Położenie geograficzne i klimat
Wulkan Haleakala jest tak wielką górą, że wspinając się na jej szczyt pokonujemy kilka stref klimatycznych, od zwrotnikowego lasu po wysokogórską pustynię z temperaturą do zera stopni Celsjusza (30F), przy wietrze osiągającym 60 km/godz. Raz na kilka lat wierzchołek Haleakala na krótko pokrywa się śniegiem.
Część parku obejmująca dolinę Kipahulu, żleb Oheo i Siedem Świętych Stawów leży natomiast nad ciepłym oceanem z tropikalną, typowo hawajską, balsamiczną aurą. Dolina Kipahulu posiada spore opady deszczu, gdyż leży we wschodniej, czyli nawietrznej części Maui.
Komunikacja
Hawaje leżą 7.5 tys. km od Chicago, 9 tys. km od Nowego Jorku i 13.5 tys. km od Warszawy. Najlepsze połączenie z Chicago oferują linie lotnicze United i American Airlines z przelotami non-stop do Honolulu. Kilkanaście połączeń dziennie oferują inne linie z Chicago i Nowego Jorku.
Lokalne linie Hawaiian i Aloha mają kilkanaście lotów dziennie do Kahului - głównego lotniska na Maui. Odległość z Kahului na szczyt Haleakala wynosi 60 kilometrów, po krętej drodze (na początek nr.37, 377 i w końcu nr 378).
Druga część parku - dolina Kipahulu - znajduje się we wschodniej części wyspy, dojazd słynną drogą do Hana, czyli lokalną szosą nr 36 (przechodzącą następnie w nr 360). Przejazd do Hana jest dużą przygodą. Droga liczy 52 mile urozmaicone 54 wąskimi mostami i blisko sześcioma setkami zakrętów! Czekają nas trzy godziny jazdy w urzekającej scenerii: porośnięte bujną zielenią górskie stoki, przepastne brzegi, dzikie plaże, przydrożne strumyki i wodospady. Chwilami przypomina to jazdę przez środek wielkiego ogrodu botanicznego.
Zarys geologiczno-historyczny
Powstanie Wysp Hawajskich zostało już w skrócie opisane przy okazji omawiania Parku Hawajskich Wulkanów. Przypomnijmy, że cały archipelag - to łańcuch ogromnych, podmorskich wulkanów, których szczyty wystają ponad powierzchnię Oceanu Spokojnego. Pierwsi ludzie - Polinezyjczycy z Markizów - pojawili się na Hawajach w IV wieku po Chrystusie. Mniej więcej w VII wieku na wyspy przybyła kolejna fala polinezyjskich żeglarzy, tym razem z wyspy Tahiti. W tamtych czasach szczyt wulkanu Haleakala był wykorzystywany do inicjacyjnych ceremonii kahunów.
Nadejście białych ludzi w końcu XVIII stulecia zmieniło bieg hawajskiej historii. Powstały porty, miasta, drogi, a wierzchołek Haleakala od końca XIX wieku, podobnie jak wulkany na Big Island, stał się celem turystycznych wycieczek. Park Narodowy Haleakala powstał 1 sierpnia 1916 roku, obecnie należy do międzynarodowego systemu Rezerwatów Biosfery ONZ.
Źródło: Exotica Travel