Andrzej Kulka » Świat » Indonezja
Indonezja



Indonezja – mozaika krajobrazów, dźwięków, doznań... Mieszają się tu różne kultury, narody i zwyczaje... Są tu nieposkromione dzikie przestrzenie górskie, luksusowe kurorty morskie, starożytne cywilizacje obok dynamicznie rozwijających się miast. Siedemnaście tysięcy wysp położonych wzdłuż równika między Azją a Australią oferuje nieznany, niepowtarzalny, fascynujący świat...

Indonezja to archipelag na pograniczu Azji i Australii, między Oceanem Spokojnym a Oceanem Indyjskim. Powierzchnia Indonezji to prawie 2 mln km2. Stolicą jest Jakarta znajdująca się na wyspie Jawa. Językiem urzędowym jest Bahasa Indonesia.

Tropikalny klimat Indonezji charakteryzuje się dużą wilgotnością – od 69% do 95%. Wyróżnia się tu dwie pory roku: pora sucha od maja do października oraz pora deszczowa od listopada do kwietnia. Średnia temperatura waha się od 20 do 30 stopni Celsjusza.

Pomniki historii

Płaskowyż Dieng na Jawie Środkowej posiada niewielkie świątynie hinduistyczne jeszcze z VII wieku. Są to najstarsze pomniki hinduistyczne.

Yogyakarta i Surakarta to miejsca setek świątyń, które koniecznie trzeba zobaczyć.

W Borobudur znajduje się buddyjska świątynia i klasztor na wzgórzu wśród zielonych dolin. Są tu również hinduistyczne świątynie Prambanan, które są niewątpliwym świadectwem cywilizacji z II wieku p.n.e.

Na Wschodniej Jawie mieszczą się pozostałości po dwunastowiecznym zespole miejskim Majapahit oraz świątynia Trowulan (niedaleko miasta Mojokerto). W mieście Singosari należy zobaczyć wyjątkowe świątynie hinduistyczne.

Rejon Goa Gajah na Bali to świadectwo starożytnej cywilizacji hinduistycznej jeszcze z czasów panowania króla Airlangga.

Północne wybrzeże Jawy zachęca pomnikami Islamu nawet z XII wieku. Obok meczetów Bliskiego Wschodu są tu minarety i meczety z czerwoną dachówką (Demak, Kudus). Warto zwiedzić Wielki Meczet w Banda Aceh oraz Meczet Istiqlal w Jakarcie.

Inne, równie warte odwiedzenia miejsca, to: pałace Sułtana w Yogyakarcie, Kesunanan w Solo, Pałac Mangkunegaran w Solo oraz pałace w Cirebonie.

Świadectwa kolonializmu i niepodległości Indonezji

Osiemnasty i dziewiętnasty wiek to czas, kiedy do Indonezji przybyli Holendrzy. Budowali oni kościoły i liczne budynki miejskie charakterystyczne dla stylu kolonialnego. Przykładem na to mogą być takie miasta jak Jakarta, Semarang, Surabaya, Medan, Ujung Padang oraz przepiękne miejscowości na wzgórzach Bandung i Malang.
Holenderskie forty z XVIII wieku wciąż zachwycają w takich miastach jak: Ujung Pandang na Sulawesi, Ambon na Molukach, Beng Kulu i Bukittingi na Sumatrze.

Jednym z najbardziej spektakularnych form i projektów nowoczesnych pomników jest Garuda Wisnu Kencana na Bali. Mimo, że jest jeszcze w trakcie budowy, to już sam projekt zachwyca podróżnych. Jest to zintegrowany park kulturowy, który łączy Muzeum Historii Bali, sieć sklepów detalicznych, hale wystawowe, galerie, restauracje widokowe w jednym kompleksie.
Postać Garuda Wisnu Kencena to symbol wysiłku ludzi do życia w harmonii z przyrodą.

Źródło: informacja własna
1 2 3 4 5 6 dalej >>
Świat
WARTO ZOBACZYĆ

Australia: Uluru (Ayers Rock) w U-KT NP
kontakt
copyright (C) 2004-2005 Andrzej Kulka                                             powered (P) 2003-2005 ŚwiatPodróży.pl