Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Włochy: Wczesnochrześcijańskie budowle Rawenny
Włochy: Wczesnochrześcijańskie budowle Rawenny



Sztuka układania obrazów z małych elementów nie narodziła się w samej Rawennie, jednak tutaj na przełomie piątego i szóstego wieku naszej ery została doprowadzona do perfekcji.

Rawenna w piątym i szóstym wieku naszej ery była jednym z największych miast świata. Podczas swego istnienia była stolica trzech państw: zachodniego Imperium Rzymskiego, państwa Teodoryka - króla Gotów i Imperium Bizantyjskiego. Dziedzictwem tamtych czasów jest cała gama budynków, w których często podziwiać możemy piękne mozaiki.

Sztuka układania obrazów z małych elementów nie narodziła się w samej Rawennie, jednak tutaj na przełomie piątego i szóstego wieku naszej ery została doprowadzona do perfekcji.

Jedne z najpiękniejszych tego typu dzieł na świecie oglądać możemy w mauzoleum Galla Placida. Galla Placida była siostra Honoriusza, Rzymskiego cesarza, który przeniósł stolicę imperium z Mediolanu właśnie do Rawenny. Całość zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego. Surowy zewnętrzny wizerunek kontrastuje z pełnym przepychu wnętrzem. Mozaiki pokrywają ściany i kopułę. Przedstawiają wiele scen sakralnych, głównie tych mówiących o zwycięstwie życia nad śmiercią.

Jednym z ciekawszych budynków Rawenny jest mauzoleum Teodoryka, zbudowane z jego rozkazu około roku 520, jako jego własny grób. Budowla podzielona jest na dwie części. Jedna – położona niżej służyła prawdopodobnie jako kaplica. Druga, do której prowadza schody była prawdopodobnie miejscem pochówku samego cesarza. Szczątki Teodoryka zostały usunięte, gdy Rawenna stała się częścią posiadłości bizantyjskich.

Kilka kilometrów od Rawenny znajduje się bazylika św. Apoloniusza. Zbudowana około 1500 lat temu miała stać za miastem nad wybrzeżem Adriatyku. Dzisiaj znajduje się praktycznie na przedmieściach samej Rawenny.

Warto zainteresować się także bazyliką San Vitale. Ten sakralny budynek jest jednym z najważniejszych kościołów prezentujących architekturę wczesnego chrześcijaństwa w całych Włoszech. Wschodnie wpływy, które można odnaleźć praktycznie we wszystkich budowlach Rawenny, dają się zauważyć szczególnie tutaj. Bazylika została doceniona głównie ze względu na wspaniałe mozaiki.

Odwiedzając Rawennę, warto jest jednak zainteresować się nie tylko zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, ale także innymi, których w tym pięknym mieście nie brakuje.

Karol M.

Źródło: SSP 7 i SG8

SSP 7 i SG8 Materiały przygotowano wraz ze
Społeczną Szkołą Podstawową nr 7
i Społecznym Gimnazjum nr 8 w Krakowie
w ramach projektu "Moje skarby Europy
- czyli internetowy przewodnik po
europejskich atrakcjach UNESCO".

 warto kliknąć

1
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Rosja: Sankt Petersburg
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl