Andrzej Kulka » Wydarzenia » Gdynia: VII OSPŻiA oraz KOLOSY 2004
Gdynia: VII OSPŻiA oraz KOLOSY 2004

Janusz Janowski


DZIEŃ GÓR

Sobota, 5 marca 2005
Prowadzący: Bogdan Kwiatek

Godz. 10.00
JASKINIA WCIĄŻ BEZ DNA (HOHER GOLL 2004)

Sierpniowa wyprawa WKTJ do jaskiń masywu Hoher Goll w Austrii kontynuowała eksplorację jaskini Schartenschacht, położonej w podszczytowych partiach tego alpejskiego masywu. Mimo bardzo trudnego dostępu jej najgłębszych partii - przez ciasne meandry z wąskimi zaciskami przeszło tylko 4 grotołazów - pod koniec wyprawy jaskinia ta została pogłębiona do 924 metrów. Jest to jedna z 5 wśród najgłębszych jaskiń jakie w całości wyeksplorowali Polacy, a Schartenschacht jeszcze się nie skończyła... Odkrywcy musieli przerwać działalność po dojściu do jaskiniowego potoku. Inną jeszcze wyżej położoną jaskinię, nazwaną Niedoróbka pogłębili do 320 metrów, również nie kończąc eksploracji. W dnie 120 -metrowej studni otwiera się kolejna głęboka studnia.

Godz. 10.30
VOLCAN LAUTARO - PATAGONIA 2004

Zadaniem uczestników było wejście na szczyt i zjazd z wierzchołka Cerro Lautaro (3504 m), wulkanu położonego w centrum Południowego Lodowca Patagońskiego (Hielo Patagonico Sur) około 30 km na północny zachód od masywu Fitz Roy i Cerro Torre. Mimo bliskości uczęszczanego masywu teren ten jest niezwykle rzadko odwiedzany i słabo poznany. Stanowi jedną z ostatnich białych plam na mapie świata. Przez prawie trzy tygodnie członkowie wyprawy przeszli około 250 km, pokonując około 5000 m podejść, transportując własnymi siłami około 210 kg sprzętu żywności i paliwa. Cały transport odbywał się wyłącznie siłami zespołu.

Godz. 11.15
W ŚCIANIE EL CAPITANA

Tym razem Maciek Ciesielski, zeszłoroczny laureat nagrody im. A. Zawady, opowie o swojej działalności na najsłynniejszej skalnej ścianie Ameryki, El Capitanie w Dolinie Yosemite. W lecie 2004 roku Maciek, w towarzystwie laureata Kolosa 2003 Jacka Czyża, dokonał pierwszego powtórzenia legendarnej drogi Central Scrutinizer. Młody alpinista realizował swoje sportowe ambicje również w dziedzinie szybkich przejść słynnych dróg Yosemite, ustanawiając polski rekord szybkości na słynnej drodze Zodiac.

Godz. 11.45
JASKINIOWA SAMOTNOŚĆ

Jaskinia z charakterem i własnym temperamentem. Tak można określić jedną z najpiękniejszych i zarazem najczystszych jaskiń Polskich Tatr. Dla większości tajemnicza i surowa, skrywająca wiele tajemnic. Dla Darka Fuji Śnieżna Studnia na zawsze pozostanie tą w której nauczył się widzieć piękno i odczuwać przyjemność z wydzierania podziemiom ich małych tajemnic. Fakt obcowania sam na sam z nieujarzmionym żywiołem sprawia, iż człowiek nabiera szacunku i pokory do tego co kryje się w nieznanym...

Godz. 12.15
PIK POBIEDY 2004

W czternastym dniu od rozpoczęcia akcji górskiej Marcin Miotk i Jacek Teler osiągnęli główny wierzchołek Piku Pobiedy (7439 m), uznawanego za jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata. Trzeciego polskiego wejścia zespół dokonał w stylu alpejskim (szybki atak na górę bez zakładania poprzednio obozów) drogą prowadzącą przez Pobiedę Zachodnią (6918 m), która została wytyczona w 1961 r. Dla Marcina Miotka zdobycie szczytu to największy dotychczas sukces w górach wysokich. Mimo że zdobył już dwa ośmiotysięczniki w Himalajach (Shisha Pangama - 8013 m oraz Cho Oyu - 8201 m), twierdzi, że to zdobycie Piku Pobiedy jest przejściem, którą ceni najbardziej.
Wiosną 2005 roku zespół planuje podjąć próbę pierwszego polskiego wejścia na Everest bez użycia dodatkowego tlenu.

Godz. 13.00
W GÓRNYCH PARTIACH LAMPO (LATO 2004)

Polscy grotołazi już od blisko 30 lat prowadzą eksplorację jaskiń znanego krasowego masywu w Alpach Austriackich - Leoganger Steinberge. Dzięki ich działalności jaskinia Lamprechtsofen w 1998 r. wysunęła się na pozycję najgłębszej jaskini świata. Letnia wyprawa w 2004 r. kierowana - jak niemal wszystkie poprzednie przez Andrzeja Ciszewskiego - przyniosła odkrycie ok. 1,7 km korytarzy w trzech jaskiniach położonych w górnych partiach masywu. Niestety ich połączenia, które powiększyłoby głębokość Lamprechtsofen, nie udało się jeszcze odkryć, ale w Jaskini Kreciej osiągnięto głębokość 541 m.

Godz. 13.30
TORUŃSKA WYPRAWA WSPINACZKOWA DO CHILIJSKIEJ PATAGONII

Na początku 2004 roku toruńska wyprawa w składzie: Krzysztof Belczyński (zdobywca Kolosa 2004), Bogusław Kowalski i Wojciech Wiwatowski wytyczyła nową drogę na wschodniej ścianie Torre Sud w Patagonii. Uczestnicy wyprawy opowiedzą o trzytygodniowych zmaganiach z 800-metrową ścianą, które zaowocowały powstaniem pierwszej polskiej linii na słynnych turniach Paine.

Godz. 14.15 - 15.00
SHISHA PANGMA (8016) ZIMĄ

14 stycznia, tego roku, Piotr Morawski wszedł w towarzystwie Włocha Simone Moro na Shisha Pangmę, zapewniając Polakom "bezwzględną" większość w ilości zdobytych zimą ośmiotysięczników. Shisha jest bowiem ósmym ośmiotysięcznikiem, który doczekał się wejścia zimowego. Wszystkie zdobyli Polacy. Piotr opowie o wyprawie zakończonej sukcesem, który podtrzymał najlepsze tradycje naszego himalaizm, zapoczątkowane ćwierć wieku temu wejściem na Everest.

Godz. 15.00 - 16.00
25 LAT PO ZDOBYCIU MOUNT EVERESTU ZIMĄ

W programie: spotkanie z uczestnikami historycznej wyprawy: Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim, pokaz multimedialny, film i zdjęcia. Po pokazie dyskusja z widzami na temat ekspedycji Everest 80, ostatniej wyprawy zimowej na Shisha Pangmę i tego, co dalej. Kiedy i z jakimi szansami możliwy jest wyjazd na kolejne zimowe próby? Jak polscy himalaiści oceniają szanse zdobycia K2 zimą? Czy wejście na drugi szczyt świata w sezonie zimowym można traktować jako jeden z ostatnich problemów Himalajów? Te i inne tematy można będzie przedyskutować podczas panelu po pokazie.

Godz. 17.00
Uroczystość wręczenie KOLOSów za dokonania 2004 roku i Super KOLOSA "za całokształt" oraz nagrody im. Andrzeja Zawady.

Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26
Prowadzący: Andrzej Piętowski

FOTOPLASTYKON cz. II

Godz. 20.00
ACONCAGUA 2005

Pokaz slajdów ze zdobycie Cerro Aconcagua (6962 m) najwyższego szczytu Andów, jednocześnie najwyższego szczytu obu Ameryk.

Godz. 20.30
PAMIR 2004

Relacja z próby zdobycie pierwszego w życiu siedmiotysięcznika - Piku Lenina (7134 m) w masywie Pamiru podczas wyprawy, którą zorganizowali i w której uczestniczyli członkowie Bractwa Przygody Almanak z Gdańska.

Godz. 21.00
ROWEROWA WYPRAWA W AŁTAJ MONGOLSKI

Jechali od granicy rosyjsko-mongolskiej, przez zachodnią prowincję Mongolii do masywu Tavan Bogd ull na granicy Mongolii, Chin i Rosji. Wnieśli rowery na nie nazwaną górę (4152 m) a następnie na najwyższy szczyt Ałtaju Mongolskiego - Chujten (4374 m).

Godz. 21.30
AROMAT PRZYWIEZIONY Z TIEN-SZANU

Filmowa opowieść Sławomira Wróblewskiego z wyprawy 10 osobowej grupy na Chang-Tengri.

FOTOPLASTYKON cz. III

Niedziela, 6 marca 2005
Prowadząca: Agnieszka Wroczyńska

Godz. 9.40
WIDZIANE OCZYMA SŁOŃCA (MALI i BURKINAFASO)

Podróż Małgorzaty i Marka Kaczmarzyków, przez liczne miasta i wsie afrykańskie (Dogoni, Tuaregowie).

Godz. 10.00
NAMIBIA I ZAMBIA 2004

W ciągu 3 tygodni pobytu na Czarnym Lądzie, na przełomie pory suchej i wilgotnej, udało się im zrealizować marzenia - mieszkać w wiosce u tubylców, obserwować z bliska dzikie zwierzęta i podziwiać z lotu ptaka Wodospady Wiktorii.

Godz. 10.20
SYBERYJSKIE WYPRAWY - BAJKAŁ2004
Fascynujące spotkania z szamanizmem i lamaizmem oraz z Buriatami - rodowitymi mieszkańcami tych ziem.

Godz. 10.40
EVEREST ZA 100$

Trekkingu do chińskiej bazy pod Mount Everest, zakończony dojściem do II obozu na wysokość 6015 m.

Godz. 11.00
IRLANDIA JESIENIĄ

Wyjątkowy pokaz zdjęć Joanny i Stanisława Strelników powstały w trakcie dziesięciodniowego wyjazdu do malowniczej Irlandii.

Godz. 11.20
EKWADOR - PRZEZ WULKANY DO DŻUNGLI

Wejście na dwie wielkie góry: niezwykły stożek Cotopaxi (5897 m) - najwyższy czynny wulkan świata oraz Chimborazo (6310m) - punkt najdalej oddalony od środka Ziemi i przez wieki uważany za najwyższą górę świata.

Godz. 11.40
WŚRÓD ABORYGENÓW i INDIAN NAVAJO

Pokaz zdjęć Bogdana Kwiatka, z podroży w latach 2004-2005,
do Australii (Północne Terytorium) i USA (Arizona-Utah).

Godz. 12.00
W ŚRODKU AZJI

Dwójka młodych ludzi wybrała się w podróż do Kirgizji, Chin, Mongoli i na Syberię, aby poznać różnorodność kulturową krajów Azji. Przez 50 dni podróży odkrywali gwar azjatyckich bazarów, niesamowite bogactwo Chin i bezkres mongolskich stepów.

Godz. 12.20
O KROK ZA LAWINĄ

Film przedstawia wyprawę Klubu Wysokogórskiego z Lubina na liczący 7010 m - Chan Tengri, położony w górach Tien Szan. Pokazuje on wspinaczkę w kolejnych obozach i zdobycie szczytu. Przedstawia również tragedię, jaka rozegrała się w tym czasie na drodze między I a II obozem. W lawinie zginęło 14 uczestników innych wypraw, trzech uczestników wyprawy KW Lubin, niemalże cudem uniknęło śmierci.

Godz. 13.10
Ogłoszenie wyników plebiscytu publiczności na najciekawszy pokaz i najlepszą fotografię, losowanie nagród.

* organizator zastrzega możliwość wprowadzenia zmian w programie

Źródło: MART

MART Materiały opracowano wspólnie
z Organizatorem Konkursu KOLOSY
Małopolską Agencją Rozwoju Turystyki

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3
Wydarzenia
WARTO ZOBACZYĆ

Lanckorona i Kalwaria Z.
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl