Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Rosja
Rosja

Izabela Wilusz


Petersburg

Bardzo często mówi się o mieście, iż jest założoną w XVIII stuleciu nad brzegiem Bałtyku dumą Piotra I. Na szerokich ulicach, w monumentalnych pałacach i wokół pomników władców Rosji czuć podmuch pustkowi i lodowców Północy.
Jest największym po Moskwie ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-naukowym kraju, a zarazem największym portem Rosji. Wyjątkowe nagromadzenie zabytków architektury oraz bogactwo zbiorów sztuki, dają podstawę do nazywania Petersburgu Paryżem Północy.

Najbardziej znanym obiektem miasta jest Pałac Zimowy. Mieszczą się tam najcenniejsze zbiory dzieł sztuki słynnego Ermitażu, największego muzeum w Rosji. Ogólna liczba eksponatów Ermitażu przekracza 2,5 mln, w tym m. in. 26 obrazów Rembrandta.

Budowa samego Petersburga, dawniej Leningradu, rozpoczęła się od budowy Twierdzy Petropawłowskiej. Miejsce pod twierdzę, która miała zagrodzić okrętom szwedzkim wejście do Newy, wybrał osobiście Piotr I Wielki. Projekt twierdzy również sporządził sam car. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym obiektu jest sobór Petropawłowski, w którym znajdują się groby carów rosyjskich ľ od Piotra I Wielkiego do Aleksandra III.

Zwiedzając Petersburg na każdym kroku spotyka się ślady pobytu Włodzimierza Lenina. Z osobą rewolucjonisty wiąże się m. in. Instytut Smolny, Pałac Marmurowy ,Pałac Taurydzki, czy też Muzeum Lenina.

Ponadto w mieście znajdują się Zamek Inżynierski, Muzeum Rosyjskie, Muzeum Etnograficzne, pomnik Aleksandra Puszkina, a także na Nabrzeżu Mojki ostatnie mieszkanie poety, cmentarz Piskariewskoje Kładbiszcze, posąg Matki-Ojczyzny, Domek Piotra I Wielkiego, cerkiew Zbawiciela Na Krwi, a także wiele innych ciekawych miejsc, które warto obejrzeć.

Nowosybirsk

Położone nad rzeką Ob, na północ od Nowosybirskiego Zbiornika Wodnego jest największym pod względem liczby ludności miastem Syberii. Powstał jako wieś Gusiewska (Aleksandrowsk) przy kolei transsyberyjskiej.

Nowosybirsk to główny ośrodek wielkoprzemysłowy zachodniej Syberii, a przede wszystkim najwybitniejsze centrum naukowe na kontynencie azjatyckim, zlokalizowane w Akademgorodku - miasteczku nauki. Tu - z dala od wielkomiejskiego gwaru i codziennych kłopotów - ulokował się Zarząd Syberyjskiego Oddziału Akademii Nauk wraz z 21 instytutami badawczymi, biurami konstrukcyjnymi, zakładami budowy prototypów i biblioteką naukowo-techniczną.
Warto przy okazji tego miasta wspomnieć o Transsyberyjskiej Kolei, która jest jedną z najdłuższych linii kolejowych świata. Łączy ona europejską część Rosji z Oceanem Spokojnym. Biegnie od Moskwy przez Riazań, Samarę, Czelabińsk, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Czytę, Chabarowsk do Władywostoku. Podróż taką koleją jest na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Irkuck

Warto również wspomnieć o tym mieście, zwłaszcza ze względu na znajdujący się tam cmentarz powstańców polskich 1866 r. Irkuck to miasto portowe, leżące nad rzeką Angarą, położone w bliskiej odległości od jez. Bajkał. Współczesny Irkuck to przede wszystkim węzeł komunikacyjny Kolei Transsyberyjskiej oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy Syberii Wschodniej.

Najstarszą budowlą Irkucka jest cerkiew Spasska, zbudowana w 1706 r. w mieście można również odwiedzić Muzeum Historyczne, w którym znajduje się unikatowy zbiór relikwii buddyjskich. Nad brzegiem Angary przyciąga wzrok tzw. Biały Dom, dawna siedziba gubernatorów, a obecnie pomieszczenie biblioteki uniwersyteckiej.
Z miasta można wyjechać na wycieczki m. in. do polskiej wsi Wierszyna, ale przede wszystkim nad słynne jezioro Bajkał. Jest to najgłębsze jezioro świata (1620 m), a zarazem największy na świecie zbiornik wody słodkiej.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Szkocja: Powrót do Argyll I
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl