Atlas ten, stanowiący niejako kolejny tom Encyklopedii Geograficznej Świata, jest popularnym kartograficznym ukazaniem współczesnych aspektów geografii Polski. Na atlas składają się cztery główne części: "Obrazy ziem polskich", "Polska w świecie i Europie", "Środowisko przyrodnicze" oraz "Społeczeństwo i gospodarka". W pierwszej części pokazano rozwój technik kartograficznych od jednej z najstarszych map ziem polskich "Poloniae Regnum" W. Grodeckiego, przez przykładowe obrazy-mapy ziem polskich w okresie zaborów na przełomie XIX i XX w., aż po najnowocześniejsze obecnie zdjęcia satelitarne.
|
W drugiej części ukazano powiązania przyrodnicze, społeczne i gospodarcze Polski z krajami Europy i świata. Przedstawiono je w ujęciu historycznym (zmienność granic i terytoriów państw), jak też dynamicznym (Polacy w świecie, handel zagraniczny).
W trzeciej części przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące środowiska przyrodniczego obszaru Polski, jego obecnego stanu i bardzo aktualnych w dzisiejszych czasach problemów ochrony. Ta część zawiera jednocześnie podział regionalny obszaru Polski na jednostki fizycznogeograficzne.
|
Ostatnia część atlasu ukazuje zjawiska społeczne i gospodarcze zachodzące na terytorium Polski, stąd też większość zagadnień przedstawiono za pomocą kartogramów. Zawarte opracowania przedstawiają w miarę możliwości najnowszy obraz gospodarczej rzeczywistości naszego kraju. Wykorzystano najnowsze dostępne dane statystyczne, m.in. opracowane przez Główny Urząd Statystyczny dane dla gmin, udostępniane w "Banku Danych Lokalnych". W przypadku danych dla rolnictwa posłużono się najnowszymi dostępnymi danymi pochodzącymi z Powszechnego Spisu Rolnego, przeprowadzonego w czerwcu 1996 r.
|
Natomiast zmiany, jakie dokonały się w ostatnich latach w polskiej gospodarce, obrazują liczne wykresy dotyczące np. obrotów w handlu zagranicznym, stopy bezrobocia czy emisji głównych zanieczyszczeń.
Część map ze względu na swą specyfikę została poszerzona o tabele, wykresy, tekst, dając Czytelnikom kompleksowe ujęcie zagadnienia. Uzupełnieniem map są krótkie komentarze, zdjęcia oraz diagramy wykonane przez autorów opracowań.
Twórcami koncepcji "Atlasu Polski" są Wojciech Maciejowski i Radosław Uliszak, pracownicy naukowi Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś autorami map m.in. prof. prof. Antoni Jackowski, Andrzej Radomski, Stefan Skiba, Adam Zając, Witold Zuchiewicz.
Format atlasu A-4, obj. 136 s., cena 49 zł.
Wydawca: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza "Opres"
31-033 Kraków, ul. Westerplatte 13
tel./fax: (+48 12) 422-66-07, 422-58-79
e-mail: wydawnictwo@opres.krak.pl
Źródło: informacja własna
|