Andrzej Kulka » Świat » Egipt: kraj piramid i faraonów
Egipt: kraj piramid i faraonów



Egipskie oazy

Oaza to miejsce, które słusznie kojarzy się z zielonymi palmami, słonymi jeziorami i iście rajską atmosferą. Jednak starożytni Egipcjanie pustyni właściwie nie znali. Uważali, że rządzi tam bóg zmarłych – Ozyrys, w związku z czym nie wyruszali na wyprawy w głąb piasków pustynnych.
Dziś, po afrykańskim safari, oazy są dla turystów wytchnieniem i dodatkową atrakcją. Ukryte między wydmami, są źródłem drogich towarów – głównie przypraw i kamieni szlachetnych. Wieczorami odbywają się tu różne przedstawienia i zabawy folklorystyczne.

Oazy żyją przede wszystkim z pieniędzy turystów oraz z rolnictwa – zbiory plonów odbywają się czasem nawet trzy razy w roku.

Najciekawsze oazy Egiptu

Fajum znajduje się zaledwie 1,5 godziny jazdy samochodem od Kairu. Ciekawostką wartą zobaczenia jest sposób zdobywania wody. Czerpie się ją za studni poprzez kanały i system kół wodnych zbudowanych już w III wieku p.n.e. Ponadto, na miejscowym targu można nabyć rzadkie przyprawy, złotą biżuterię oraz wyroby z gliny. W pobliżu oazy znajduje się olbrzymie jezioro Quarum.

Baharija przyciąga największym w Całym Egipcie zbiorem mumii. Jest tu ponad 10 tysięcy okazów, z których większość jest pokryta złotem. Znajduje się tu także kurort leczniczy oferujący 398 źródeł wód mineralnych i siarkowych. Warte zobaczenia są także beduińskie przedstawienia.

Charga, w pobliżu Luksoru, w starożytności była ważnym punktem na szlaku handlowym zwanym "Drogą Czterdziestu Dni". Są tu twierdze i wioski założone przez Mameluków. Przemieszczając się dalej, na południe, można dotrzeć do termalnych źródeł wód leczniczych.

Dachla zachęca głównie ufortyfikowaną wioską Al – Basr, w której podziwiać można labirynt domków z cegły mułowej z X wieku.

Farafra posiada piękne ogrody za miasteczkiem, w których rosną między innymi palmy daktylowe oraz drzewa oliwkowe.

Biała Pustynia proponuje wyjątkowe kamienne rzeźby krokodyli, wielbłądów czy lwów wyciosane przez wiatr.

Siwa słynie z niepowtarzalnych gajów palmowych, grobowców w skałach, słonych jezior oraz fortu.

Przydatne adresy i telefony

Konsulat Republiki Egiptu
Ul. Alzacka 18, Warszawa
Tel.: 022 / 617 69 73

Ambasada RP
Kair, 5 El Aziz Osman Str
Tel.: 00202 7367456

Wiza i przepisy celne

Przy wjeździe do Egiptu wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wiza, która uprawnia do miesięcznego pobytu. Można ją otrzymać na lotnisku przy wjeździe (koszt: 15 – 18 USD) lub w egipskim konsulacie (koszt: 90 zł). Wizę można przedłużyć na miejscu w Departamencie ds. Paszportów i Imigracji.

Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery wideo, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony oraz komputery (1 sztuka). Na teren Egiptu można wwieźć 1 litr alkoholu, 200 sztuk papierosów, 25 cygar, maksymalnie 10 000 USD oraz 5 000 LE.
Za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej >>
Świat
WARTO ZOBACZYĆ

Kenia: Tsavo NP
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl