Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Czechy
Czechy

Ewelina Bałys


Obiekty UNESCO Czech:


1. Historyczne centrum Pragi

Poszczególne dzielnice Pragi: Mała Strona, Hradczany, Stare i Nowe Miasto powstawały od XI w. Do najbardziej znanych obiektów czeskiej stolicy należy górujący nad miastem Zamek Hradczany (siedziba prezydenta) stojąca obok Katedra św. Wita i słynny Most Karola. Na listę UNESCO wpisano całe centrum Pragi, jako wyjątkowy w światowej skali historyczny zespół architektoniczny. Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

2. Historyczne centrum Czeskiego Krumłova

Na listę UNESCO wpisano centrum tego uroczego miasteczka położonego na brzegach Wełtawy. Powstało w XIII w. Wokół pierwotnie gotyckiego zamku. W mieście można odnaleźć budowle z różnych okresów historycznych, ale na listę UNESCO zostało wpisane jako wyjątkowy dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy niezmienionej od ponad pięciuset lat. Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

3. Centrum historyczne Telc

Miasto zostało odbudowane na starszych fundamentach w XIV w. po pożarze, który strawił wcześniejszą zabudowę. Przepiękne barokowe i renesansowe kamienice otacza zespół stawów, które pełniły funkcję obronną. W miejscowości znajduje się również gotycki zamek, który w XV w. został przebudowany w stylu renesansowym. Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

4. Kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena i Zelena Hora w Zdarze nad Sazavou

Kościół pielgrzymkowy poświecony św. Janowi Nepomucenowi zbudowany na początku lat 30-tych XVIII w. Jedno z największych dzieł architekta Jana Błażeja Santiniego i najoryginalniejszych przykładów stylu barokowego-gotyku. Kościół zbudowany na planie pięcioramiennej gwiazdy otacza cmentarz i ambit. Na listę UNESCO wpisano w 1994 r.

5. Kutna Hora - centrum historycznego miasta z kościołem św. Barbary i katedrą NMP w Sedlec

To leżące niedaleko Pragi, należące do czeskich królów miasto, największy rozkwit przeżywało począwszy od XIV w. Swoją prosperitę i bogactwo zawdzięczało bogatym kopalniom srebra, które również stanowiły majątek korony. Do dziś śladem dawnej świetności są pięknie zachowane kamienice bogatych mieszczan oraz późnogotycki kościół św. Barbary oraz oryginalna, przebudowana w XVII w. w stylu barokowego gotyku katedra pod wezwaniem NMP. Na listę UNESCO wpisano w 1995 r.

6. Lednice-Valtice – krajobraz kulturowy z zamkami i parkami

Ziemie te (obecnie leżące na czesko-austriackim pograniczu) należały do książąt z Liechtensteinu, którzy w okresie między XVII a XX w. stworzyli tu olbrzymi park. W parku utrzymanym w stylu angielskim oprócz pięknego pałacu znajdują się liczne budowle w stylu barkowym i neogotyckim. Jednym z oryginalniejszych obiektów jest np. wieża nazywana minaret. Na listę UNESCO wpisano w 1996 r.

7. Zamek i ogrody w Kromeriz

Innym zespołem pałacowo parkowym wpisanym na czeską listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest park i pałac w Kroměříž. Pałac ten i otaczający go przepiękny park pochodzą z XVII w. i uznawane są za jedne z najpiękniejszych przykładów środkowoeuropejskiej siedziby bogatej szlachty. Na listę UNESCO wpisano w 1999 r.

8. Historyczny układ wsi Holašovice

Holašovice są wyjątkowym przykładem dobrze zachowanej tradycyjnej środkowoeuropejskiej wsi. Na zachowanym średniowiecznym planie ulic stoją malownicze, zupełnie "jak nowe" tradycyjnie zabudowania gospodarcze z XVIII i XIX w. Są one przykładem stylu nazywanego "południowoczeski wiejski barok". Całość sprawia raczej wrażenie dekoracji do bajki filmowej niż prawdziwej wsi. Na listę UNESCO wpisano w 1998 r.

Parki Narodowe Czech:

Parki narodowe zajmują około 2% powierzchni kraju, a regionalne parki krajobrazowe 13%. W Republice Czeskiej są 4 parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy, Szumawski Park Narodowy, Park Narodowy Podyji, Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii (niedawno powstały). Dwa pierwsze parki obejmują góry. Parki są stosunkowo małe, wszystkie poniżej 700 km kw.

Park Narodowy Podyji

Rozciąga się wzdłuż granicy austriackiej, między Znojmem a Vranovem nad Dyi, na obszarze 62 km kw. Chroni głównie niezwykle malowniczą, głęboką (do 220 m) dolinę rzeki Dyji.
Penetrowanie parku ułatwiają szlaki piesze i rowerowe, a zwiedzać jest, co, bo oprócz skarbów natury kryją się tutaj ruiny starych zamczysk.

Wzdłuż całego parku prowadzi główny szlak, oznaczony na czerwono. Zaczyna się w Znojmie i wiedzie parkowymi wzgórzami, mijając liczne punkty widokowe i kilkakrotnie schodząc nad rzekę. Kończy się we Vranovie nad Dyjí, gdzie zwiedzających zaprasza zamek. W obrębie samego parku narodowego znalazły się ruiny zamku Nový Hrádek

W połowie XIV w. zbudowano tu zameczek myśliwski służący książętom morawskim. Główny punkt informacyjny parku narodowego mieści się w Znojmie.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Włochy: Toskania
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl