Andrzej Kulka » Przewodniki - Przez Świat III » Gonga Shan
Gonga Shan

Leszek Sawicki


Droga Hongkong - Kanton

Odprawa celna i paszportowa odbywa się w holu dworca KCR Station Kowloon. Pociąg ekspresowy odjeżdża o 8.30, przyjazd do Guangzhou East Station 10.20, pociąg po drodze (widokowo bardzo interesujący) nie zatrzymuje się. Miejsca numerowane, ławeczki ze stolikami, konduktorki rozdają wodę pitną w butelkach i rozwożą płatną kawę (5 HKD). Czystość, gracja i elegancja.

Kanton

Na dworcu wschodnim odprawa paszportowa (bez celnej). Wymiana waluty w okienku China Constructing Bank wg kursu 1 USD = 8.083 Y (juana), inne banki później płaciły nieco więcej. Uwaga: kantory w hotelach pobierają przy wymianie prowizję!

Taksówki pod dworcem, autobusy około 500 metrów dalej, po lewej stronie alei dworcowej. Hotel: Youth Hostel na wyspie Shamian, naprzeciw luksusowego hotelu "White Swan". Pokój 3-osobowy 240 Y. W hotelu "White Swan" od frontu znajduje się znakomita cukiernia-piekarnia, tu można kupić chleb (rzadkość w Kantonie) np. "Farmer-bread" (10 Y).

W hotelu urząd pocztowy (znaczek na kartę do Polski - 4.20 Y).

Zwiedzanie Kantonu, który nie był celem naszej podróży, a jedynie punktem startowym do wnętrza Chin i kilku tylko zabytków, m.in. parku Yuexiu z "Pomnikiem Kóz" i mauzoleum Sun-yat-sena. Za pomocą samochodu znajomych Chińczyków odbyliśmy półdniowa wycieczkę na wzgórza otaczające Kanton od północnego wschodu, z górą Białych obłoków (Baiyun), świątynią Lendzen i rezerwatem ornitologicznym "Dolina Ptaków". Jeden z wieczorów spędziliśmy na wycieczce statkiem spacerowym po Rzece Perłowej, podziwiając rozświetlony Kanton "by night" od strony rzeki.

Droga Kanton - Czengdu

Podróż pociągiem pośpiesznym, klimatyzowanym, trwała 46 godzin. Jechaliśmy w wagonie "hard sleeper" - czysto, grzecznie i bezpiecznie. Koszt biletu 530 Y (wraz z prowizją za pośrednictwo). Łatwo nawiązujemy kontakty ze współpasażerami, a pomógł nam w tym "glejt" - wypisana po chińsku na arkuszu papieru informacja, kim jesteśmy i dokąd jedziemy (zaopatrzyli nas w to chińscy przyjaciele w Kantonie). W pociągu obwoźny bufet z ciepłym jedzeniem oraz wagon restauracyjny. Wyżywienie w drodze (w wagonie). Przykładowo (ceny w Y): porcja ryżu z mięsem i grzybami 10 Y, puszka piwa 5, zupka "sucha" 5. Na peronie (Y): kiełbaska 2, słoik kompotu 3.50, porcja pieczonej kaczki 10, 5 ugotowanych jaj 3.

Czengdu

Przyjazd o godzinie 23.00. Ponieważ komunikacja miejska przestała kursować, wynajęliśmy pod dworcem mikrobusik za 50 Y do hotelu Jiaotong koło dworca autobusowego Xinnanmen, nad rzeką, w północno -wschodniej części miasta. Hotel bardzo dobry. Pokój 2-osobowy z klimatyzacja i łazienką oraz TV za 200 Y (ze śniadaniem), pokój 3-osobowy bez łazienki za 120 Y. Przy hotelu działają cztery agencje turystyczne. Skorzystaliśmy z usług agencji mającej siedzibę w lewo od wejścia do hotelu (obsługa anglojęzyczna). Tutaj dokonaliśmy rezerwacji biletów kolejowych na drogę powrotną Czengdu - Liuczu oraz opłaciliśmy wycieczkę do rezerwatu pand pod Czengdu (80 Y/ osobę, około 4 godzin, przejazd samochodem, wstęp i przewodnik). W agencji można opłacić całościowy udział w wycieczce do Hailuogou za 1050 Y (bus, noclegi, konie, wyżywienie, przewodnik) i bilety lotnicze np. Guilin - Kanton 530 Y, Czengdu - Lhassa 1500 (w tym koszt wyrobienia pozwolenia na Tybet), Czengdu - Pekin 1150. W hotelu na IV piętrze ordynuje doskonały lekarz masażysta specjalista od akupunktury (seans masażu 70 Y).

Oprócz zwiedzania zabytków opisanych w przewodnikach warto w Czengdu wieczorem (po zachodzie słońca) obejrzeć "otwarty salon" malarzy wzdłuż ulicy Renmin Lu (główna oś miasta) po jej zachodniej stronie. Do nabycia obrazy, zwoje, wachlarze itp. Można je kupować wprost od twórców po umiarkowanych cenach. W tym czasie boczna (ku wschodzie) ulica zamienia się w wielki ciąg straganów z antykami. Obowiązuje targowanie się (w przybliżeniu o jedną trzecią ceny wywoławczej).

Przykładowe ceny (wY) w Czengdu: Obiad dla 2 osób (zupa jarzynowa, kurczak w sosie z grzybami, wieprzowina w plastrach "po syczuańsku", ryż, herbata) 17 - 20, obiad (6-daniowy) dla 5 osób z piwem i ryżówką 80 Y, przejazd rikszą 2-osobową 6-10 Y, wstęp do ogrodów Du-fu 30 (drogo, bo to cena dla obcokrajowców), taksówka z hotelu do centrum 7 Y.

Źródło: TravelBit

TravelBit Tekst pochodzi z książki
wydanej przez Agencję Travelland
prowadzonej przez
Centrum Globtroterów TravelBit

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4 5 dalej >>
Przewodniki - Przez Świat III
WARTO ZOBACZYĆ

Kory drzew świata
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl