Andrzej Kulka » Przewodnik - Europa » Ukraina
Ukraina

Izabela Wilusz


Ukraina to jeden z ładniejszych krajów położony na wschód od polskiej granicy. Jest on z pewnością o wiele bardziej zróżnicowany od Polski i to nie tylko pod względem geograficznym, ale także społecznym, językowym, narodowościowym, kulturalnym i religijnym.

W ciągu kilkunastu dni można zobaczyć m. in. Lwów, Odessę, czy też Krym - trzy jakże odmienne miejsca, a każde z nich piękne i urokliwe pod sobie tylko właściwym względem.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uwarunkowania geograficzne, gdyż Ukraina obok dostępu do Morza Czarnego może również się pochwalić pięknymi Górami Krymskimi. Tak więc na wyjazd do tegoż kraju mogą zdecydować się zarówno miłośnicy kąpieli morskich, jak również ci, którzy kochają piesze, górskie wędrówki.

Kijów

Jest przede wszystkim stolicą Ukrainy, malowniczo położoną nad Dnieprem, dawniej nazywana "Matką miast ruskich:. Kijów należy do najstarszych miast Europy Wschodniej. Jest wielkim ośrodkiem przemysłu (głównie maszynowego i precyzyjnego), węzłem komunikacyjnym (m. in. port rzeczny), centrum naukowym i kulturalnym.

W mieście znajduje się 19 wyższych uczelni, Ukraińska Akademia Nauk i kilkadziesiąt instytutów naukowych (m. in. Instytut Cybernetyczny, Instytut Materiałów Supertwardych, Instytut Spawalnictwa).
Najokazalszą budowlą w mieście jest bez wątpienia Pałac Kultury Ukrainy, zbudowany w setną rocznicę urodzin Włodzimierza Lenina. W budynku na planie trapezu mieści się sala koncertowa na 4000 miejsc, wyposażona w scenę teatralną i ekran filmowy.

Najwybitniejszym zabytkiem Kijowa jest sobór Sofijski, zmieniony obecnie na muzeum. Sobór jest najstarszą zachowaną budowlą staroruską. Był on ośrodkiem piśmiennictwa i dziejopisarstwa. Właśnie tutaj spisywano najstarsze kroniki dawnej Rusi. Został on ufundowany przez księcia Jarosława Mądrego w 1307 r., jako dziękczynienie za zwycięstwo w bitwie z Pieczyngami. W ciągu prawie tysiącletnich dziejów budowla była wielokrotnie przebudowywana, jednak zasadniczy zrąb soboru pozostał bez zmian. Wewnątrz można podziwiać pierwotne mozaiki i freski (m. in. mozaikę przedstawiającą Orantę, czyli Matkę Boską podczas modlitwy, apostołów przyjmujących komunię, podobizny członków rodziny fundatora, malowidła ze scenami polowania oraz występami linoskoczków), sarkofagi: księcia Jarosława Mądrego oraz jego synów. Przed wejściem do soboru Sofijskiego na placu stoi pomnik Bohdana Chmielnickiego, bohatera narodowego Ukrainy.
W Kijowie warto również zobaczyć Muzeum Malarstwa Ukraińskiego, w którym obok innych arcyciekawych eksponatów, można podziwiać nieznaną wersję scen z "Ogniem i mieczem", np. "Bój M. Kriwonosa z J. Wiśniowieckim".

W mieście znajduje się wiele pomników m. in. pomnik Bojowników Rewolucji Październikowej, poetki Łesi Ukrainki, kompozytora Michaiła Glinki, księcia Władimira Swiatosławicza, Prawa Magdeburskiego, a także wiele innych miejsc wartych obejrzenia m. in. budowle klasztoru Ławry Peczerskiej oraz klasztoru Wydubeckiego, dwie świątynie: sobór Włodomirski oraz cerkiew Andrejewska, liczne muzea: Muzeum Historyczne, Sztuki Rosyjskiej, Sztuki Zachodu i Wschodu, Tarasa Szewczenki, słynna Złota Brama, która stanowiła niegdyś główny wjazd do miasta, obwiedzionego w XI w. wałem ziemnym.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
Przewodnik - Europa
WARTO ZOBACZYĆ

Grecja: Olimp
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl