|
Na pokładzie Solidarity - Atlantyk 2004 |
Żeglarz, urodzony w Koszalinie. Pływa od 1963 roku. Najpierw na wodach Jeziora Jamno znajdującego się 10 km od Koszalina, później na Morzu Bałtyckim. W 1974 roku w Trzebieży zdaje egzamin na stopień kapitana jachtowego. W 1976 roku bierze udział jako III oficer w rejsie do Stanów Zjednoczonych na pokładzie jachtu WOJEWODA KOSZALIŃSKI, którego był jednym z budowniczych.
|
Regaty na Azorach - za sterem Gemin 2005 |
Problemy natury politycznej, które zaistniały podczas rejsu, stały się powodem emigracji do USA rok później. Osiedla się w Chicago gdzie staje się członkiem polonijnego Joseph Conrad Yacht Club. Po wielu latach żeglowania po wodach Jeziora Michigan, Florydy i Wysp Hawajskich w 1986 roku woduje w Niemczech swój własny jacht nazwany na cześć ruchu Solidarność – SOLIDARITY. Na pokładzie swojego jachtu odbywa 9 - miesięczny rejs z Grossenbrode (marina na Bałtyku, gdzie został wodowany jacht) do Chicago. Rejs SOLIDARITY ożywia działalność JCYC Chicago, kpt. Andrzej W. Piotrowski zostaje komandorem polonijnego klubu i jest nim przez 2 kadencje. W 1988 roku startuje jachtem SOLIDARITY w słynnych, największych na świecie regatach po wodach śródlądowych – Chicago-Mackinac Race. SOLIDARITY jest pierwszym jachtem w tych regatach reprezentującym polonijną banderę. W 1991 roku wspólnie z kpt. Jerzym Knabe z Polskiego Yacht Club - u w Londynie organizuje I World Polonia Sailing Jamboree – Poland 1991; zlot żeglarzy i jachtów polonijnych z całego świata w Polsce. Czternastego lipca w Gdyni zjawia się 26 jachtów w tym SOLIDARITY z Chicago.
|
Wychodzimy z Gdyni 1991 |
W roku 1992 - 93 SOLIDARITY dowodzona przez A. Piotrowskiego wraca do Chicago pokonując 10 080 Mm. Podczas ostatniego etapu jacht bierze udział w regatach samotnych żeglarzy na trasie Port Huron - St. Joseph długości 600 Mm zajmując w nich pierwsze miejsce w klasie jachtów jednokadłubowych. Przez kilka następnych lat kpt. Andrzej W. Piotrowski żegluje na wodach Wielkich Jezior Amerykańskich, Florydy i Bahamów. W 1995 roku pokład SOLIDARITY gości żeglarzy, którzy 17 kwietnia na wyspie Sandy Cay (Bahamy) zakładają Karaibską Republikę Żeglarską. Kapitan A. Piotrowski został jej dożywotnim prezydentem. W 1997 roku SOLIDARITY prowadzona przez jej kapitana powtórnie rusza na atlantycki szlak płynąc na kolejne polonijne spotkanie w Polsce. Trzydziestego czerwca SOLIDARITY wpływa do Kołobrzegu. Przez następne 3 lata SOLIDARITY pozostaje w Polsce, natomiast kpt. Andrzej W. Piotrowski zakupuje i przeprowadza do USA znany polski regatowy jacht GEMINI.
|
W marinie Gdańsk - 1997 |
Na przełomie 1999-2000 A. Piotrowski znajduje się na pokładzie katamarana WARTA POLPHARMA w zimowym rejsie z Gdańska do Vilamoura (Portugalia). Na katamaranie płynie jako operator filmowy – owocem rejsu jest film o katamaranie i jego załodze „Fabryka Adrenaliny”, który na Festiwalu Filmów Żeglarskich w Łodzi w 2001 roku zajmuje drugie miejsce. W 2001 roku jest skiperem GEMINI w regatach Pineapple Cup na trasie Fort Lauderdale - Montego Bay. Jest to pierwszy udział jachtu z biało - czerwoną banderą w historii tych regat. W następnym roku A. Piotrowski przeprowadza GEMINI na Karaiby i w latach 2002 - 2003 jacht bierze udział w regatach Antigua Sailing Week i Heineken Regatta jako pierwszy polski jacht.
|
Na Bora Bora - 2006 |
W 2003 roku w regatach Chicago - Mackinac Race wziął udział najnowocześniejszy polonijny jacht BŁYSKAWICA. Ku zaskoczeniu Amerykanów jacht po znakomitym biegu zajmuje I - sze miejsce w klasie Open wygrywając z najszybszym jachtem regat; ALCHEMY. Jest to największy sukces w historii polonijnego żeglarstwa w Chicago. Kpt. Andrzej W. Piotrowski był taktykiem na pokładzie BŁYSKAWICY.
Rok 2004 to okres dużej aktywności. A. W. Piotrowski jest kapitanem SOLIDARITY na trasie Madera - St. Maarten (Karaiby). Celem rejsu ustanowienie rekordu na tej liczącej 2915 mil morskich trasie. Jacht przebywa ten dystans w 24 dni, 19 godzin, 45 minut i 15 sekund. W czerwcu tego roku St. Maarten opuszczają dwa jachty; SOLIDARITY i GEMINI, płyną do Europy w ramach imprezy Transatlantic Challenge 2004. Skiperem GEMINI i organizatorem challenge jest kpt. A. W. Piotrowski. Podczas rejsu GEMINI ustanawia rekord przejścia na trasie Bermuda - Horta (Azory) liczącej 1.905 mil – 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Andrzej W. Piotrowski ma na koncie przepłynięcie 136 tysięcy mil morskich w tym 9-cio krotne pokonanie Oceanu Atlantyckiego.
|
Przed regatami Chicago - Mackinac 1996 |
Jako jedyny Polak czterokrotnie pokonał jachtami (SOLIDARITY i GEMINI) trasę rzekami Illinois River i Missisipi z Chicago do Nowego Orleanu.
Jest autorem wielu artykułów prasie polonijnej (Dziennik Związkowy, magazyn Polonia) i polskiej (magazyn Żagle, Rejs, H2O, Głos Pomorza, Głos Koszaliński).
Dziennikarz - członek korespondent polskiego magazynu żeglarskiego H2O
Filmowiec i operator filmowy – współautor 21 filmów o żeglarstwie emitowanych w telewizjach polskich i polonijnych.
Zdobywca czterech nagród na polskich festiwalach filmów żeglarskich.
|
Podczas postoju w Horcie (Azory) - 1997 |
Autor czterech (2002, 03, 04, 05) Albumów Karaibskiej Republiki Żeglarskiej, zbioru opowiadań pt. „Kapitańskie reminiscencje” i albumu „Tahiti Challenge 2006”.
Kpt. Andrzej W. Piotrowski specjalizuje się w rejsach żeglarskich na akwenie Karaibów, które zna jak własną kieszeń żeglując tam ponad 10 lat. Ostatnio prowadzi rejsy po akwenie Pacyfiku szukając wyzwań na kolejnych wyspach Wielkiego Oceanu. Ostatnia wyprawa po Francuskiej Polinezji zaowocowała filmem i albumem pod wspólnym tytułem „Tahiti Challenge 2006”.
Za swoje osiągnięcia otrzymał
Trzykrotnie najbardziej prestiżową nagrodę żeglarską w Polsce „Rejs Roku”.
Wielokrotnie nagrody Polskiego Związku Żeglarskiego za wkład w rozwój żeglarstwa polonijnego.
Źródło: informacja własna
|