Andrzej Kulka » Parki narodowe » USA: Yellowstone NP
USA: Yellowstone NP



Wielki pożar 1988 roku

Prowadzona od 1940 roku polityka gaszenia w zarodku wszelkich pożarów doprowadziła do akumulacji chrustu i martwych drzew, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo pożarowe. Poza tym, nienaturalne zagęszczenie drzew odcięło leśną ściółkę od promieni słonecznych, znacznie zubożając drobną faunę zamieszkującą niszę ekologiczną poszycia. Naturalne pożary, jakie wybuchły w gorącym, bezdeszczowym maju 1988 roku objęły ogromne obszary parku. Spłonęło co najmniej 30% lasów, zginęło wiele zwierząt. Była to klęska linii politycznej parku, jednak z drugiej strony - wielki sukces odrodzenia fauny i flory. Brzmi to paradoksalnie, lecz naturalne pożary lasów przyczyniają się do wzrostu sprawniejszych, lepiej przystosowanych do życia gatunków.

Oglądając Yellowstone po 10 latach, widzimy nowy, zdrowy las, który wyrósł z najmocniejszych nasion jakie przetrwały pożar. Między młode drzewa dociera słońce, rośnie trawa, dając pokarm wszelkim roślinożercom. Na bazie roślinożerców wzrastają drapieżcy w tym najbardziej naturalnym procesie. Wspomnijmy tutaj zbliżony aspekt gatunkowej dyskryminacji zwierząt na terenie Yellowstone. Władze parku wyeliminowały wilki i pumy, powodując niespotykane zagęszczenie zwierzyny płowej: jeleni i bizonów. Obraz Yellowstone przed 1988 rokiem nie był, prawdę mówiąc, klasycznym wizerunkiem dziczy amerykańskiego Zachodu. Wręcz odwrotnie: był w pewnym sensie przykładem wielkiego ogrodu zoologicznego, pociętego siecią dobrych dróg dla wygody kierowców z wypaczonym przez politykę parku faunistycznym i florystycznym profilem. Wielki pożar 1988 roku na szczęście zmienił punkt widzenia władz Yellowstone. Postawiono sobie za cel doprowadzenie do naturalnych proporcji w drzewostanie, wprowadzono z powrotem wilki... Na pewno Yellowstone jest obecnie atrakcyjniejszy niż 20 lat temu.

Informacja, ważne telefony,

Obszar tzw. Wielkiego Yellowstone, czyli połączonych parków Yellowstone i Grand Teton, przyjmuje rocznie ponad 3 miliony turystów. Dziennie - w lipcu i sierpniu - przez park przewija się do 30 tys. turystów. Oznacza to spory problem w ochronie przyrody, jak również - z drugiej strony - kłopoty związane z zakwaterowaniem. Park dysponuje obecnie bazą 930 pokojów hotelowych i 15 restauracjami. Do tego dochodzi 12 płatnych ($6-8) kempingów, czynnych generalnie od końca maja do końca września. Pobyt na jednym kempingu limitowany jest do 7 dni.

Wielu informacji udziela służba parkowa pod tel. (307) 344-7381. Można również zasięgać porad pisemnie, pod adresem Superintendent, Yellowstone National Park, WY 82190-0168. W nagłej potrzebie należy dzwonić pod numer 911 lub (307) 344-7381, 739-3301.

Parkowa informacja turystyczna: Albright Visitor Center w Źródłach Mamucich (Mammoth Springs), tel: 344-2263, czynne od 9 rano do 5 po południu, w lecie od 8 do 19. Old Faithful Visitor Center, tel 545-2750, Grant Village Visitor Center, tel. 242-2650.

Opłaty

Bieżąca opłata za wjazd do parku wynosi $20 od pojazdu, $40 za roczny karnet.

Źródło: Exotica Travel

Exotica Travel Materiały dostarczyło
biuro Exotica Travel

 warto kliknąć

<< wstecz 1 2 3 4
Kolosy
WARTO ZOBACZYĆ

USA: Niagara amerykańska
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl