Australia Zachodnia
Australia Zachodnia (Western Australia) to największy stan australijski- zajmuje powierzchnię ponad 2,5 mln km2, co stanowi około 1/3 powierzchni całego kraju. Australia Zachodnia mieści się w zachodniej części kontynentu na Wyżynie Zachodnioaustralijskiej. Już od XVII wieku teren ten był zamieszkiwany przez ludność holenderską i angielską na skutek wypraw żeglarskich. W roku 1791 Australia Zachodnia weszła w posiadanie brytyjskie a od roku 1901 należy do Związku Australijskiego. Stolicą stanu jest Perth a inne główne miasta to: Kalgoorlie, Bunbury, Geraldton, Albany. Ludność (ponad 1 700 000 mieszkańców) skupia się głównie na południowym- zachodzie stanu, przy czym dużą cześć stanowi ludność rdzenna (aborygeni). Większość życia turystycznego skupia się wokół Perth i Kalgoorlie.
Prawie 90% powierzchni stanu stanowi Wyżyna Zachodnia. W części zachodniej wznoszą się góry Hamersley (najwyższy szczyt: Mt. Meharry, 1250 m n.p.m.). Centralną cześć zajmuje Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona oraz Wielka Pustynia Wiktorii. Wzdłuż wybrzeży rozciągają się wąskie niziny.
Główne rzeki Australii Zachodniej to: Murchison, Gascoyne, Aschburton, Fitzroy i Ord. W środkowej części stanu występuje wiele słonych jezior.
Klimat Western Australia na większości obszaru jest zwrotnikowy kontynentalny suchy. W południowo- zachodniej części występuje klimat podzwrotnikowy morski; na północy- podrównikowy. Na północy i południowym- zachodzie rosną lasy oraz liczne zarośla eukaliptusowe.
Przeciętna temperatura na całym obszarze w styczniu wynosi ok. 25 stopni C natomiast w lipcu na południowych krańcach około 12 stopni C a na północnych powyżej 20 stopni C.
Australia Zachodnia to stan głównie górniczo- rolniczy. Największe bogactwa naturalne to: ruda żelaza, złoto, ruda niklu, ruda tytanu, węgiel, diamenty i sól. Eksploatuje się także ropę naftową i gaz ziemny. Większość zakładów przemysłowych znajduje się w okolicy Perth.
Ziemie uprawne zajmują około 2,7% powierzchni stanu i znajdują się w części południowo- zachodniej oraz wzdłuż zachodniego wybrzeża. Przede wszystkim uprawia się pszenicę, jęczmień, owies i łubin. Występują także sady i winnice. Rozwinięta jest hodowla owiec i bydła. U wybrzeży stanu istotną rolę odgrywa połów homarów, ryb a również, choć w mniejszym stopniu, pereł.
Nowa Południowa Walia
Nowa Południowa Walia (New South Wales; NSW) to najstarszy i jednocześnie najbardziej zaludniony stan Australii. Leży we wschodniej części kontynentu. Od północy graniczy z Queensland, od południa z Wiktorią, od wschodu z Australią Południową a od strony zachodniej znajduje się linia brzegowa Morza Tasmana. Na terenie Nowej Południowej Walii mieszczą się dwie niezależne enklawy: Australijskie Terytorium Stołeczne oraz Terytorium Północne.
Najważniejsze i najczęściej odwiedzane przez turystów miasta to Newcastle, Sydney, Wollongong.
NSW początkowo było kolonią brytyjską założoną w 1788 roku. Forma sprawowania rządów jest określona w konstytucji z 1856 roku a od 1901 r. Nowa Południowa Walia należy do Związku Australijskiego. Władzę sprawuje dwuizbowy parlament oraz gubernator – głowa stanu.
Wschodnią część stanu zajmują Wielkie Góry Wododziałowe z Alpami Australijskimi i ich najwyższym szczytem – Górą Kościuszki (2228 m n.p.m.). Wschodnia część Gór to strome stoki z głębokimi dolinami rzecznymi. Po ich zachodniej stronie są łagodne zbocza, Nizina Wewnętrzna oraz koryta rzek Darling i Murrumbidgee.
NSW charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym morskim, za wyjątkiem Niziny Wewnętrznej, która wyróżnia się suchym klimatem zwrotnikowym. Roczna suma opadów we wschodniej części stanu wynosi 900 – 1200 mm, w zachodniej – 500 – 700 mm. Na wybrzeżu oraz we wschodniej części Nowej Południowej Walii rosną wilgotne lasy eukaliptusowe. W zachodniej części są suche lasy przechodzące w scrub akacjowy i suche stepy na Nizinie Wewnętrznej.
Nowa Południowa Walia to najlepiej rozwinięty stan pod względem rolniczym i przemysłowym. Są tu duże obszary uprawne – głównie pszenica, ananasy, trzcina cukrowa i tytoń. Jest też wiele pastwisk dla bydła i owiec.
Przemysł rozwija się w kierunku wydobywczym (węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu, cyna, miedź, złoto), metalurgicznym, chemicznym i spożywczym.
NSW może poszczycić się gęstą siecią dróg i linii kolejowych. W Sydney, stolicy stanu i jednocześnie największym mieście, znajduje się główny port lotniczy i morski całej Australii.
Queensland
Queensland (QLD) leży w północno – wschodniej części kraju. Graniczy z Terytorium Północnym i Nową Południową Walią. Po północno – zachodniej stronie QLD znajduje się Zatoka Karpentaria a po wschodniej – Morze Koralowe, będące częścią Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Brisbane a inne duże miasta to: Rockhampton, Townsville, Cairns, Mount Isa. Najdalej wysunięty punkt z północ to Przylądek Jork.
Władzę w Queensland sprawuje gubernator i premier. Od 1922 roku jest tu jednoizbowy parlament a od 1901 roku Queensland należy do Związku Australijskiego.
Są tu liczne linie kolejowe, porty morskie w Brisbane, Gladstone, Townsville oraz międzynarodowy port lotniczy w Brisbane.
W północno – wschodniej części stanu znajdują się Wielkie Góry Wododziałowe oraz wysoko wzniesione płaskowyże porozdzielane dolinami i obszarami podgórskimi. U wybrzeży mieszczą się liczne rafy koralowe, z których najsłynniejsza jest Wielka Rafa Koralowa. Zachodnia część to głównie Równiny Queenslandu i doliny rzek okresowych. Natomiast środkową część zajmuje płaskowyż Barkly, Kraina Strumieni i Nizina Karpentaria.
Źródło: informacja własna