Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Słowacja
Słowacja

Ewelina Bałys


Leży w centralnej części Europy, obejmuje obszar 49 014 km, stolicą i zarazem największym miastem jest Bratysława (452 tys. mieszkańców). Graniczy z Polską, Czechami, Austrią, Węgrami oraz Ukrainą. Językiem urzędowym jest słowacki, a obowiązująca waluta to korona słowacka. Wyróżnia się dwa zasadnicze rejony turystyczne Słowacji - Karpaty, stanowiące jeden rozległy obszar turystyczny oraz Bratysławę - centrum turystyki miejskiej.

Rejon Karpacki

Zajmuje około 60% powierzchni kraju, a najatrakcyjniejszym pasmem górskim są Tatry. Jest to obszar o znacznej pojemności bazy turystycznej i wysokim poziomie urządzeń rekreacyjnych. Ośrodkiem rozrządowym dla tego regionu jest Poprad (stolica powiatu, węzeł komunikacji drogowej, kolejowej i lotniczej).

Tatry Wysokie

Najwyższe, ciągnące się od przełęczy Liliowe po przełęcz pod Kopą (Gerlach 2655 m n.p.m.). Mają one krajobraz typowo alpejski. Połączone u stóp Tatr miejscowości turystyczne połączone są zarówno drogami kołowymi jak i kolejką elektryczną prowadzącą z Szczyrbskiego Jeziora Popradu. Szczyrbskie Jezioro (1355 m n.p.m.) jest najlepiej zagospodarowaną, nowoczesną stacją sportów zimowych, położoną u stóp tatrzańskich szczytów. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w sportach zimowych. Druga co do rangi miejscowością turystyczną jest Tatrzańska Łomnica, skąd można się dostać słynną kolejką na szczyt Łomnicy (2632 m n.p.m.) i do Skalnego Jeziora. Znany z 200-letniej tradycji uzdrowiskowo - wczasowej jest zespół Smokowców (Stary, Nowy, Górny i Dolny).

Tatry Zachodnie

Ciągnące się od Siwego Wierchu i przełęczy Huciańskie po Przełęcz Liliowe, najwyższą kulminacją jest tu Bystra (2248m. n.p.m.). teren ten jest atrakcyjny dla wędrówek narciarskich, znajdują się też znakomite trasy zjazdowe ( Dolina Rohacami, Zverwka, Jamnika, Rackova)

Tatry Bielskie

Najwyższy szczyt (Havrań 2154 m. n.p.m.) oddzielone są od Tatr Wysokich przełęczą pod Kopą i mają rozwiniętą rzeźbę krasową. W Tatrzańskiej Kotlinie znajdują się słynne Jaskinie Bielańskie, a ośrodkiem turystyki narciarskiej jest położona niedaleko granicy z Polską na Łysej Polanie miejscowość Zdiar.

Niżne Tatry

Są drugim co do znaczenia pod względem turystycznym łańcuchem górskim. Występują tu znakomite warunki dla uprawiania turystyki górskiej i narciarstwa zjazdowego, ciekawe obiekty geologiczne (Jaskinia Demianowska, Lodowa i Swobody; najciekawszy kompleks zjawisk krasowych na Słowacji) i doskonałe zagospodarowanie turystyczne. Liczące 90 km długości pasmo ciągnie się między dolinami Wagu i Hronu. Najwyższe kulminacje Niżnych Tatr to Dziumbir (2043 m n.p.m.) i Chopok (2024 m n.p.m.) Główną stacją sportów zimową - największa w Europie Środkowej jest Jasna pod Chopokiem, z licznymi wyciągami, kolejkami, hotelami i trasami zjazdowymi. Ośrodkiem rozrządowym dla turystyki w tym rejonie są średniowieczne miasta Liptowski Mikulasz i Rużomberok - centra gospodarcze i kulturalne Liptowa. Na Orawie ruch turystyczny koncentruje się nad jeziorem Orawskim oraz e dolinie rzeki Oravy.

Wielka Fatra

(Ostredok 1592 m n.p.m.) ma rzeźbę bardziej łagodną. Teren do uprawiania turystyki górskiej, a zwłaszcza narciarstwa. Najbardziej znane stacje sportów zimowych to Turecka Dolina i Malino. Na uwagę zasługuje miejscowość Donovaly na pograniczu Tatr Niżnych oraz Jasenovska Dolina koło miasta Martin.

Mała Fatra

Teren bardzo atrakcyjny dla turystyki, pasmo górskie rozciągnięte od Przełęczy Wagu z szczytem Wielki Krywań (1709 m n.p.m.). najpopularniejsza wśród narciarzy i dobrze zagospodarowana jest dolina Vratna, dobre tereny narciarskie stanowią stoki gór Chleb. Miejscowością centralną tego obszaru jest Terchova, wieś, w której w 1688 roku urodził się Janosik. Tutaj odbywają się co roku festiwale folklorystyczne.

Rudawy Słowackie

Są rozległym, zalesionym pasmem Karpat. Jego najciekawszym pasmo stanowią Góry Straceńskie zwane Słowackim Rajem. Ten płaskowyż pocięty jest wąwozami Hornadu i jego dopływów. Z jaskiń najciekawsza jest Dobszyńska Jaskinia Domica o długości 22km, której korytarze mają wylot po węgierskiej stronie.

Źródło: informacja własna
1 2 3 dalej >>
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Szkocja: Moje Argyll...
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl