Ryga
Stolica kraju położona nad malowniczą zatoką morza Bałtyckiego, powstała w 1201 roku. Dostojne, szybko wzniesione miasto robi nie lada wrażenie. Aby je dokładnie poznać trzeba w nim trochę poprzebywać, samotne spacery i odkrywanie malowniczych zakątków wśród krętych uliczek, sprawia większą frajdę niż z góry zaplanowane zwiedzanie z przewodnikiem wciąż tych samych miejsc. Pomimo wielkiej przyjemności, jaką sprawia osobiste odkrywanie uroków miasta, są w Rydze miejsca, których pominięcie było by wielką stratą. Do jednych z nich, niewątpliwie należy starówka ze swymi mieszczańskimi kamienicami,(wśród których najpiękniejsze są kamieniczki Trzej Bracia), fragmentami murów obronnych i wąskimi brukowanymi uliczkami. Nie sposób także pominąć katedry, uważanej za największy kościół w krajach nadbałtyckich wzniesionej w XIII wieku. Kolejnym zabytkiem jest Zamek Ryski, wybudowany w latach 1330-1353, pierwotnie gotycki dziś zmodernizowana siedziba trzech muzeów: Muzeum Literatury i Historii Sztuki, Łotewskie Muzeum Sztuki obcej oraz Muzeum Historii Łotwy. Ryga posiada również wiele unikalnych kościołów godnych uwagi, należą do nich przede wszystkim: gotycki Kościół św. Jakuba oraz Kościół św. Piotra. Oprócz tych stałych punktów wycieczek po Rydze, każdy z turystów znajdzie coś dla siebie. Jej położenie nad samym morzem daje okazję do uprawiania sportów wodnych a miejskie parki przyciągną turystów spragnionych wytchnienia wśród uspakajającej zieleni.
Jurmała
Miasto powstałe dopiero w 1959 roku poprzez połączenie kilku małych miejscowości, jest dziś na Łotwie znane przede wszystkim jako ośrodek wypoczynkowy i uzdrowisko. Uzdrawiające właściwości mikroklimatu, sprawiają, że do Jurmały przybywają zarówno osoby zdrowe jak i rekonwalescenci. Jednak nie tylko ten mikroklimat sprawia, że do tego kurortu przybywają turyści z całego, byłego ZSRR, ale także jego piaszczyste plaże i ciepłe wody zatoki Ryskiej. Wszystkie hotele i pensjonaty urządzone są z niezwykłym smakiem a wykwalifikowany personel pomaga w każdym przypadku. Znudzeni wylegiwaniem się na plaży mogą skorzystać z leczniczych zabiegów z użyciem borowin, z kąpieli w wodach mineralnych lub też udać się do pobliskich sosnowych lasów na długi odprężający spacer.
Lipawa
Wielkie miasto łotewskie, spory ośrodek przemysłowy, ważne centrum naukowe i kulturalne powstałe w XVII wieku. Pierwotnie Lipawa nazywała się Liva, od lip, których w okolicy było niezwykle dużo. Miasto obok swoich zabytków jak między innymi: urokliwą starówką wraz ze swymi kamieniczkami czy też wyspą Kara Osta (port wojenny, w którym w czasie wojny cumowały okręty podwodne), posiada także dzielnicę uzdrowiskową, w której znajduje się urokliwy park miejski oddzielający miasto od morza bałtyckiego. Turyści dzięki krótkiemu spacerowi po parku docierają już całkiem wyciszeni na urokliwe plaże z białym piaskiem i krystalicznie czystą, ciepłą wodą morską. Władze miasta zadbały oto, aby po przekroczeniu magicznej granicy dzielnicy uzdrowiskowej nikt nie odczuł, że znajduje się w wielkim przemysłowym mieście z ogromnym portem i kombinatem metalurgicznym na czele.
Dyneburg
Jest drugim, co do wielkości miastem kraju, a także największym skupiskiem ludności polskiej na Łotwie. Miasto posiada kilka godnych uwagi zabytków, do których należą między innymi: Kościół św. Piotra z wzniesioną na wzór watykański kopułą, katedrę św. Borysa i Gleba z 1905 roku, ruiny carskiej twierdzy wzniesionej w latach 1810-1833 za carów Aleksandra I i Mikołaja I, ewangelicki kościół neogotycki z 1893 roku a także kościół Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny. Samo centrum Dyneburga nie jest zbyt ciekawe, ponieważ nie posiada starówki, lecz jak większość miast radzieckich jest zabudowane ogromnymi blokami mieszkaniowymi, ten fakt nie wyklucza jednak Dyneburga z miast godnych zobaczenia, ponieważ obok zabytków posiada Dyneburg jeszcze ciekawe muzea oraz Dom Jedności, w którym skupia się życie kulturalne miasta za sprawą znajdujących się w nim, teatrów, sal wystawowych, restauracji i basenów. Dla Polaków dodatkowym atutem skłaniającym do odwiedzenia miasta jest wiele akcentów polskich, takich jak: polska parafia, szkoła, dom kultury. Także usytuowanie miasta nad Dźwiną roztacza szerokie możliwości spacerów brzegiem rzeki oraz uprawiania sportów.
Kuldiga
Jest średniowiecznym miasteczkiem posiadającym śliczne zabytki i krajobrazy oraz niezwykle miłą atmosferę. Kuldiga znana jest na Łotwie i nie tylko ze swoich pięknych wodospadów Ventas Rumba. Centrum miasta to urokliwy plac ratuszowy, na którym znajduje się oczywiście pseudorenesansowy ratusz oraz Kościół św. Trójcy z 1640 roku. Z placu bierze początek trakt spacerowy biegnący poprzez starówkę z zabytkowymi kamienicami nawet z XVII w aż do alei kościołów, na której znajduje się Kościół św. Katarzyny z 1672 roku. Nieopodal kościoła znajduje się 4 metrowy wodospad oraz dawny młyn wodny. W Kuldidze
znajduje się także muzeum miejskie a na terenach wokół muzeum w parku, można podziwiać Kopiec Rumba, na którym w XIII wieku stał największy na Łotwie krzyżacki zamek. Ze wzgórza świetnie widać słynne wodospady Ventas Rumba. Wody rzeki Widnawy spadają tu z 2 metrowych progów skalnych tworząc śliczne kaskady tworzące mozaikę kolorów od bieli po ciemną zieleń. Z myślą o turystach w pobliżu urządzono tarasy widokowe oraz kawiarenki by w przyjemnej atmosferze podziwiać największy skarb Kuligi. Ze względu na łatwo dostępny brzeg rzeki, wielu mieszkańców spędza nad Widawą swój wolny czas urządzając majówki i pikniki.