Andrzej Kulka » Świat » Australia
Australia



Terytorium Północne

Terytorium Północne (Northern Territory; NT) to autonomiczne terytorium Związku Australijskiego. Zajmuje centralną i północną część kontynentu. Graniczy od wschodu z Queensland, od południa z Australia Południową a od zachodu z Australią Zachodnią. W skład Terytorium Północnego wchodzą także przybrzeżne wyspy takie jak Melville, Bathurst, Groote Evlandt i inne. Główne miasta NT to Darwin, Alice Springs, Katherine, Tennant Creek.
Northern Territory jest stanem bardzo słabo zaludnionym. Średnio, na kilometr kwadratowy, przypada 0,1 osoby, z czego większą część stanowią Aborygeni.

NT w latach 1825 – 1863 było częścią Nowej Południowej Walii. Do 1911 roku wchodziło w skład Australii Południowej. Ostatecznie, w roku 1911, zostało przyłączone do Związku Australijskiego. Własny rząd posiada od 1978 roku. Władzę sprawuje premier i administrator, którego uprawnienia odpowiadają uprawnieniom gubernatora stanowego.

Na południu Terytorium Północnego znajduje się Ziemia Arnhema, na zachodzie – pustynia Tanami, na wschodzie – Płaskowyż Barkly, na południu – góry MacDonnella, których najwyższy szczyt, Mount Liebig, ma 1522 m n.p.m. wysokości. Południowo – wschodnia część NT to głównie piaszczysta pustynia Simpsona a na południu mieści się tektoniczny Rów Amadeusza.

Niewątpliwą atrakcją turystyczna są dwie słynne formacje skalne - Ulurn (Avers Rock) i Kata Tjuta (The Olgas) – otoczone czcią przez Aborygenów.
Na terenie stanu znajduje się Park Narodowy Kakadu. Na północy występują tropikalne lasy eukaliptusowe a na wybrzeżu lasy namorzynowe. Dalej, na południe, roślinność przechodzi w trawiaste sawanny i scrub, aż do zespołów półpustynnych i pustynnych.
Zwierzęta, jakie głównie tu zamieszkują, to: kangury, jadowite węże, pies dingo, struś emu, krokodyl różańcowy i inne.

Klimat Terytorium Północnego jest dość zróżnicowany – równikowy wilgotny na północy, podrównikowy i zwrotnikowy monsunowy w centralnej części i zwrotnikowy skrajnie suchy na południu.
Stałe rzeki występują tylko na północy. Reszta kraju posiada rzeki okresowe i epizodyczne oraz okresowe słone jeziora.

Gospodarka stanu to głównie przemysł i turystyka. Wydobywa się przede wszystkim boksyty i mangan. Są tu bogate złoża uranu, srebra, złota, cynku, ołowiu oraz miedzi. Najważniejsza gałąź rolnictwa to hodowla, głównie bydła. Uprawia się warzywa, owoce oraz rośliny pastewne, lecz na niewielkich terenach, wokół miast.

Australijskie Terytorium Stołeczne

Australijskie Terytorium Stołeczne (Australian Capital Territory; ACT) to terytorium federalne. Jest enklawą na terenie Nowej Południowej Walii, w południowo – wschodniej części kontynentu. Obejmuje miasto Canberra, które jest stolicą Związku Australijskiego oraz tereny przyległe. Canberra zajmuje około 40% powierzchni terytorium. Pozostałe tereny są chronione, głównie w celu zachowania ekosystemów, krajobrazów, dla rekreacji i nauki. W skład tych terenów wchodzą między innymi: Park Narodowy Namadgi, dwa rezerwaty przyrody – Tidbinbilla i Jervis Bay, plantacje leśne. Łąki oraz pastwiska.

Początkowo tereny należące do ACT były zamieszkiwane przez Aborygenów z plemion Ngunnawal, Walgalu i Ngarigo.

Australijskie Terytorium Stołeczne zostało wyznaczone w 1908 roku a ustanowione przez parlament federalny w 1910 roku. Do 1938 roku ATC istniało pod nazwą Federalne Terytorium Stołeczne (Federal Capital Territory; FCT). Własny rząd posiada od 1988 roku, kierowany jest przez premiera, jednak jego decyzje mogą być unieważnione przez rząd australijski. ACT nie posiada gubernatora ani administratora. Tę rolę pełni gubernator generalny Australii.

Źródło: informacja własna
<< wstecz 1 2 3 4 5
Świat
WARTO ZOBACZYĆ

Pacyfik: Polinezyjskie piękności
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl