Polscy turyści mogą uzyskać telefonicznie lub osobiście informacje z pierwszej ręki w licencjonowanym biurze podróży Green Lite Travel w Auckland. Jest to jedyne w Nowej Zelandii biuro prowadzone przez Polaków. Jego właściciele - Maria i Bogusław Nowakowie - proponują wiele standardowych tras zwiedzania kraju, a także spełniają indywidualne życzenia klientów. Jest tu oferowany pełny pakiet usług turystycznych, komunikacyjnych, hotelowych i gastronomicznych. Biuro prowadzi również konsultacje imigracyjne dla Polaków.
Czym podróżować po kraju?
Niezłym rozwiązaniem jest zakupienie sobie któregoś z travelpassów (informacja pod bezpłatnym numerem infolinii 0800 802 802). Np. travelpass "3 in 1" pozwala podróżować po całym kraju autokarami Inter-City, pociągami Tranz Scenic i promem między wyspami. Kosztuje on 360-710 NZ$ i cena jest zależna od liczby dni podróżnych. Travelpass "4 in 1" zawiera jeszcze dodatkowo jeden krajowy przelot i kosztuje powyżej 615 NZ$.
Nowa Zelandia jest wspaniałym krajem do spędzenia wakacji za kółkiem. Ponownie można tu odkryć urok samodzielnego podróżowania po niezatłoczonych i dobrej jakości drogach oraz wśród ciągle zmieniającej się, przepięknej scenerii. Drogi na ogół są mało zatłoczone, a kraj jest tak zwarty, że można go śmiało przejechać przez 10-14 dni, zaliczając po drodze najważniejsze cele turystyczne. Warto pamiętać o tym, że zimą niektóre drogi w Alpach Południowych mogą być zamknięte, o czym informują tablice i radio.
Gdzie spać?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od zasobności portfela, bo w Nowej Zelandii noc można spędzić za 10 NZ$ na kempingu, ale też za 500 NZ$ w 2-osobowym apartamencie w luksusowym hotelu. Ostatecznie biwakować można też na dziko, co jest tutaj tolerowane pod warunkiem, że się po sobie posprząta. Wolnych miejsc na rozbicie namiotu w Nowej Zelandii nie brakuje, szczególnie na Wyspie Południowej.
Co i gdzie jeść?
Kuchnię nowozelandzką, której nie należy mylić z maoryską, wyróżnia duży wybór dań z owoców morza. Dziesiątki gatunków ryb, małży, ostryg przyrządza się tu na liczne sposoby. Wśród mięs dominują baranina i wołowina. Natomiast wieprzowina ma znacznie mniej zwolenników niż w Polsce. Dobrze przyrządzone jagnię smakuje wybornie. A do tego jeszcze bogaty wybór sałat i sałatek... Menu zawiera sporo warzyw: szparagi, kumara - słodkiego ziemniaka, groszek, kukurydzę i awokado. Miejscowy klimat umożliwia uprawę wszystkich warzyw europejskich oraz wielu innych wymagających ciepłego klimatu.
Jeśli na restauracji będzie znak BYO (Bring Your Own), to trzeba przynieść butelkę ze sobą, bo lokal ten nie ma zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Kelner otworzy butelkę, naleje z niej do kieliszków i pobierze stosowną opłatę za usługę. Ot, taki nowozelandzki zwyczaj! W lokalach z licencją na sprzedaż własnego alkoholu jest to zabronione.
Informacje praktyczne
Od poniedziałku do piątku firmy i biura pracują w godzinach 9.00-17.00, banki 9.00-17.00, ale wymiana walut i czeków podróżnych możliwa jest do godz. 16.00. Większość sklepów otwarta jest w godzinach 8.00-18.00, w piątki często do 21.00, a w soboty - do południa. Niektóre supermarkety pracują nawet do 23.00, a także w niedziele. Ze zrobieniem zakupów zawsze tutaj można zdążyć. Zdziwiony byłem, gdy w zwykłą niedzielę w Auckland odwiedziłem księgarnię czynną w godzinach 12.00-15.00. U nas raczej to się nie zdarza.
A gdy zdarzy się wypadek? W takich sytuacjach leczenie powypadkowe w szpitalu jest bezpłatne. Lekarze nie pytają o ubezpieczenie, stan zdrowia pacjenta jest najważniejszy. Od gości zagranicznych nie są wymagane żadne szczepienia.
W razie potrzeby można również zadzwonić do polskiego lekarza mieszkającego w Auckland - dra Lecha Beltowskiego. Tel. 09-630 88 61 (do pracy) lub 09-626 54 29 (do domu).
Jak wyprowadzić się do Nowej Zelandii?
Mały przyrost naturalny zawsze niepokoił rząd Nowej Zelandii. Imigracja była i nadal jest ważnym czynnikiem nie tylko wzrostu populacji, ale także rozwoju ekonomicznego kraju. Wielu ludzi, w tym także Polacy, marzy o tym, aby zamieszkać na stałe w Nowej Zelandii. Przepisy imigracyjne umożliwiają to, ale nie każdemu.
Istnieje kilka kategorii podań imigracyjnych:
1. General Skills Category - kategoria generalna;
2. Family Category - kategoria rodzinna;
3. Business Investor Category - kategoria biznesowo-inwestycyjna;
4. Enterprenerial Category - kategoria przedsiębiorczości;
5. Humanitarian Category - kategoria humanitarna.
ZAMÓW KSIĄŻKĘ
Źródło: Wydawnictwo Kolumb