DZIEŃ PODRÓŻY
Piątek, 4 marca 2005
Prowadzący: Bogdan Kwiatek
Godz. 10.30
BAATAR - ZNACZY BOHATER
Iza z Mariuszem byli na Gobi, przeżyli przygodę ze szczątkami dinozaurów, obcowali z bezkresnymi stepami oraz żyjącymi na nich koczownikami. Podążali śladami Czyngis-Chana, modlili się razem z lamami, budowali jurty a podczas kilkudziesięciogodzinnych przejazdów zawierali bezcenne przyjaźnie.
Godz. 11.00
PIESZE WĘDRÓWKI POPRZEZ EUROPĘ
Obydwie wyprawy były kontynuacją pieszych wędrówek po Europie, częściowo o charakterze pielgrzymkowym. Trasa prowadziła od północnej Hiszpanii, przez całą Portugalię, wraz z najbardziej na zachód wysuniętym przylądkiem europejskim, aż do wschodnioeuropejskiego Kazania, stolicy Tatarstanu. Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe i zdecydowaną niechęć tamtejszych mieszkańców do udzielenia schronienia Eugeniusz Dmochowski zrezygnował z pierwotnego zamiaru "marszu na Ural". Wędrował bez namiotu (śpiwór i karimata), nocując w przypadkowych miejscach lub w plenerze.
Godz. 11.30
NIEBO ZAMIAST DACHU, WIATR ZAMIAST ŚCIAN, CZYLI ROWEROWA PODRÓŻ POŚLUBNA
W swoją rowerową podróż zabrali 45-kilogramowego psa Fibiego. Przejechali, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię oraz Norwegię, do której to teoretycznie nie mieli wstępu z przyjacielem na przyczepce. Udało im się dotrzeć na Przylądek Północny i wrócić wybrzeżem Norwegii przez Danię do Polski. Pokonali 5630 km w 67 dni. Był to prawdopodobnie najdłuższy dystans jaki pokonano z psem na przyczepce.
Godz. 12.00
PASTORAL EXPEDITION - HIMALAJE 2004
Dla Cezarego Klincewicza dzień 23 września 2004 roku był początkiem spełnienia wielkiego marzenia, jakim było dotarcie w Himalaje i odwiedziny grobu ojca, który zginął przed osiemnastu laty, podczas próby pierwszego zimowego wejścia na Himalchuli 7893 m. Po długich poszukiwaniach i wielu przygodach udało się znaleźć głaz, pod którym pochowano ojca. Grób nie wyglądał jak ten znany mu ze zdjęć. Czas zatarł napisy, skradziono pamiątkową tablicę.
Godz. 12.30
AFRYKA MARATON
Zadaniem jakiego się podjął Arkadiusza Milcarza było samotne przebycie kontynentu z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami, z wykorzystaniem minimum środków pieniężnych. 3 miesiące ustawicznych kontroli, częsta zmiana otoczenia, nieznajomość języków, samotność w czarnym tłumie - takie problemy napotykał na swej drodze podróżnik. Pamiątką pozostały wspomnienia, ciekawe zdjęcia, interesujący materiał filmowy.
Godz. 13.00
ROK NA SPITSBERGENIE - SVALBARD 2003/2004
Dwoje studentów z Pomorza (Wojciech Miloch, student slawistyki i fizyki, Agnieszka Wasylewicz, studentka matematyki) na własną rękę wybrało się na norweską wyspę Spitsbergen, gdzie spędzili cały rok studiując zorze polarne, geofizykę i astronautykę. Zabrali ze sobą beczki pełne zapasów i ciepłych ubrań. Studiowali na małym norweskim uniwersytecie w Longyearbyen. Zaangażowali się w życie społeczne osady. Przemierzyli arktyczny archipelag, spotkali się z niedźwiedziami, lodowcami i rwącymi rzekami. Po długiej zimie i dwóch krótkich latach w Arktyce wrócili do kraju.
Godz. 13.30 - 14.30
Przerwa
Godz. 14.30
DAKAR 2004
Uczestnicy wyprawy Dakar 2004 w ciągu 17 dni przejechali ponad 8000 kilometrów z Polski do Senegalu, przez góry Atlas, pustynie Maroka, Sahary Zachodniej i Mauretanii. Bez pomocy sztabu mechaników i organizatorów pokonali trasę legendarnego rajdu Dakar.
Godz. 15.00
TRAKTORIADA ARCHEO 2004
Celem wyprawy było dotarcie nad rzekę Beni, do niedawno odkrytego stanowiska kultury amazońskiej w Reyes (Boliwia) i przeprowadzenie badań archeologicznych. Wspomniane wykopaliska są jednym z kolejnych etapów zakrojonego na szeroką skalę wieloletniego projektu podróżniczo-badawczego. Jego celem jest okrążenie kuli ziemskiej pozyskując materiały związane m.in. ze stanem środowiska naturalnego odwiedzanych rejonów przy wykorzystaniu ciągnika rolniczego Ursus. Jednocześnie realizowane są działania związane z ochroną środowiska poprzez pokazy slajdów i prelekcje na rzecz lokalnych społeczności i promocja Polski.
Godz. 15.30
PRZEZ 4 KONTYNENTY
Była to podróż dookoła świata przez Azje, Australie i obie Ameryki, w celu przebycia dziesiątek tysięcy kilometrów wzdłuż nietypowych "polskich dróg", które los wytyczył w najrozmaitszych obszarach naszego globu, a przede wszystkim skosztowanie życia, jakie dane jest doświadczyć obieżyświatom wśród odmiennych kultur, odmiennych ludzi przy niecodziennych sytuacjach.
Godz. 16.00
TRANSAMERICA EXPEDITION 2004
Trasa samotnej ekspedycji "Transamerica 2004" została dobrana tak, aby dotrzeć do miejsc skrajnie od siebie różnych pod względem morfologicznym. Gdański podróżnik - Michał Witkiewicz - rozpoczął ją u brzegów Oceanu Spokojnego, skąd przez słabo zaludnione tereny Kordyliery Nadbrzeżnej, pasmo Andów i Wyżynę Patagońską dotarł do argentyńskich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie sposób przemieszczania się. Liczącą blisko 1500 kilometrów trasę podróżnik pokonał bowiem na piechotę, a odcinki rzeczne - spływając pontonem. Dużym utrudnieniem była przy tym zima panująca na tych szerokościach geograficznych, która wymusiła nieznaczne zmodyfikowanie trasy wyprawy. Wyprawy, która o mało co nie zakończyła się tragicznie.
Godz. 16.30
MOJE DRUGIE ŻYCIE
Mieczysław Parczyński na rower wsiadł po raz pierwszy w wieku 51 lat, jako człowiek schorowany. W ciągu następnych niecałych trzydziestu - pięć razy okrążył Ziemię... nie opuszczając Polski! Kolejnymi rowerami (składaki i damki) przebył niemal wszystkie polskie drogi. Nie jeździ wyczynowo. Dokumentuje krajoznawczo zwiedzane okolice. Po drodze spotyka się z młodzieżą zaszczepiając w niej chęć poznawania Ojczyzny.
Godz. 17.00
DWA BIEGUNY
Dzięki samemu sobie i polarnikom: Markowi Kamińskiemu (pomysłodawcy i kierownikowi), Wojtkowi Moskalowi i Wojciechowi Ostrowskiemu, Jan Mela stał się najmłodszym polarnikiem, który w jednym roku zdobył oba bieguny, czym wpisał się do historii wypraw polarnych. Szczególne znaczenie dla polarników mają słowa Papieża, że "wyprawa nie była wprawdzie powinnością, ale była skuteczną próbą wypełnienia tego, co można było uczynić, aby pokazać światu, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w podejmowaniu nawet najbardziej trudnych zadań".
Godz. 18.00
ZDOBYCIE KANIONU COLCA W PERU I WYNIKAJĄCE Z TEGO IMPLIKACJE
W 1981 roku grupa krakowskich studentów-kajakarzy zdobyła, przepływając jako pierwsza, najgłębszy na ziemi Kanion. Po 12 latach ukazała się w nakładzie 9 mln egzemplarzy publikacja w National Geographic Magazine. Informacje o zdobyciu Kanionu powtórzyły wszystkie media na świecie. 23 lata później w 2004 roku Dolinę Colca odwiedziło już 65 tys. turystów. Zostawili tam ok. 6 mln dolarów. Gdzie są te pieniądze? Jak najazd turystów zmienia życie i wpływa na los prawowitych właścicieli tej ziemi Indian Collagua i Cabana? Jak polscy odkrywcy próbują pomoc tubylcom przystosować się do nowej sytuacji? O tym wszystkim opowie jeden z jej uczestników, kierownik wyprawy, laureat grupowego Super Kolosa sprzed czterech lat - Andrzej Piętowski.
Godz. 19.00
WYPRAWA ŚLADAMI STRZELECKIEGO W AUSTRALII - STRZELECKI TRACES 2004
Wyprawa z napędem na cztery koła, australijskimi śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego, prowadziła ze stolicy stanu Australia Zachodnia (Perth), najsłynniejszymi szlakami pustynnego interioru wprost pod Górę Kościuszki - najwyższy szczyt Australii. Uczestnicy przejechali przez większość miejsc o nazwach geograficznych związanych z nazwiskiem Strzeleckiego, a także tzw. południową trasą badań i odkryć najsłynniejszego polskiego podróżnika. Wyprawa trwała dwa miesiące i liczyła ok 14 000 km, z czego ok. 10 000 km bezdrożami. Produkcja: Marek Tomalik. W czasie pokazu towarzyszyć mu będą gitary elektryczne - Piotr Krzemiński (Ankh) i Ernest Gaweł (KusiCiele).
Godz. 20.00
WYPRAWA DO SERCA AFRYKI
Michał Kochańczyk, znany trójmiejski podróżnik i alpinista, opowie o pełnej egzotyki podróży po południowo-wschodniej Afryce, od wybrzeży Oceanu Indyjskiego, z Dar el Salam, tanzanijsko-zambijską linią kolejową, poprzez Tanzanię, Malawi do bagien północnej Zambii. Podróżnicy dotarli do trudno dostępnego słonego jeziora Rukwa, leżącego w Wielkim Rowie Wschodnio-Afrykańskim, gdzie byli pierwszymi białymi przybyszami w ciągu ostatnich pięciu lat, następnie przemierzyli całe Malawi wzdłuż jeziora o tej samej nazwie i wędrowali po dzikich górach Mulanje na południu Malawi.
Godz. 20.30
KARPATY 2004 - SAMOTNE PRZEJŚCIE ŁUKU KARPAT
Przejście Łuku Karpat zajęło Łukaszowi Superganowi 4 miesiące. Trasa tego marszu liczyła około 2200 kilometrów i wiodła przez terytoria 5 krajów oraz 34 pasma górskie. Jako pierwszy w historii dokonał tego samotnie.
Godz. 21.00
AZJA CENTRALNA 2004
Wyprawa miała na celu poznanie kultur czterech krajów położonych na południowych rubieżach byłego imperium sowieckiego. W Uzbekistanie zwiedzili słynne miasta położone na jedwabnym szlaku: Samarkandę, Bucharę i Chiwę. Podróżowali przez suche stepy Kazachstanu i zielone pastwiska Kirgistanu. Jednak najpiękniejsze widoki napotkali w Tadżykistanie, w rzadko odwiedzanych terenach Górskiego Badachszanu.
Godz. 21.30
WYPRAWA ŚLADAMI BENEDYKTA POLAKA
Śladami naszego rodaka - Benedykta Polaka jednego z dwóch uczestników pierwszej udanej wyprawy poznawczej średniowiecza do Azji środkowej, wędrowała wyprawa zorganizowana i prowadzona przez szczecinianina Roberta Szyjanowskiego. Poruszając się samochodami terenowymi uczestnikom wyprawy udało się zrealizować założony cel. Szlak wyznaczony przed blisko 760 laty okazał się dużym wyzwaniem również współcześnie. Na dystansie 23 000 km, przez Polskę, Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Mongolię wiele miejsc i rejonów dokładnie odpowiadało średniowiecznym relacjom.
Źródło: MART