Lwów
Położony jest nad rzeką Pełtnicą, na krawędzi Wyżyny Podolskiej. Z Wysokiego Zamku, czyli szczytu Góry Książęcej, miasto wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości. Efekt ten powoduje bogactwo zieleni, w której niższe budowle po prostu znikają. Tym wyraziściej rysują się bryły katedry katolickiej, kościoła Dominikanów, pierzeje Rynku.
We Lwowie zachwyca przede wszystkim wspaniała, galicyjska architektura. Prawie wszystkie budowle w centrum miasta pochodzą z czasów zaboru austriackiego lub z okresu XX-lecia międzywojennego. Zwiedzanie warto rozpocząć od łacińskiej katedry Wniebowzięcia NMP. To jeden z trzech kościołów rzymsko-katolickich w mieście, gdzie odbywają się msze w języku polskim. To właśnie w tym miejscu 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz złożył słynne śluby lwowskie, obierając Matkę Boską, Królową Polski. Z katedry można udać się wprost na Prospekt Swobody (przedwojenne Wały Hetmańskie), reprezentacyjny bulwar Lwowa. Wały Hetmańskie rozpoczynają się od przepięknego gmachu teatru opery i baletu (dawniej teatru miejskiego) projektu wiedeńskich architektów H. Helmera i F. Felnera. Idąc dalej bulwarem można podziwiać m. in. hotel Grand (najbardziej ekskluzywny hotel w mieście) oraz nowo wybudowany pomnik Tarasa Szewczenki (dawniej w tym miejscy znajdował się przedwojenny postument Jana III Sobieskiego). Deptak kończy się placem Mickiewicza, na którym stoi pochodzący z 1904 r. pomnik Adama Mickiewicza, autorstwa Antoniego Popiela.
Warty zwiedzenia jest również kościół Dominikanów, znajdujący się na placu Dominikańskim (nazywanym również Stawropihijskim), który obecnie jest kościołem obrządku greckokatolickiego. Wnętrze kościoła zachowało się dobrze dzięki temu, że w okresie sowieckim świątynia zamieniona była na muzeum religii i ateizmu.
Nie można również będąc we Lwowie nie zwiedzić słynnej, zabytkowej apteki przy ul. Drukarskiej. Znajduje się w niej wiele starych urządzeń (wagi, kasy) i stylowych naczyń na lekarstwa i odczynniki. Po tylu latach apteka ma nadal swój niepowtarzalny urok i klimat.
Niepowtarzalnym punktem w mieście jest Wysoki Zamek - wzgórze o wysokości 412 m, które przez wiele lat miało znaczenie militarne; to tu król Kazimierz Wielki wzniósł murowany zamek, który w 1648 r. zdobyli i spalili kozacy Krywonosa. Obecnie są tu nieliczne ruiny owego zamku, który w 1772 r. rozebrali Austriacy. Na wzgórze prowadzą stalowe schody. Z góry, gdzie stoi drewniany krzyż i powiewa żółto-niebieska flaga, rozpościera się panorama na całe miasto we wszystkich kierunkach.
Nie powinno się ponadto zapominać o odwiedzeniu jednej z ważniejszych polskich nekropolii - cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się na nim kwatery Orląt Lwowskich (Cmentarz Obrońców Lwowa) wraz z mogiłami młodych Polaków, którzy zginęli w 1919 r. walcząc z Ukraińcami o Lwów. Poza grobami samych Orląt znajduje się tam też kaplica oraz mogiły francuskich piechurów i angielskich lotników, a w dalszej części cmentarza również mogiły sławnych Polaków m. in. Marii Konopnickiej, Artura Grottgera, Stefana Banacha, Juliusza Ordona czy Gabrieli Zapolskiej.
Odessa
To jakże piękne miasto ukraińskie położone jest nad Morzem Czarnym. Najsłynniejsze w Odessie są Schody Potiomkinowskie, które łączą zabytkowy Bulwar Nadmorski ze sztucznie usypanymi nadbrzeżami portu u podnóża urwistej skarpy. U szczytu schodów stoi pomnik księcia Richelieu, gubernatora Odessy w służbie Mikołaja I. Schody Potiomkinowskie zyskały nazwę i światową sławę dzięki filmowi Eisensteina "Pancernik Potiomkin", gdyż jedna z centralnych scen rozgrywa się właśnie na tychże schodach.
A oto lista obiektów i miejsc, które oprócz Schodów Potiomkinowskich warto odwiedzić będąc w Odessie: Pałac Pionierów, siedziba Prezydium Rady Miejskiej, pomnik Aleksandra Puszkina, Muzeum Archeologiczne (zawiera m. in. drugą co do wielkości kolekcję sztuki scytyjskiej i sarmackich plemion), Muzeum Historyczno-Krajoznawcze, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Żeglugi.
Warto wspomnieć, że niedaleko miasta znajduje się słynne uzdrowisko Kujalnik, położone nad limanem - odciętą łachą morską. Woda z limanu ma kilkakrotnie wyższe stężenie soli mineralnych, niż woda morska.
Półwysep Krymski
Znajdują się na nim m. in. dwa duże miasta Jałta i Symferopol, a także osławiony przez naszego wieszcza Bakczysaraj. Głównym zabytkiem Bakczysaraju jest Pałac Chanów. To właśnie w tym miejscu przez wiele stuleci znajdowała się stolica Tatarskiego Chanatu. Na kompleks pałacowy składają się: meczet, muzeum, cmentarz i zabudowania gospodarcze. Na środku dziedzińca stoją fontanny i sadzawki.
Półwysep Krymski wraz z miastami położonymi na nim zwłaszcza w porze letniej oblegany jest przez turystów z wielu krajów. Obok atrakcji związanych z wypoczynkiem nadmorskim oferuje bowiem czynny wypoczynek w Górach Krymskich.
Źródło: informacja własna