Półwysep Cap Bon
Półwysep Cap Bon, najbardziej wysunięty na północny wschód kraniec Tunezji, nazywany jest ogrodem owocowym.
W Cap Bon jest łagodny morski klimat. Przybrzeżny krajobraz jest bardzo urozmaicony. Cap Bon to cypel pomiędzy zatoką a Tunis i zatoką a Hammamet. Uprawia się tam winorośle, figi, oliwki, pomarańcze, cytryny i zboże. Tak jak były pałac Bey w Tunisie, tak Korpus przekształciło się w centrum lecznicze: leczy się tam choroby skóry i artretyzm. Skuteczna jest terapia wodnomineralna, posiadająca działanie lecznicze.
Hammatet, oddalona 65 km od Tunisu, to urocza miejscowość usytuowana nad Zatoką Hammamet na półwyspie Cap Bon. Wzdłuż szerokich, piaszczystych wybrzeży rozciągają się hotele zbudowane w małrytońskim stylu architektonicznym. Hotele oferują różne rozrywki: dyskoteki i wieczory folklorystyczne. Tropikalne rośliny, palmowe ogrody i łagodnie opadające do morza piaszczyste plaże nadają miastu prawdziwie wakacyjny charakter. Jest to również miasto pełne dyskotek, restauracji i kolorowych sklepów z pamiątkami. W samym centrum Hammamet znajdują się mury miejskie Kasbah- obronny zespół mieszkalny. Z wieży można podziwiać widok na miasto i meczet. Tureckie łaźnie (Hammam), tak samo jak Kasbah i Meczety, pochodzą z XV w. Turyści mogą tam skorzystać z łaźni. W wąskich uliczkach mediny, czyli arabskiego starego miasta, są liczne kawiarnie i restauracje, które oferują tunezyjskie specjały.
W międzynarodowym centrum kulturowym, w najpiękniejszym tunezyjskim zieleńcu ogrodowym, odbywają się pokazy, koncerty pod gołym niebem i sztuki teatralne o międzynarodowej randze oraz występy folklorystyczne.
Nebeul jest nowoczesnym miastem ok. 50 km na wschód od Hammatet. Znajdują się tam ruiny z czasów punickich i rzymskich, wielowiekowa tradycyjna produkcja drobnej ceramiki i perfum. Można zwiedzić tu garncarnie. Każdego piątku odbywają się dni targowe, gdzie można kupić rozmaite rzeczy. Domy wakacyjne i hotele zbudowane są w tradycyjnym stylu, położone są niedaleko cudownej plaży.
El Haouraria to miejscowość położona w leśnym regionie na obrzeżach Kaps. Do wioski corocznie przylatują niezliczone ilości ptaków wędrownych i każdej wiosny jest z tego powodu uroczystość. Niedalekie skały podwodne wzbijają się na wysokość 400 m. W Kerkouane są duże archeologiczne miejsca wykopaliskowe z punickich czasów. Kelibia jest rybacką miejscowością z zamkowymi ruinami. Warte zobaczenia są też historyczne miejscowości Zaghouan i Thuburba Majus.
Wybrzeże wschodnie
To wybrzeże oferuje okolice pełne wzgórz, ogrody, gaje z oliwkami, granatami i z drzewami migdałowymi. Za wzgórzami znajdują się plaże z drobnym piaskiem oraz z podwodnymi skałami.
W małej wiosce Museen jest zgromadzona wielowiekowa biżuteria warta zobaczenia. Wielu rzemieślników do dziś zajmuje się sztuką wyrabiania złotych ozdób. Ta miejscowość jest również znana z tradycjonalnych tkanin, szczególnie na uwagę zasługują tkaniny bawełniane z Ksar Hellal i haftowana wełna z Mahdi i El Djem, gdzie znajduje się słynny amfiteatr, niewiele mniejszy niż rzymskie Koloseum, który częściowo zachował się w oryginalnej wysokości.
"Perła Sahelu", jak nazywane jest Sousse, to jedno z trzech największych miast tunezyjskich. Znajduje się tam port. Miasto ma korzystną pozycję na wschodnim wybrzeżu. Spośród zabytków, na szczególną uwagę zasługują twierdza Ribat. Otoczona jest 13- metrowym murem. Warte zobaczenia są także: wieża sygnalizacyjna Kasbah, muzeum archeologiczne i 5- kilometrowe katakumby z czasów rzymskich, w których znajdują się podziemne galerie z grobami i nagrobkami marmurowymi z pierwszych wieków naszej ery. Długa na 7 km plaża sprzyja spacerom wzdłuż brzegów morza ale także przejażdżkom na koniach arabskich i wielbłądach. Życie toczy się tu do późnych godzin nocnych. Najwięcej hoteli mieści się poza nowoczesnym miastem, które oferują różnego rodzaju rozrywki. Port El Kantaoul jest to ogrodowe miasteczko z mistrzowskim polem golfowym. Wiele hoteli ma plaże z dobrym piaskiem i trawniki. Są tam również znakomite możliwości w dalekich morskich połowach ryb. Najmłodszych zainteresuje zapewne ptasi park z ciekawą kolekcją ptaków oraz kolejka turystyczna z Sousse do portu El Kantaoui.
Monastir, 24 km na południe, jest to mała miejscowość wypoczynkowa ze znakomitymi meczetami z X w. Monastir jest miastem, w którym miesza się historia z nowoczesnością. Podczas sezonu letniego urządzane są niezliczone uroczystości i wyścigi konne. Poza tym w muzeum można zobaczyć sztukę islamską.
Miejscowość targowa Moknie jest oddalona o 21 km na południe. Duża część mieszkańców to Żydzi. Ich tradycjonalne ozdoby należą do fascynujących eksponatów małych ludowych muzeów.
Mahdia, położona 25 km dalej na południowym wybrzeżu, jest to rybacka i urlopowa miejscowość. Znany w Mahdi wszechobecny Obiad Allach wzniesiony w X w. jest ostoją i stolicą dynastii Fatimiten.
Wyspy Djerba i Kerkennah
Wyspa Djerba ma 514 m2 powierzchni i ponad 6 km długości. Jest połączona groblą z lądem stałym, zwaną al-Kantara (Most). Główną atrakcją turystyczną jest piaszczysta plaża Sidi Mahares, otoczona 40 niskimi hotelami.
Całkowicie różna od tych górzystych krajobrazów jest płaska, zielona i żyzna wyspa Djerba– raj dla wypoczywających turystów. Często nazywana „wyspą zjadaczy lotosu”, jest jedynym miejscem w Tunezji, gdzie można pływać w morzu także w miesiącach zimowych. W Adjim można nurkować w naturalnych basenach.
Kerkennah to dwie zamieszkałe wyspy Garbi i Chergui. Są osiągalne jadąc autem od pięknego Sfax. Są tam wioski urlopowe i kilka hoteli, przemysł rybołówstwa. Kerkennah jest znany z tradycjonalnych i barwnych weseli.
Źródło: informacja własna