Andrzej Kulka » $wiatPodróży poleca! » The Fram expedition
The Fram expedition



"W roku 1896 norweski uczony i polarnik Fijdorf Nansen wyruszył na małym statku Fram wraz z dwunastoosobową załogą i trzydziestoma czterema samojedzkimi psami na podbój Oceanu Arktycznego. Jego plan był tyleż samo śmiały, co szalony. Zamierzał pozwolić, aby Fram wmarzł w lody Arktyki u północnych wybrzeży Rosji. Miał nadzieję, że dryf lodu poniesie go przez biegun północny. Rozpoczęła się pełna niepokoju podróż - długie zimowe, ciemne dni spędzone w mesie pojękującego od naporu lodów Frama."

Statek i jego załoga przetrwali lecz Fram nigdy nie dotarł do bieguna. Gdy było już wiadomo, że trasa dryfu statku biegnie zbyt daleko na południe, Nansen wraz ze swoim towarzyszem Johansenem i 27 psami postanowił opuścić statek i dotrzeć do bieguna na nartach. Opuścili statek z pełną świadomością tego, że już na niego nie wrócą. Lodowe kry uniosły Frama w nieprzewidywalnym dla nich kierunku...
Wyrusz z nami na poszukiwanie wmarzniętego w lody Spitsbergenu Frama. Zmierz się z grozą Arktyki i własną słabością. Poczuj czym jest prawdziwa wolność, co to znaczy być zdanym tylko na siły swoje i towarzyszy podróży. Osłodą wyczerpującej wędrówki będą bajkowe krajobrazy Spitsbergenu.

Zapraszamy na być może pierwszą w Waszym życiu ekspedycję polarną. Pogoda z pewnością zmrozi krew, ale trudy wyprawy - noclegi w namiotach na lodowcach Svalbardu, możliwość spotkania z niedźwiedziem polarnym - to wszystko rozgrzeje do temperatur tropikalnych. To prawdziwy test wytrwałości, kontrolowana dawka przygody i sportu ekstremalnego. Wiemy, że w tych warunkach na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo, dlatego zapewniamy dla każdej imprezy 1 przewodnika na 4 osoby, doskonale zorientowanego w warunkach i specyfice archipelagu Spitsbergen, a także posiadającego, dzięki pracy naukowej, rozległą wiedzę glacjologiczną.

Rejon działania ekspedycji: Arktyka - Archipelag Svalbard (Spitsbergen) - doliny, fiordy i płaskowyże lodowe wschodniej części Ziemi Nordenskiölda oraz Ziemi Sabine, wybrzeże Morza Barentsa.

Cel wyprawy: dotarcie do wmarzniętego w lody Templefiordu statku zaadoptowanego na schronisko ekspedycji polarnych.

Atrakcje wyprawy

- stolica arktycznego Archipelagu Svalbard - Longyearbyen
- 3 noclegi w hotelach Basecamp które umiejscowione są w odrestaurowanej chacie traperskiej oraz na statku wmarzniętym w lody Templefiordu.
- dwudniowa podróż psimi zaprzęgami do startu ekspedycji narciarskiej u stóp lodowca Rabotbreen
- 7-dniowa ekspedycja narciarska w rejon płaskowyży lodowych Ziemi Sabine oraz nad wybrzeże Morza Barentsa
- powrót do Longyearbyen skuterami śnieżnymi.
- noclegi w namiotach ekspedycyjnych w rejonach odwiedzanych przez niedźwiedzie polarne
- bajkowe krajobrazy skutych lodem spitsbergeńskich fiordów i ogromnych płaskowyży lodowych.

Program ekspedycji

Ilość dni - 13
Grupy: 8-max 10 osób + 2 przewodników

Terminy:
29 marca - 10 kwietnia 2005
12 kwietnia - 24 kwietnia 2005

Dzień 1

Przelot z Warszawy do Longyearbyen - stolicy Archipelagu Svalbard. Transport do hotelu i nocleg w Longyearbyen.


ETAP 1 - Podróż psimi zaprzęgami

Dzień 2

Po śniadaniu przygotowanie sprzętu ekspedycyjnego, ostatnie instrukcje przed wyruszeniem w drogę. Po lunchu wyruszymy psimi zaprzęgami jedną z największych dolin Ziemi Nordenskiölda - Adventdalen.
Nocleg na przełęczy Adventdalen/Eskerdalen w namiotach ekspedycyjnych. Podczas noclegu uśpionego obozu będą pilnowały psy ekspedycyjne - husky.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 30 km.

Dzień 3

Podróż psimi zaprzęgami dolinami Ziemi Nordenskiolda - Eskerdalen i ogromną Sassendalen do moreny lodowca Rabotbreen skąd następnego dnia rozpoczniemy pochód na nartach po płaskowyżach lodowych.
Nocleg przy morenie Rabotbreen. Podczas snu po raz kolejny będą nam towarzyszyć psy.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 30 km.

ETAP 2 - ekspedycja narciarska do wnętrza Ziemi Sabine

Dzień 4

Pożegnanie z przewodnikami psich zaprzęgów. Rozpoczynamy marsz na nartach z pulkami w górę lodowca Rabotbreen. Po osiągnięciu 500 m n.p.m. skręcamy na wschód i przechodzimy łagodną przełęcz pomiędzy nunatakami Moskusflanken (780 m) i Hilgardfjellet (870 m). Następnie zjeżdżamy w dół lodowcem Luitpoldbreen i przekraczamy rzekę lodowcową Hayesbreen.
Nocleg w namiotach ekspedycyjnych na lodowcu Hayesbreen przy zachodnich stokach Agardsfjellen.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 20 km.

Dzień 5

Pochód w górę lodowca Sleggjebreen, a następnie trawers płaskowyżu lodowego - Heuglinbreen.
Nocleg w namiotach ekspedycyjnych na lodowcu Langhasbreen pod zachodnim stokiem Wichefjellet. Dwa kilometry od wybrzeża Morza Barentsa. Przez całą noc wystawiamy warty, ze względu na duże prawdopodobieństwo spotkania z niedźwiedziem polarnym.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 15 km.

Dzień 6

Jeżeli warunki pogodowe pozwolą odbędziemy krótki spacer na wzniesienie Wicheffjellet (ok. 420 m), skąd rozciąga się wspaniały widok na Morze Barentsa, wyspy Barentsye i Edgye oraz ponad 10 kilometrowy klif potężnego lodowca Negribreen. Po południu przemieścimy się z namiotami 10 km na północny-zachód, pod zachodnie stoki Bosleyfiellet.
Nocleg w namiotach ekspedycyjnych pod zachodnimi stokami Bosleyfiellet 10 km od wybrzeża Morza Barentsa - ponownie wystawiamy całonocne warty.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 10 km.

Dzień 7

Pochód w górę lodowca Petermannbreen , a następnie przejście na lodowiec Rembebreen.
Nocleg pod południowymi stokami Matte Brunfjellet w samym sercu lodowej krainy Ziemi Sabiny. Wspaniałe widoki na labirynt lodowców i majestatycznych nunataków.
Dystans do pokonania tego dnia to ok. 15 km.

Dzień 8

Dzień kondycyjny - rezerwowy na wypadek spotkania trudnych warunków pogodowych i konieczności spędzenia dnia w namiotach ekspedycyjnych. W przypadku pomyślnej pogody program tego dnia zostanie ustalony na miejscu, w zależności od dyspozycji uczestników ekspedycji.

Dzień 9

Przejście przez przełęcz pomiędzy lodowcami Rembebreen i Philippbreen. Pochód lodowcem Philippbreen.
Nocleg przy zachodnich stokach Friederichsenfiella z widokiem na potężny warkocz lodowca Von Post.
Dystans do pokonania tego dnia - ok. 15 km.

Dzień 10

Zjazd lodowcem Von Post do Templefiordu. Pochód na nartach przed szmaragdowymi klifami lodowców Tunabreen i Von Postbreen.
Zakończenie drugiego etapu ekspedycji. Kolacja i nocleg na statku Basecamp, wmarzniętym w lody Templefiordu.
Dystans do pokonania tego dnia to ok. 20 km.

* przewodnicy Narvala zastrzegają sobie prawo zmiany trasy ekspedycji narciarskiej w przypadku zaistnienia wyjątkowo trudnych warunków pogodowych, silnego uszczelinienia lodowców a także problemów kondycyjnych członków ekspedycji.

Źródło: informacja własna
1 2 dalej >>
$wiatPodróży poleca!
WARTO ZOBACZYĆ

Czarnogóra: skrawek Bałkanów
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl