Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Czechy
Czechy

Ewelina Bałys


Republika Czeska leży w centralnej części Europy na ważnych szlakach tranzytowych wiodących z północy na południe oraz ze wschodu na zachód. Ma powierzchnię równą 78 864 km2 i liczy 10,4 mln ludności. Graniczy z Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją. Stolicą kraju i zarazem największym miastem jest Praga - liczy 1,2 mln mieszkańców.

Praga

Stolica, główne miasto i symbol Czech, leży nad Wełtawą (największa rzeka Czech). Okres rozkwitu przypada na czasy panowania Karola IV, założono tu najstarszy w Europie Środkowej Uniwersytet. Duże nagromadzenie zabytków i pamiątek dało miastu nazwę Złota Praga. Na uwagę zasługują mosty na Wełtawie ze słynnym mostem Karola. Najcenniejsze zespoły miasta to Hradczany (Praski Gród) z zamkiem królewskim, katedrą św. Wita, romańskim kościołem św. Jerzego i miniaturową Złotą Uliczką, licznymi pałacami, Galerią Narodową. U stóp Hradczan znajduje się Mała Strana z krętymi uliczkami, barokowymi kościołami, pałacem Wallensteina, parkami, ogrodami i muzeami.

Kolejnym zabytkowym kompleksem Pragi jest Rynek Staromiejski z gotycką wieżą ratuszową, kamieniczkami, kościołami, najstarszymi budynkami uniwersytetu - Karolinum. Tutaj znajduje się też dawne miasto żydowskie - Josefov z synagogami i cmentarzami (najstarsze z XIII). Kolorytu dodają Pradze słynne piwiarnie - "U Kalicha" (związana z postacią Szwejka) oraz "U Fleka". Główny plac miasta to Vaclavskie Namesti. Tutaj znajdują się gmachy teatrów, Muzeum narodowego, placówek naukowych. Praga jest miejscem festiwali i siedzibą międzynarodowych organizacji.

Brno

Drugie, co do wielkości miasto. Duży już od średniowiecza ośrodek handlowy i przemysłowy (morawski Manchester). Nad miastem górują dwa wzniesienia - twierdza Spilberg oraz Petrov z barokową katedrą. Brno jest miastem międzynarodowych targów i festiwali. Niedaleko od miasta leży Sławków (znany jako Austerlitz) - miejsce zwycięstwa Napoleona nad Austrią) oraz Morawski Kras z jaskinią Macochy i podziemną rzeką Punkva.

Pilzno

Jest głównym ośrodkiem Czech Zachodnich, położone u zbiegu Wełtawy i Berounki, najciekawsze jest zabytkowe centrum miasta z kamienicami, ratuszem i kościołami. Miasto znane jest z tradycji piwowarskich - słynne zakłady Pilzner Prazdroj.

Czeskie Budziejowice

Leżą w Południowych Czechach. Na uwagę zasługuje historyczny zespół starego miasta, który jest rezerwatem architektonicznym, znajduje się tam rynek, ratusze, Czarna Wieża, kramy i piwiarnie.

Ołomuniec

Znany ośrodek turystyczny na Morawach, traktowany jako rezerwat urbanistyczny. Miasto w Środkowych Czechach, przy ujściu rzeki Bystŕicy do Morawy w kraju Morawy Północne.

Zabytki: katedra Św. Wacława (XII, XIII w.), Kościoły: Św. Maurycego (XIII, XVII w.), Dominikanów (XV-XVI w.), Św. Michała (XVII-XVIII w.), Matki Boskiej Śnieżnej (XVIII w.). Ponadto gotycki ratusz (XIII-XV w.) Z zegarem (1422), barokowy pałac biskupi (XVIII w.).

Ostrawa

Pełni rolę głównego centrum w Północnej części Moraw. Położona nad Odrą, w pobliżu polskiej granicy. Jest ośrodkiem zagłębia węglowego i hutnictwa. Rolę strefy rekreacyjnej dla Ostrawy pełnią Morawsko - Śląskie Beskidy wchodzące już w skład Karpat.

Góry i Uzdrowiska:

Najważniejsze rejony i centra turystyczne Czech wiążą się z pasmami górskimi obramowującymi Masyw Czeski. W rejonach tego Masywu rozwija się turystyka piesza i narciarska, jak również turystyka uzdrowiskowa i krajoznawcza.

Sudety

Graniczące z Polską i Niemcami, są dobrze zagospodarowanym i intensywnie wykorzystywanym turystycznie regionem. Wybijają się tu walory związane z ukształtowaniem terenu. W Karkonoszach - najwyższych górach Sudetów i całego Masywu Czeskiego mamy do czynienia z rzeźbą polodowcową, najwyższe partie gór objęte są parkiem narodowym. Na skraju Sudetów (w rejonie Jicina) znajduje się skalne miasto wyrzeźbione w piaskowcach, noszące nazwę "Czeskiego raju". Miejscowości położone U Stóp Karkonoszy, jak Szpindlerowy Młyn, Pec są centrami turystyki zimowej. Znajdują się tutaj również uzdrowiska - np. Jańskie Łaźnie z wodami radioaktywnymi.

Bardziej łagodne i zalesione od Karkonoszy są Góry Orlickie, dogodne dla wędrówek, ze słynnym zabytkowym Nowym Miastem nad Metują. Ważne jako strefa rekreacyjna dla Orawskiego Okręgu Przemysłowego są Jesioniki (Pradziad 1492 m. n.p.m.), znajdują się tu zarówno ośrodki turystyczne (Karlova Studanka), jak i uzdrowiska (Jesenik, Lipova). Tutaj zlokalizowano także śródgórskie centra turystyczno - rekreacyjne.

Rudawy

Na granicy z Saksonią biegnie pasmo górskie opadające stromo w kierunku doliny Ohrzy. Góry te bogate są w wody mineralne, miejscowością historyczną znaną z eksploatacji rud srebra, a później uranu jest Jachymów, pełniący obecnie funkcje uzdrowiska (sanatorium Radium Palace nosi imię Marii Curie-Skłodowskiej). Znanym uzdrowiskiem w tym rejonie są Cieplice w wodami termalnymi i zabytkową zabudową

Na uwagę zasługuje Zespół Uzdrowisk Zachodnich Czech. Najbardziej znane są Karlove Vary - zabytkowy kurort znany już od XIV. Obecnie jest to miasto kongresów i festiwali. Najsłynniejsze źródło jest gejzerem, w którym strumień wody o temperaturze 72 °C osiąga 12 m. wysokości. Mariańskie Łaźnie położone na stokach Sławkowskiego Lasu mają 38 źródeł z solą glauberską, odbywają się tu liczne festiwale. W Kotlinie Chebskiej leży rozwijające się od XVIII w. Uzdrowisko Franciszkowe Łaźnie ze szczawiami słono-alkalicznymi.

Szumawy

Wyniosły i zalesiony wał górski położony jest na pograniczu z Austrią i Niemcami. Funkcje turystyczne pełnią tu dawne miasta górnicze, a atrakcją turystyczną stanowią zaporowe jeziora na Wełtawie oraz największe naturalne Černe Jezero (znane z zatopienia w nim pod koniec II wojny światowej archiwum SS)

W obrębie Średniogórza Czeskiego dla turystyki najatrakcyjniejszy jest przełom Łaby przez tzw. Czeską Szwajcarię - skupisko skał, kanionów, wodospadów. Jest to również rejon bogaty w zabytkowe miasta ( Praga, Brno), zamki i pałace.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Litwa: Wilno
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl