W Patagonii do Dudzinski dołączają jej koledzy, Alejandro Acevedo-Gtierrez, specjalista od zwyczajów żywieniowych delfinów i dr Bernd Würsig będący opiekunem naukowym młodych badaczy i pionierem badań delfinów ciemnych.
W przeciwieństwie do rekinów, które polegają na wyczulonym węchu, delfiny wyspecjalizowały się w echolokacji i dysponują czymś w rodzaju sonaru, który pozwala im "widzieć" dźwięk. Delfiny to jedyne zwierzęta żyjące w oceanie, które wykorzystują ten zmysł. W filmie Delfiny dr Louis Herman z Laboratorium Badań nad Ssakami Morskimi Ujścia Kewalo na Hawajach demonstruje widzom jak delfiny wykorzystują sonar do badania przestrzennych obiektów pod powierzchnią,
w zamkniętym zbiorniku wodnym, a następnie za pomocą wzroku potrafią prawidłowo wskazać ten sam obiekt ponad powierzchnią wody. Dudzinski i pozostali naukowcy dopiero zaczynają badania nad tym jak i kiedy delfiny korzystają z echolokacji na wolności.
Od samego początku, producenci z MFF zamierzali dokładnie przedstawić świat delfinów, aby zwiększyć wśród ludzi świadomość konieczności zachowania czystości oceanów oraz ich fauny i flory. Mimo ochrony ze strony prawa w wielu regionach świata, wiele populacji delfinów zostało niebezpiecznie przetrzebionych przez sieci rybackie, katastrofy statków, zanieczyszczenie i degradację siedlisk.
W Polsce w Morzu Bałtyckim żyje jedyny gatunek delfina - morświn, który jest gatunkiem zagrożonym. Badania nad morświnami prowadzi Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Stacja prowadzi także akcję "Ratujemy bałtyckie morświny" (tel.: 0 601 88 99 40 lub 058 675 08 36).
|