Andrzej Kulka » Wieści » USA: Trzęsienie ziemi na Wschodnim Wybrzeżu
USA: Trzęsienie ziemi na Wschodnim Wybrzeżu



Miliony Amerykanów w pośpiechu uciekały wczoraj z domów z powodu silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wschodnie wybrzeże USA. Jego siłę oszacowano na 5,8 stopni w skali Richtera. Ofiar na szczęście nie było. To było najsilniejsze trzęsienie ziemi na wschodzie Stanów Zjednoczonych od 1944 roku. Wstrząsy odczuwalne były w stanach Karolina Północna, Wirginia, Nowy Jork, Massachusetts, Pensylwania i Ohio, a nawet w Toronto w Kanadzie.

Epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Mineral w stanie Wirginia, niedaleko Richmond, około 120 km od Waszyngtonu. W centrum stolicy USA trwający niespełna 10 sekund wstrząs nastąpił krótko przed godziną 14 czasu lokalnego (20 czasu polskiego). Przestraszeni ludzie wyszli z domów na ulice. Ewakuowano niektóre budynki rządowe, w tym Biały Dom, będący siedzibą Kongresu Kapitol oraz Pentagon. Uszkodzenia zanotowano na Kapitolu i na dworcu kolejowym Union Station, gdzie odgłosy pękania ścian wzbudziły chwilową panikę. Uszkodzeń doznała też Katedra Narodowa w centrum miasta.

Na lotnisku im. Dullesa w Waszyngtonie wstrzymano loty i ewakuowano wieże kontrolne. Wstrzymano także loty na lotnisku im. Kennedy`ego w Nowym Jorku. Normalne funkcjonowanie lotnisk przywrócono po około godzinie. W Waszyngtonie na pewien czas przestały działać niektóre telefony komórkowe. Firmy telekomunikacyjne wyjaśniają, że stało się tak głównie z powodu przeciążenia linii - wszyscy zaczęli jednocześnie dzwonić do rodzin i przyjaciół.

Lucy Jones z państwowej Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) powiedziała w telewizji CNN, że możliwe są zakłócenia w dostawach wody i gazu ziemnego. Sejsmologowie ostrzegali też o ewentualności wstrząsów wtórnych, ale o mniejszej sile. Według władz federalnych, po trzęsieniu wyłączono dwa znajdujące się niedaleko epicentrum reaktory atomowe, które nie doznały żadnych uszkodzeń.

Trzęsienia ziemi na wschodnim wybrzeżu USA są niezmiernie rzadkie. Kiedy jednak się zdarzają - jak to wyjaśniają specjaliści - dochodzi do nich na bardzo dużym obszarze, inaczej niż np. w Kalifornii.

Źródło: PAP
1
Wieści
WARTO ZOBACZYĆ

USA: Badlands NP
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl