Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Francja: Pałac w Wersalu
Francja: Pałac w Wersalu



Pałac w Wersalu leży około 24 kilometrów od Paryża. Ta najsłynniejsza budowla architektury barokowego klasycyzmu przez lata wpływała na sztukę, modę i obyczaje bywalców europejskich salonów. Pałac wraz z otaczającym go parkiem został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.

Pierwotnie znajdował się tam pałacyk myśliwski zbudowany za czasów Ludwika XIII, jednak jego syn Ludwik XIV postanowił rozbudować go do tak okazałego Pałacu, jakiego państwo Króla-Słońce dotąd nie widziało. Budowla miała porażać wielkością, przepychem i być powodem zazdrości przyjezdnych. Architekci postarali się, by Wersal faktycznie spełniał wizję króla.

Od 1661 roku przez dwa lata budowa pałacu pochłonęła tak kolosalne fundusze, że aż spowodowało to protest ze strony ministra finansów, który nie mógł znieść rozrzutności króla, podczas gdy to od niego wymagano porządku w skarbcu. Budowa jednak wciąż trwała, rozrastając się i pochłaniając coraz większe sumy pieniędzy. Wnętrza Wersalu wyróżnia niezwykłe bogactwo dekoracji, a szczególnie apartamenty króla i królowej, Galeria Zwierciadlana, salony Wojny i Pokoju (zdobione reliefami A. Coysevoxa). Królewskie gabinety urządzone są w stylu Ludwika XIV, Ludwika XV i empire.

Ogrody zaprojektowane przez Andre Le Notre okazały się tak wielkie, że pod ich dyktando jeszcze bardziej rozbudowano pałac. Zajmujące ponad 100 hektarów ogrody Wersalu wypełniono niezliczonymi fontannami i rzeźbami, co było powodem ogromnej popularności kompleksu wśród arystokracji Francji.

W pałacu wystawiano również liczne sztuki, co dodatkowo zwiększało rosnące nim zainteresowanie. Tradycję wystawiania sztuk teatralnych szczególnie pielęgnowała Maria Antonina, która nakazała postawić własny teatr. W 1682 roku cały dwór przeprowadził się do pałacu, co oznaczało, że król nie musiał go już opuszczać, a Wersal stał się oficjalną rezydencją królewska, a zarazem stolicą kraju (do 1789). Dwór jednak szybko obrósł gąszczem dziwnych i złożonych zabiegów oraz praw składających się na pałacową etykietę. Ludwik XV również chcąc powiększyć pałac nakazał budowę salonu operowego. Ludwik XVI stworzył bibliotekę, lecz zbliżał się fatalny rok 1789. Wtedy to Wersal został zdobyty przez francuskich rewolucjonistów.

Z Wersalem wiąże się wiele ważnych wydarzeń historycznych oraz słynnych konferencji. Tu w 1783 r. podpisano traktat uznający odzyskanie niepodległości przez Stany Zjednoczone, w 1871 - proklamowano Cesarstwo Niemieckie, a w 1919 r. podpisano wersalski traktat pokojowy. Traktat ten kończył I wojnę światową i ustalał nowy ład w centralnej części Europy, potwierdzając niepodległość Polski i statut Wolnego Miasta Gdańsk.

Bartosz B.

Źródło: SSP 7 i SG8

SSP 7 i SG8 Materiały przygotowano wraz ze
Społeczną Szkołą Podstawową nr 7
i Społecznym Gimnazjum nr 8 w Krakowie
w ramach projektu "Moje skarby Europy
- czyli internetowy przewodnik po
europejskich atrakcjach UNESCO".

 warto kliknąć

1
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Wielka Brytania: Londyn
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl