Budapeszt
Gorąca stolica Węgier, gdzie temperatura powyżej 30C utrzymuje się przez ponad 20 dni a temperatury minusowe tylko przez około 30 dni, jest jednocześnie najpiękniejszym miastem kraju. Płynący przez niego Dunaj dzieli miasto na dwie części: lewobrzeżny równinny Peszt i położoną na wzgórzach na zachodnim brzegu Buda i Obuda. W Budapeszcie warto zobaczyć:
Buda - Wzgórze Zamkowe jest najstarszą częścią miasta, powstało w XIII w jako rezydencja królewska. Wielokrotnie niszczone i rekonstruowane, w 1944 r prawie całkowicie zniszczone zaraz po wojnie zostało odbudowane z troską o każdy pierwotny szczegół tego miejsca. Południową część wzgórza zajmuje Pałac Królewski dawna rezydencja Węgierskich władców postawiona w XIII wieku, w murach, której znajduje się słynna Biblioteka Królewska, Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historyczne. W centrum wzgórza Zamkowego leży plac Trójcy Świętej, na którym znajduje się gmach dawnego Ratusza miasta Budy oraz katedra Najświętszej Marii Panny zwana Kościołem Macieja. Innymi ciekawymi obiektami na placu są: Baszta Rybacka, "Dom pod Czerwonym Jeżem" Muzeum Historii Judaizmu, Muzeum Piwnic Zamkowych, Miasto Wodne - pomiędzy Wzgórzem Zamkowym a dzisiejszymi ulicami.
Obuda - teren tej dzielnicy miasta ma bardzo bogatą historię sięgającą I w n.e., kiedy to rzymianie na tym miejscu założyli obóz warowny. Turyści mogą zobaczyć Muzeum Rzymskiego Obozu Warownego, Termy wojskowe, Wille Herkulesa (gdzie odkryto mozaikową posadzkę z II w n.e.)
Peszt - historyczne śródmieście Pesztu stanowi obszar zamknięty tzw. Małym Bulwarem, który wytycza linie średniowiecznych murów obronnych miasta. W centrum Pesztu znajduje się najstarsza budowla Pesztu z 1046 r a mianowicie Śródmiejski Kościół Farny. Znajdują się tu także: Teatr Pesztański, Kościół Uniwersytecki, Synagoga, Muzeum Narodowe.
Budapeszt ze względu swego położenia nad Dunajem posiada dużą ilość zabytkowych mostów. Najsłynniejsze z nich to: most Małgorzaty, most łańcuchowy im. Szechenyiego, most Elżbiety, most wolności i wiele innych. Aby zobaczyć panoramę miasta warto udać się na Górę Jana, w pogodny dzień widoczność stamtąd sięga 80 km . Budapeszt jest również wielkim uzdrowiskiem i kąpieliskiem. Około 117 ciepłych źródeł dostarcza codziennie 70 mln litrów wody leczniczej, bogatej w rad, tor, magnez, wapno. Oprócz wielu zakładów kąpielowych miasto ma także do zaoferowania szereg pływalni krytych i na wolnym powietrzu.
Debreczyn
Miasto położone we wschodnich Węgrzech jest ważnym intelektualnym ośrodkiem kraju, ma tu siedzibę 7 wyższych uczelni. Miasto jest także centrum turystycznym, a nawet dzięki swemu znakomi6temu kąpielisku wypoczynkowym. W Debreczynie warto zobaczyć tzw. Mały Kościół (z charakterystyczną wieżą przypominającą basztę), tzw. Wielki Kościół (największa kalwińska świątynia w środkowej Europie), pałac Podmanicznych. Atrakcją Debreczyna jest Wielki Las, gdzie znajdują się liczne obiekty sportowe i rekreacyjne takie jak: stadion sportowy, wesołe miasteczko, ogród zoologiczny oraz jeziorka termalne.
Eger
Miasto leżące w północnych Węgrzech na przedgórzu gór Bukowych, nad potokiem Eger stąd jego nazwa. Miasto i jej okolica słyną od wielu wieków z uprawy winnej latorośli i produkcji wina. To właśnie z Egeru pochodzi znana "Bycza Krew". Niezwykle ważną rolę w osiągnięciu jakości wina spełniają piwnice, które tutaj w Egerze wykute są pod miastem w skałach wulkanicznych (najsłynniejsza piwnica to piwnica w Dolinie "Pięknych Kobiet"). W mieście warto zobaczyć: katedry z pierwszej połowy XIX w, winiarnie, kościół Franciszkanów, Dom Probostwa Mniejszego, Pałac Probostwa Większego.
Szentendre
Rozłożone wśród brzegów Dunaju Szentendre położone jest na skraju Gór Wyszechradzkich. Miasto stanowi miejsce ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku, początkowo osiedlali się tu malarze, rzeźbiarze i inni artyści, stopniowo zaczęli się tu także pojawiać wszyscy poszukujący wytchnienia i odpoczynku. Miasto to jest nazywane przez turystów Węgierskim Asyżem. Warto w nim zobaczyć: barokową cerkiew Pozarevazka, cerkiew Blagovestenska, prawosławną katedrę "Belgradzką" oraz kamienny katolicki kościół parafialny z XII w. W mieście znajduje się także kolonia-plener malarski istniejący od 1929 r a obok galeria rzeźby w parku.
Balaton
Najbardziej kojarząca się z Węgrami nazwa to Balaton - największe jezioro środkowej Europy o powierzchni 595 km, stanowi prawdziwy magnez przyciągający turystów. Balaton posiadający stosunkowo czyste wody na skutek braku większego przemysłu nad swoimi brzegami obfituje w wiele gatunków ryb (najbardziej znany jest balatoński sandacz dochodzący do 10 kg wagi). Z rzadkich roślin można tu zobaczyć dzikie cyklameny i affodilla. Okolice Balatonu obfitują także w wyśmienite winogrona, z których produkuje się znakomite białe wina. Szczególne miejsce w krajobrazie zajmuje półwysep Tirany. Kiedyś na półwyspie były dziesiątki gejzerów, których kratery do dziś są widoczne. Jedną z najważniejszych form zagospodarowania regionu balatońskiego jest turystyka. Wydzielono nawet 5 stref turystycznych: pierwszą - wypoczynku świątecznego dla mieszkańców stolicy, drugą - rozwój wczasów masowych, trzecią - miejscowości wycieczkowych, czwartą - uzdrowiskową, piątą - dla turystów zagranicznych. Balaton stwarza także wspaniałe możliwości uprawiania żeglarstwa, jak i sportu bojerowego. Liczne szkółki żeglarskie umożliwiają poznanie tego sportu nowicjuszom. Tak, więc nad Balatonem każdy może znaleźć coś dla siebie.