Park Narodowy Wielkiej Kotliny znajduje się we wschodniej Nevadzie, na terenie tzw. Wielkiej Kotliny, która obejmując ogromny, prawie dwukrotnie większy od Polski obszar 550 tys. km2 jest najrzadziej zaludnionym regionem w Stanach Zjednoczonych. Wielka Kotlina (Great Basin) rozciągająca się od łańcucha Wasatch w Utah na wschodzie po Sierra Nevada w Kalifornii na zachodzie, pokryta jest szeregiem licznych krótkich i wąskich pasm górskich o generalnie południkowym przebiegu, rozdzielonych rozległymi, bezodpływowymi dolinami. Rzeki i strumienie Wielkiego Basenu nie uchodzą do morza, wsiąkają w podłoże lub parują z powrotem do atmosfery.
Jednym z takich pasm - blisko granicy ze stanem Utah - jest Snake Range, którego najwyższa góra Wheeler Peak, wznosi się na wysokość 3982 m/13063 stóp n.p.m. Najwyższe partie gór Snake objęto ochroną jako Park Narodowy Wielkiej Kotliny, o powierzchni 312 km2 (77 tys. akrów). Ta część Nevady leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, kontynentalnego, wybitnie suchego, górskiego.
Najcieplejszy jest lipiec, ze średnią maksymalną temperaturą 31C (87F), średnia minimalna 8C (47F). Najchłodniejszym z kolei miesiącem jest styczeń, ze średnią maksymalną 4C (40F) i średnią minimalna -12C (10F). Najwyższą temperaturę zanotowano w1985 roku (38C/100F), najniższą w 1989 roku: -34C/-30F.
Najwięcej opadów przypada na maj – 32,8 mm (1,29 cala), najmniej na grudzień – 12,7 mm (0,5 cala).
Komunikacja
Park Narodowy Wielkiej Kotliny leży w odległości 2600 km (1617 mil) od Chicago i 3847 km (2391 mil) od Nowego Jorku. Najdogodniejsze połączenia z obu miast / polonijnych skupisk oferuje międzystanowa autostrada I-80 na zachód aż do Salt Lake City, następnie I-15 na południe do zjazdu (exit) nr 178, a stamtąd stanową szosą nr 50 na zachód do samych granic parku narodowego.
Najbliższe duże lotniska znajdują się w Las Vegas (460 km/286 mil) oraz Salt Lake City (376 km/234 mile).
Najlepsza pora na zwiedzanie
Położenie geograficzne, temperatury i opady pozwalają na wizytę w Parku o każdej porze roku, jednak zimą droga wiodąca do Wheeler Park Campground jest zamknięta. Pozostaje nam wtedy wyłącznie spacer w jaskini Lehman Cave i... rzut oka na panoramę gór okrytych białym puchem.
Zarys geologiczny
Najstarsze skały północnej Nevady reprezentują niewyobrażalny dla człowieka wiek 2,5 miliarda lat. Mocno zmetamorfizowane osady z tego okresu ukazują potężne kolizje kontynentalnych płyt, znaleziono też dowody na istnienie płytkiego i ciepłego morza. Wiemy, że 2 miliardy lat temu co najmniej dwukrotnie omawiany teren był łukiem wysp z wulkanami niemal identycznym jak dzisiejsze Antyle na Karaibach. Informacje z tak odległych epok są jednak fragmentaryczne. Stare, prekambryjskie kwarcyty budują najwyższe partie łańcucha Snake Range.
Podnoszenie regionu Wielkiej Kotliny datuje się na okres od 40 milionów lat. Wtedy to fragmenty podłoża dźwignęły się jako górskie pasma, inne pozostały na swoim poziomie tworząc rozdzielające je doliny.
Obecnie, na terenie Wielkiego Basenu znajduje się 160 górskich pasm i co najmniej 90 dolin. To jest więcej niż w całych pozostałych Stanach Zjednoczonych łącznie! Prawdziwy, geograficzny fenomen.
Podczas każdej epoki lodowej Góry Snake Range były usiane lodowcami typu alpejskiego, w odróżnieniu od grubego lądolodu, jaki pokrywał np. Europę północną, w tym Polskę. Jęzory lodu spływały w doliny pogłębiając je, szlifując i zasypując obrzeża materiałem morenowym. Ślady tego typu działalności widoczne są do dzisiaj w rejonie najwyższych szczytów, zwłaszcza u wschodnich podnóży Wheeler Peak.
Podczas Plejstocenu, przez setki tysięcy lat, wody opadowe wsiąkały w podłoże wzdłuż szczelin, spękań lub płaszczyzn warstwowania rozpuszczając skały wapienne dzięki lekko kwaśnemu odczynowi nabytemu przez wchłanianie atmosferycznego dwutlenku węgla. Doprowadziło to do powstania na poziomie wód gruntowych rozległych przestrzeni w skalnych podziemiach gór: szczelin, korytarzy, studni, kominów, sal... Ogromne ilości wody spływały z gór Snake Range szczególnie podczas każdego topnienia lodów po epokach lodowych.
Aby powstało dzieło, które obecnie podziwiamy w jaskini Lehman Cave, niezbędna była kolejna faza - wytrącanie się z węglanu wapnia. Stało się tak podczas ostatniej epoki lodowcowej, około 10 tysięcy lat temu, kiedy poziom wód gruntowych znacznie opadł i wzmiankowane pustki znalazły się powyżej poziomu wód, wypełnione powietrzem. W nowopowstałych warunkach na ścianach jaskiń mógł ze spływającej wody wytrącać się wapień tworząc wspaniałe formy naciekowe, z których Lehman Cave stała się słynna na cały świat.
Źródło: Exotica Travel
Materiały dostarczyło
biuro Exotica Travel
warto kliknąć
|