Andrzej Kulka » Polska - góry » Chełmiec
Chełmiec



Chełmiec (851 m.n.p.pm.) jest wg ostatnich badań geodezyjnych drugą co do wysokości górą pasma Gór Wałbrzyskich, a ich najwyższą kumulacją jest o parę metrów wyższa Borowa (853 lub 854 m). Najwyższym jednak punktem wznoszącym się ponad Górami Wałbrzyskimi jest stara (pochodząca z 1888 r.) wieża widokowa na górze Chełmiec (wznosi się na wys. 869 m.n.p.m.), skąd rozciąga się szeroka panorama okolicy. Przykryta leśnym kobiercem góra jest reliktem dawnego wulkanizmu. Lawa nagromadzona tuż pod powierzchnią ziemi zastygła tworząc stożek, który dziś jest górą. Chełmiec jest podzielony między trzy miasta: Wałbrzych, Boguszów-Gorce i Szczawno. Jest to więc wyjątkowo miejska góra, łatwo dostępna zarówno dla turystów jak i dla okolicznych mieszkańców.

Topografia

Góry Wałbrzyskie to pasmo górskie znajdujące się pomiędzy doliną Bystrzycy, a dolinami Bobru i Nysy Szalonej. Stanowią część Sudetów Środkowych granicząc z Górami Kaczawskimi, Rudawami Janowickimi, Górami Kamiennymi i z Górami Sowimi. Zbudowane są ze skał karbońskich, tworzących kopulaste, zalesione wzniesienia. W skład Gór Wałbrzyskich wchodzą: Masyw Trójgarbu i Krąglaka, Kopuła Chełmca, Góry Czarne i Wyżyna Jabłowska. Pomimo iż Chełmiec jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, to nie przedstawia większej wartości naukowo-dydaktycznej. Jego zróżnicowana topografia, bogactwo gatunkowe lasów i pobliska aglomeracja wałbrzyska sprawiają jednak, że jest to doskonałe miejsce wypoczynku. Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce i Wałbrzych mają dla swoich mieszkańców teren o jaki czasami trudno w innych miastach.

Szlaki turystyczne

Chełmiec wznosi się pośród miast, więc szlaki prowadzące na szczyt nie są długie, a przy okazji zdobywcy KGP mają dobry dojazd. Najkrótszy jest szlak zielony z miejscowości Boguszów-Gorce (75 min.), który zaczyna się na stacji kolejowej. Nieco dłuższą droga prowadzi z Boguszowa-Gorców szlak niebieski (1,5 godz.), na który natrafimy na przystanku autobusowym. Można wybrać też drogę z Lubomina, którą wyznaczają znaki zielone (80 min.). Z Wałbrzycha na szczyt Chełmca doprowadzi nas szlak żółty (1,5 godz.), który rozpoczyna się na osiedlu Biały Kamień. Najdłuższa trasa wychodząca z okolicznych miejscowości to szlak niebieski ze Szczawna-Zdroju (2 godz.). Wszystkie drogi na Chełmiec to doskonałe szlaki rekreacyjne, łatwo dostępne nawet dla początkujących turystów.

Moje wrażenia

Na szczyt Chełmca wybrałem się zielonym szlakiem z Boguszowa-Gorców. Trasa zaczynająca się na stacji kolejowej prowadzi na północ. Wystarczy przemierzyć kilka uliczek miasta, aby znaleźć się na drodze prowadzącej pośród podmiejskich łąk i lasów. Szeroka, dobrze wytyczona trasa nadaje się idealnie nie tylko do pieszej wędrówki, ale i do wjazdu na Chełmiec rowerem. Od razu widać, że to doskonałe miejsce na spacer pośród lasów. Wprawdzie trasa prowadzi niemal cały czas pod górę, ale jest łatwa technicznie.

Po dotarciu na szczyt odkrywam dlaczego tą samą drogą, którą wchodziłem na górę, jechał samochód. W zabudowaniach umieszczonych na szczycie Chełmca pracują obsługujący wieżę przekaźnikową z masztem o wysokości 69 m. Porośnięty drzewami wierzchołek nie daje rewelacyjnych widoków, ale można się posiłkować prześwitami pomiędzy drzewami.

Źródło: informacja własna
1
Wystawy - Ludzie
WARTO ZOBACZYĆ

Włochy: Bella Italia
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl