Angielskie miasto St. George zostało założone w 1612 roku. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca, które jest jednym z pierwszych przykładów nowożytnego osadnictwa sprawia, ze jest ono jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Bermudów.
Miasto St. George jako kolonialne miasto portowe położone na wyspie posiada wiele fortyfikacji. W porcie zobaczyć zrekonstruowany żaglowiec "Deliverance", który niegdyś rozbił się na pobliskich wodach. W mieście jednym z najsłynniejszych budynków jest Dom Stanu (State House), należący do najstarszych budowli w mieście. Zbudowany w roku 1620 budynek służył spotkaniom władz i sądów, a międzyczasie wykorzystywano go do tańców. W Ogrodzie Somersa pochowano prochy serca Sir Georgea Somersa. Jako admirał na statku "Sea Venture" ocalił wszystkich rozbitków z nieszczęsnego "Deliverance".
Ciekawym i cieszącym się zainteresowaniem zabytkiem jest Niedokończony Kościół. Został on zaprojektowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku i miał zastąpić kościół świętego Piotra. Niestety, kryzys finansowy nie pozwolił na szybką finalizacjęe prac. Później opóźnił je konflikt w hierarchii władz kościoła anglikańskiego. W późniejszych latach sztorm uszkodził konstrukcję kościoła, a ten w efekcie nie doczekał się. konsekracji. Budynek Muzeum Stowarzyszenia Historycznego (Historical Society Museum) jest typowym przykładem bermudzkiej architektury wieku XIX. Jednym z najciekawszych eksponatów jest funkcjonująca do dnia dzisiejszego prasa drukarska tego samego typu, jaki został wynaleziony przez Jana Gutenberga.
Obok kościoła św. Piotra, który także zasługuje na uwagę, znajduje się wiele grobów. Większość z nich należy do niewolników; są one małe i ciasne - w przeciwieństwie do mogił notabli, które są duże i przestronne. Wspomniany kościół stanowił jedyne miejsce spotkań lokalnej społeczności do czasu zbudowania Domu Stanu. W mieście znajduje się jeszcze kilka muzeów, które swoimi ekspozycjami na pewno zainteresują niejednego turystę. Ten relikt kolonialnego osadnictwa niewątpliwie zasługuje na miejsce na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Karol Majta
Źródło: SSP 7 i SG8
Materiały przygotowano wraz ze
Społeczną Szkołą Podstawową nr 7
i Społecznym Gimnazjum nr 8 w Krakowie
w ramach projektu "Moje skarby Europy
- czyli internetowy przewodnik po
europejskich atrakcjach UNESCO". warto kliknąć