Andrzej Kulka » Świat » Tunezja: Perła Afryki
Tunezja: Perła Afryki

Maria Ochman


Centrum Tunezji

Znajdują się tam liczne oazy i Chotts (ogromne wyschnięte słone jeziora). Chotts latem są białą skorupą i wzbudzają wrażenie nieskończonej obszerności. Ziemia pokryta jest warstwą soli, której połyskliwa biel złamana jest jedynie pustynnym piaskiem. Na południu znajdują się dwa duże okresowe słone jeziora (szatty): Chott El Djerid, czyli Wielki Chott (16 m n.p.m.) i Chatt El-Gharsa (21 m n.p.m.). Poniżej tych jezior jest część Sahary– piaszczysta pustynia, zwana Wielkim Ergiem Wschodnim, podzielona płaskimi górami gdzie mieszkają plemiona Berberów.
W południowych oazach dobrze rosną palmy daktylowe, drzewa cytrusowe, figowce, banany, tytoń i warzywa.

Gabcs jest oddalony na południe od oazy i morza. Można ulicami w zaprzęgu konnym (calcche) jechać do oazy. Gabcs to idealny punkt wyjściowy dla wycieczek przez chotts w głąb kraju do oddalonych oaz tj. Gafa, Tozeur, Nefta i Douz albo dalej na południe na Saharę i gór Matmata.

Gafa, ok. 160 km wgłęb kraju, jest to miasto z różowo- czerwonym murem i cieplicą (do 30 stopni C), rozdzielającym się na trzy rzymskie cysterny. Na przedmieściach mieści się ZOO.

Tozeur to najpiękniejsza oaza Tunezji. Nigdzie indziej w kraju nie ma możliwości zobaczyć jaki system nawadniania pól stosowali tunezyjscy chłopi. Wybudowany już w XIII w. system kanałów i rowów gwarantuje żyzność gleby na trzech poziomach. Na najniższym rosną warzywa, na środkowym granaty, brzoskwinie i banany, na górnym dojrzewają daktyle.
Przez oazę można jeździć na osiołkach i wielbłądach. Budynki są zbudowane w geometrycznym wzorze z wypalanej cegły. W Tozeur znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Nefta to kolejna oaza również warta obejrzenia. Miasto egzystuje z kolorowego piasku. Domy mieszczą się na wzgórzu nad oazą. Luksusowe 4- gwiazdkowe hotele stykają się z granicami miasta. Na północ od Tozeur i Nefta położone są górskie oazy tj. Chabika, Talerza, Mides, są tam piękne wodospady i domki zbudowane z gliny.

Nie opodal Kebili mieści się Douz z Grand Erg Oriental- piaskowe jezioro na wschodzie Sahary. W każde czwartki odbywają się targi wielbłądzie oraz ceremonia- Marhoul. Każdego roku w styczniu niedaleko Douz odbywają się uroczystości Sahary, które rozpoczynają się sezonową emigracją koczowników do najodleglejszych pustyni oraz rytuałami tj. walkami wielbłądów, poetyckimi turniejami, folklorystycznymi tańcami i muzycznymi przedstawieniami. Zdjęcia dostarczone są do najodleglejszych miejsc.

Czasem widać na "różowej pustyni" skrystalizowane minerały podobne do kształtów kwiatów, powstałe przez mocne słoneczne napromieniowanie.

Każda wycieczka na pustynie musi być bardzo starannie zaplanowana o potrzebne rzeczy- odpowiedni pojazd, wystarczający prowiant, dużą ilość wody.

Południe Tunezji

Podziemne hotele w pejzażu księżyca, osada jaskiniowa głęboko w górach, miód w plastrach, prastare domy z kamienia robią ogromne wrażenie. Na południe od Gabcs, Djerba albo Zarzis zwiedzić można kilka fascynujących zabytków.

Tunezja, a szczególnie południe kraju, służyło wiele razy jako sceneria do filmów Holiwoodzkich m.in. nagrywane były tutaj części filmu "Gwiezdne wojny".

Matmata składa się z dużej części z wykopanych dołów ziemnych- jest to dobra ochrona w letnie upały i podczas surowych zimnych wiatrów. Prawie połowa z 700 podziemnych domostw w Matmacie jest wciąż zamieszkana. Niektóre z nich turyści tak zadeptali, że zostały ogrodzone drutem kolczastym. Trzy największe podziemne zespoły jaskiń zostały w latach sześćdziesiątych zamienione na hotele- są ciekawym miejscem do odwiedzenia. Najbardziej godny polecenia jest Marhala Touring Club, z trzema dziedzińcami otoczonymi poziemnymi korytarzami. Znajdują się tam nawet podziemne oliwne fabryki.
Ulicą położoną na wschodzie od Gabcs, jadąc przez Mareth do Medenine, dociera się do rynku, który posiada Ksar- wzmocnioną cytadelę, otoczoną od starych zbożowych spichlerzy (Ghorfas) kilkoma zbiornikami do magazynowania materiałów i energii.
Najpiękniejszą górę Ksars na południu od Tataouine i Chenini można zobaczyć jadąc przez górskie okolice koloru cynamonowego. Na południe od Totaouine, położonej na Saharze Remada i Borj Bourguiba, organizowane są miejscowe podróże Landroverem. Indywidualne podróże powinny być surowo zabronione gdyż na pustyni można bardzo szybko stracić orientację. O czasie i celu trwania podróży po pustyni trzeba powiadomić gwardie narodową w Medenine lub oficera pełniącego służbę w najbliższym urzędzie. Wybierając się na pustynię należy zabrać takie rzeczy jak: wodę, żywność, wyposażenie do udzielenia pierwszej pomocy, namiot, odpowiedni pojazd z doświadczonym kierowcą- przewodnikiem oraz wiadomości o prognozie pogody, szczególnie jeśli ma to być dalsza wyprawa. Przed wyjazdem najlepiej na posterunku gwardii pozostawić trasę podróży.

Chenini (Szenini) to najbardziej znana i najczęściej odwiedzana spośród berberyjskich wsi obronnych. Można odbyć spacer na najwyższy punkt fortyfikacji, gdzie roztaczają się wspaniałe widoki na zabudowania i gospodarstwa usytuowane w zagłębieniu góry w kształcie końskiej podkowy.

Zarzis mieści się niedaleko Djarby. Jest to miejscowość urlopowa z oazą i wybrzeżem składającym się z 500 000 palm i 100 000 drzew oliwnych.

Historyczne miejsca

Tunezja poleca wiele dobrze utrzymanych ruin punickich, rzymskich i bizantyjskich oraz islamskich osad.
Najbardziej znane historyczne miejsce to Kartagina. Jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc starożytności. Obecnie jest spokojnym przedmieściem Tunisu. Sława Kartaginy (miasta legendarnej królowej Dido z Rzymu) niestety dawno już przeminęła.
Znak małego miasta El Djem (40km w głąb kraju od Mahdia) to dobrze utrzymane Koloseum. Ściana zewnętrza jest w kolorze ochry, ma 35 m wysokości i może pomieścić do 30 000 ludzi.
Cztery ważne islamskie miasta to Koirouan, Mekka, Medina, Jeruzalem. Meczet Az-Zajtuna jest duchowym centrum miasta i zarazem jedynym meczetem w Tunisie otwartym dla nie muzułmanów. Został zbudowany w IX wieku. Nazwa Az-Zajjtuna (oznaczająca drzewo oliwne) pochodzi od rosnącego tu niegdyś drzewa, pod którym zwykł modlić się założyciel meczetu zakonnik Mahommed żyjący w 670 r. p. Ch. W meczecie panuje niezmiennie atmosfera ciszy i spokoju, kontrastująca ze zgiełkiem za jego murami. W czasie świętych dni Meczet może pomieścić 200 000 pielgrzymów. W Tunezji jest wiele Meczetów i świątyń.

Douga znajduje się 100 km na pn.- wsch. od Tunisu. W roku 168 p.Ch. rzymianie zbudowali tam teatr na 3 500 miejsc. Do dziś odbywają się tam kluczowe przedstawienia- greckie dramaty i komedie francuskie.

Bulle Regia posiada wiele interesujących zabytków z czasów rzymskich i wczesnych czasów chrześcijańskich oraz bizantyjskich. Wiele najlepszych mozaik jest w muzeum Berdo ("łowny pałac") przedstawiających zwierzęta.

Sbeitla i Sfax to największe archeologiczne miejsca kraju. Znajdują się tam niezliczone ruiny rzymskich świątyń i łaźni, chrześcijańskie kościoły i bizantyjskie twierdze.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2 3
Świat
WARTO ZOBACZYĆ

Kenia: Kraj przygody
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl