym )

Kotarnica - Sopotnia Wielka ( szlak czarny )

Sopotnia Wielka - Przełęcz Przysłopy ( szlak żółty )

Przełęcz Przysłopy - Uszczawne ( szlak czarny - dochodzimy do miejsca połączenia z szlakiem zielonym )

Uszczawne - Hala Miziowa ( szlak zielony .. dopuszczalny wariant zejścia ze szlaku zielonego i dojscie do bazy namiotowej na Hali Gorowej szlakiem chatkowym - powrót na szlak zielony łącznikiem jak podczas rozpoczęcia trasy )

Hala Miziowa - Przełęcz Glinne - Jaworzyna - Baza Namiotowa Głuchaczki - Mędralowa - Żywieckie Rozstaje - Markowe Szczawiny Schronisko - Przełęcz Brona - Babia Góra - Przełęcz Krowiarki - Polica - Przełęcz Kucałowa( szlak czerwony - Główny Szlak Beskidzki ) Uwaga - w przypadku zamknięcia częsci szlaku Żywieckie Rozstaje - Markowe Szczawiny .... trasa naszej wedrowki będzie nieco zmieniona ( Żywieckie Rozstaje -Mała Babia Góra - Przełęcz Brona ( szlak zielony ), Przełęcz Brona - Markowe Szczawiny ( szlak czerwony ) , Markowe Szczawiny - Babia Gora ( szlak zółty - perc akademicka )

Przełęcz Kucałowa - Schronisko na Hali Krupowej - Przełęcz Kucałowa ( szlak czarny )

Przełęcz Kucałowa - Zawoja Centrum - Przełęcz Kolędówki ( szlak zielony )

Przełęcz Kolędówki - Przełęcz Opaczne - Jałowiec - Lachów Groń - Koszarawa - Łosek ( Lasek ) - Przyborów - Słopków Wierch - Przyborowiec -Czułów Groń ( szlak żółty , do połączenia ze szlakiem czarnym )

Czułów Groń - Krzyżówki - Korbielów - Knajpa Zajazd Smrek ( szlak czarny )

Knajpa Zajazd - Smrek - Hala Miziowa ( szlak żółty )

Hala Miziowa - Baza Namiotowa Hala Górowa ( szlak zielony )

Miejsca dłuższych przerw na trasie ( proponowane - nieobowiązkowe )

Baza Namiotowa Hala Górowa , Baza Namiotowa Głuchaczki , Markowe Szczawiny Schronisko , Schronisko na Hali Krupowej, Knajpa Zajazd Smrek , Meta - Baza Namiotowa Hala Górowa

Kilometraż trasy

a wiec w jakim kilometrze naszej trasy są poszczególne punkty

Baza Namiotowa Hala Górowa ( km -0 )
Romanka ( km - 11,2 )
Baza Namiotowa Hala Górowa ( km - 21,5 )
Baza Namiotowa Głuchaczki ( km - 36,8 )
Babia Góra ( km - 50,3 )
Schronisko na Hali Krupowej ( km - 64,5 )
Zawoja Centrum ( km - 75 ,3)
Jałowiec ( km - 83 )
Łosek ( Lasek ) ( km - 93,3 )
Knajpa Zajazd Smrek ( km - 105, 6 )
Baza Namiotowa Hala Górowa ( km - 112,2 )

Kilometraz trasy ustalony z mapy ze strony e-góry :
http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy-online/Beskidy-Podtatrze-Pogorza-Compass/Beskid-Zywiecki.html

Miejsca gdzie będzie możliwość uzupełnienia płynów lub zjedzenia posiłku

Baza Namiotowa Hala Górowa - dostępna herbata , nocleg http://skpb.org/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=46

Hala Miziowa - schronisko pttk http://www.halamiziowa.pl/

Baza Namiotowa Głuchaczki - dostępna herbata , nocleg http://skpb.org/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=47

Markowe Szczawiny - schronisko pttk - http://www.markowe.wierch.pl/

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - http://www.krupowa.pttk.pl/

Zawoja Centrum , Przyborów , Korbielów

Pobyt na Bazie namiotowej na Hali Górowej

Baza jest czynna od poczatku lipca - wiec można przyjechac pare dni wczensiej oraz zostać na bazie po zakonczeniu wyrypy. Na bazie będą rozstawione duże namioty wojskowe . Nocleg także mozliwy w bacówce.Na bazie będzie także możliwość pozostawienia częsci rzeczy w formie depozytu. Nocleg na bazie platny zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Więcej informacji o bazie, jak dojechać itd ... - http://skpb.org/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=46

Patronem III Wyrypy Beskidzkiej jest

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach www.skpb.org

Patron prasowy – Gazeta Górska - http://www.gazetagorska.pttk.pl/

Patronat prasowy - Magazyn Extremium http://www.extremium.pl

Patronat internetowy - www.e-gory.pl

Marek Bytom – Każdemu jego Everest – Górska Galeria Podróżniczo – fotograficzna www.marek.bytom.pl

Koszulki pamiątkowe

Dla chetnych osób przygotowane zostaną pamiątkowe koszulki z logiem III Wyrypy Beskidzkiej ( o możliwosci zakupu koszulki w osobnym meilu po zaakceptowaniu regulaminu )

Źródło: informacja własna
1
Wydarzenia
WARTO ZOBACZYĆ

Pieniny jesienią spowite
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl