Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Wielka Brytania: Wał Hadriana
Wielka Brytania: Wał Hadriana



Oddzielający Anglię od Szkocji Wał Hadriana rozciąga się od Morza Północnego do Irlandzkiego. Pozostałości budowli z czasów rzymskich są bardziej widocznym niż gdzie indziej znakiem granicy Imperium Rzymskiego. Wał Hadriana został wpisany na listę UNESCO w 1987 roku.

W roku 55 i 54 p.n.e. Juliusz Cezar, znany rzymski przywódca, podjął nieudane próby podbicia Brytanii. W 43 n.e. w czasach cesarza Klaudiusza legiony rzymskie rozpoczęły skuteczny podbój Wysp Brytyjskich. W 70 r. n.e. Rzymianie kontrolowali południową Anglię, w 80 Walię i w 81 r. południową Szkocję. Na terenach tych utworzono prowincję zwaną Brytanią, którą zarządzał rzymski namiestnik. Rzymianom zagrażały wrogo do nich nastawione ludy Piktów, Szkotów oraz Sasów. W roku 122 n.e. Cesarz Hadrian nakazał wznieść wał, który byłby północną granicą wpływów Imperium Rzymskiego oraz osłoną przed atakami plemion, uważanych przez nich za barbarzyńskie.

Wał Hadriana, zwany też Murem Hadriana, powstał na granicy Anglii i Szkocji. Wał o szerokości rydwanu bojowego i wysokości 4,5 m rozciągał się na długości 120 kilometrów. Prace nad nim trwały 6 lat od 122 roku n.e. do 128 roku n.e. Na cześć władcy, który patronował temu projektowi, budowlę nazwano jego imieniem. Choć w ciągu stuleci wał służył okolicznej ludności jako budulec, wciąż jeszcze możemy oglądać jego dobrze zachowane fragmenty (na przykład w Housesteads i w okolicy fortu Vindolanda). Budowana z dużym rozmachem konstrukcja obronna ukazuje kunszt inżynieryjny starożytnych Rzymian.

Krzysztof N.


Źródło: SSP 7 i SG8

SSP 7 i SG8 Materiały przygotowano wraz ze
Społeczną Szkołą Podstawową nr 7
i Społecznym Gimnazjum nr 8 w Krakowie
w ramach projektu "Moje skarby Europy
- czyli internetowy przewodnik po
europejskich atrakcjach UNESCO".

 warto kliknąć

1
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Szkocja: Powrót do Argyll
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl